21 Şubat, 2012

Son 2 haftanın özeti :S

Bakıyorum da 2 haftadır öylece duruyorum, ne bir yazı yazmışım bloguma, ne de bir hayat belirtisi göstermişim...
Yok sanmayın çok yoğundum bu iki haftada ondan başımı alamadım da yapamadım bir şeyler, ya da benim minik bebeğim izin vermiyor da ondan böyle oldu.Yok vallahi ne yoğunluk vardı ne de Eylüşüm engelledi, benim kendi tembelliğim yine. 
Son iki haftanın size kısa bir özetini vereyim:
Ayın 9 doğumgünümdü, kutlamadık :) 10'nda küçük bir kutlama yaptık. Yolun yarısını geçince kutlamalara çok istekli olmuyor insan...
Ankara bu kış oldukça yağışlı, geçen haftayı yine karla geçirdik, ne dışarı çıkabildik, ne de güneşi görebildik. Ama sonunda cesaretimizi topladık Eylül'le takıldık teyzesinin peşine Kentpark'a gittik alışveriş yaptık. Kızım ilk kez bebek arabasına bindi, alışveriş merkezine gitti ve en önemlisi, doktor veya teyzesi dışında bir yere gitmiş oldu :)) Bense yaklaşık 2 ay aradan sonra kendimi alışveriş merkezi olsa da sosyal bir çevrede bulmanın coşkusunu ve ne yazık ki ertesi güne kadar süren yorgunluğunu yaşadım.
Bu arada boş durmadım bir kaç yeni örgüye başladım ve bir dolu da örülecekler listesi yaptım.
Şimdi Hanımelim'deki arkadaşlarla birlikte Nako Örgü Festivali dergisidnen bir kazak ile bu sıralar forumlarda ve bloglarda pek revaçta olan Wingspan Şal'a başladık.En kısa zamanda sizlerle paylaşırım bu projelerimi.
2 hafta böyle geçmiş işte, aslında hiç bir şey yok ama, inanın günler nasıl geçiyor anlamıyorum, aklımdakileri, ya da sabah kalktığımda bugün bunu da yapayım dediklerimi yapamadan günüm bitiyor..Yapmayı düşündüğüm, istediğim çok şey ama yapacak az zaman var..Neyse ben yine döneyim örgülerime, yavaş yavaş da olsa örüp sizlerle bir şeyler paylaşayım...
Yazımı da doğumgünüm için gelen güzel buketimle renklendireyim...

Not: bu buket sandığınız gibi eşimden değil, kardeşimin eşi hem bana hem de kardeşime o gün birer tane çiçek yaptırmış saolsun. Eşim bu sene sınıfta kaldı ne yazık ki doğumgünüm konusunda :))

06 Şubat, 2012

Battaniye Örüyoruz

Geçenlerde takip ettiğim blogları gezerken Alonenes'in blogunda çok hoş bir etkinliğe denk geldim. Birlikte battaniye örmeye karar vermişler. 12 arkadaş bir araya gelip motif motif battaniye öreceklermiş, ben de katıldım. Bence çok güzle bir etkinlik, daha önce benzerini Hanımelim'de  yapmak istemiş, fakat hem tam olarak nasıl olacağını belirleyemediğimden hem de malum hamilelik durumlarındna başka bir zamana ertelemiştim. Benzer etkinliği özellikle yeni Zelanda'daki depremden sonra tüm dünyada yapmışlar, ve ben de gıptayla takip etmiştim. 
Etkinlikte 12 arkadaş motif öreceğiz. Herkes 20 motif örecek ve ördüğümüz motifler her ay bir arkadaşa gidecek. 12 ayrı kişiden gelen 20 şer motif bir battaniye olacak. İmece usulü battaniye, hatta altın günü gibi battaniye günü :))


 İpleri biraz geç aldım daha doğrusu aldırdım, zira Eylül varken bu soğuklarda dışaır çıkmam imkansız gibi bir şey. İpler cuma elime geçti, dün akşam da örmeye başladım. 20 motifin göbekleri tamam, yavaş yavaş ikinci renkleri örmeye başladım. Ben pek bir heyecanlıyım, umarım güzel bir etkinlik olur :))

05 Şubat, 2012

Sessiz, sakin...

Sessiz ve sakin bir şekilde çıkardık kırkımızı :S Çok fazla bilmem adet nedir neler yapılır, etrafımda bilen birileri de yok (gerçi etrafımda sanırım pek kimse de yok). Kırk gün oldu Eylül'üm doğalı, lohusalık da bitti. Allah'a bin şükür iyiyiz, her şey yolunda gibi. Doğumdan 2 gün sonra eve geldiğimizde Eylül'ü kendi sessiz ve sakin hayatıma "hoşgeldin" diyerek dahil etmiştim. Annemler memlekete dönüp herkes elini ayağını çekince, minik kızımla kendi düzenimizi kurmuş, soğuk Ankara kışında geçinip gidiyorduk :)) Kızım, babamız, örgülerim ve ben :) Şimdi minik kızım kırkı çıkmış, hatta 42 günlük bir bebek...Allah inşallah daha nice kırk günler gösterir bizlere...

01 Şubat, 2012

Saç Bandı Örelim

Bugünlerde hem az zaman alacak hem de evdeki tek tük yünleri değerlendirecek şeyler örmeye çalışıyorum. Aynı zamanda örgü örme zevkimi bir nebze olsun tatmin etmiş oluyorum, zira Eylül özellikle öğleden sonraları ve akşam vakti zırt pırt süt isterken ve uzun uzun uyumazken (bu sıralar uyku düzenimiz pek bir dengesiz :( )
Bu saç bandını yün stoklarımın arasında tek kalmış Kartopu Zambakı değerlendirmek için ördüm. Sonuçtan çok emin değildim ama takınca ben beğendim. Kullanışlı bir şey oldu. Özellikle genç kızların çok severek kullanacaklaır bir aksesuar bence, hele de örgü çiçeklerle felan süslenirse.Örmesi oldukça basit bir model. Modelin orjianli için Drops Design' a bir bakınız. Örmek isteyenler için hemen anlatayım...

Malzemeler:
Orta kalınlıkta bir yün, ve 4,5 veya 5 numara şiş (yününüzü seçerken bu şiş noları ile örülebilecek kalınlıkta olmasına dikkat edin)

Açıklama:
19 ilmek atarak başlıyoruz.
1. sıra (örgünün düz tarafı): 1 düz (kenar ilmeği hep düz örün), *2 düz, 1 ters* işaretin arasını sonda bir ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 1 düzle bitirin (son ilmeği de her sırada düz örün)
2. sıra (örgünün arka yüzü): 1 düz, * 2 ters, 1 düz* işaretin arasını sıra sonuna kadar tekrar edin.
Tüm artırmaları düz tarafta yapacaksınız. Buna göre:
Örgünüz 8 cm olunca 1 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 24 ilmek olacak
Örgünüz 14 cm olunca 2 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 29 ilmek olacak
Örgünüz 18 cm olunca 3 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 34 ilmek olacak.
Örgünüz 21 cm olunca 4 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 39 ilmek olacak
Örgünüz 24 cm oluncaya kadar örmeye devam edin. Bu noktadan sonra eksiltmelere başlayacağız. Yine hep örgünün düz tarafında ve ters ilmeklerden eksiltmeler yapılacak.Eksiltmeleri 2 ilmeği birlikte ters örerek yapınız.
Örgünüz 27 cm olunca 5 ters ilmeği 4 ters ilmeğe düşürün, toplam 34 ilmek olacak.
Örgünüz 30 cm olunca 4 ters ilmeği 3 ters ilmeğe düşürün, toplam 29 ilmek olacak.
Örgünüz 34 cm olunca 3 ters ilmeği 2 ters ilmeğe düşürün, toplam 24 ilmek olacak.
Örgünüz 40 cm olunca 2 ters ilmeği 1 ters ilmeğe düşürün, toplam 19 ilmek olacak. 
Örgünüz 48 cm oluncaya kadar ilk 2 sırayı örmeye devam edin.48 cm olunca ilmekleri kapatın ve 2 ucu birlikte dikin. Saç bandınız hazır, güle güle kullanın :))
Henüz kırkı çıkmamış bir lohusanın saç bandı takmış hali de ancak bu kadar oluyor :)) Kesinlikle bir kuaföre ihtiyacım var benim :((