02 Ocak, 2013

"Nilay" Bebeğe Battaniye

Başlık her an değişebilir, zira Nilay bebeğin değil annesinin adı :)) Arkadaşım hala isme karar veremedi ama bebğimiz geldi gelecek. Ben bu yazıyı yazarken arkadaşım hastanede, belki yarın ama kesin cuma bebeğine kavuşacak. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin arkadaşıma...

Battaniye yeni bebeğe hediyemiz olacak, fırsatım olursa bir de minik patik örmek istiyorum. Aslında örmek istediğim başka şeyler de vardı ama, bizim kızdan fırsat olmuyor pek. Laf aramızda battaniyeyi de zor bitirdim :P
Battaniyemizin modeli Ravelry'den 2-sided Baby Afghan, yani 2 taraflı bebek battaniyesi. 2 taraflı olduğu için örmesi zaman alıyor ama sonuç çok güzel. Vaktiniz bolsa harika bir yatak örtüsü olur. 2 taraflı olduğu için normal battaniyelere göre daha kalın, daha tok duruyor. Allah'tan model kolay da hızlı örülebiliyor, ama bir battaniye normal 2 battaniyeye denk gelmiş oldu.


Ben battaniye için Nako Rekor Renk 23403 ve Renk 10327 yi kullandım. 4 numara tığ ile 173 zincir çekerek başladım.1. sıra: :  Koyu rek ile  173 zincir çekin, tığdan 5 zincir sonraya bir tane 2li trabzan yapın. Sonraki zincire 3 tane 2 li trabzan, sonraki zincire 1 tane 2 li trabzan yapın ( bu şekilde bir motifi tamamlamış oluyorsunuz). * 2 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane 2li trabzan yapın, sonrkai zincire 3 tnae 2 li trabzan yapın, sonraki zincire 1 tane 2 li trabzan yapın* işaretin arasını sonda 1 zincir kalıncaya kadar tekrar edin, son zincire hiç bir şey yapmayın, ipinizi tığdan çıkarıp 2. sıraya geçin

2. sıra:Örgünüzü çevirmeyin, diğer uca gidin ve başlangıçtaki ilmeğin 4. zincirine açık rnek ipliğiniiz bağlayın. Bu sıra zincir sırası, burada sıra sonuna kadar 6 zincir çekip motif aralarına sık iğne ile batacaksınız.Sıra sonuna gelince de sonda kalan 1 zincire yien sık iğne ile sabitleyeceksiniz.

3. sıra:Açık renk ile devam ediyoruz. 2 zincir çekip dönün, bundan sonra aralarda zincir çekmeden her motifin tam ortasına batarak ve aynı zamanda bir önceki sıradaki zincirin de ortasına batarak 5 adet 2li trabzan yaparak sırayı tamamlayın.

4. sıra:Örgünüzü döndürmeden koyu renk ile, yine zincir sırasını örüyoruz.   Bir önceki sıranın motiflerinin önünden çalışacaksınız. 6 zincir çekip her bir motifin arasına sık iğne ile batacaksınız.

5. sıra: Koyu renk ile 3. sıradakileri yapın
6. sıra: Diğer renk ile 4. sırayı örün
 
Bu şekilde her 2 sırada bir renk değiştirerek zincir sırasını ve motif sırasını öreceksiniz. Battaniye isteidğiniz boya gelinceye kadar tekrar edin.
Ben kenarlarına herhangi bri şey yapmadım, zincir sırasıyla bitirdim, siz isterseniz, tüm kenarları sık iğne ile geçebilirsiniz.

Bu örneğin biraz daha değişik bir versiyonunu burada resimli olarak anlatmışlar,  benimkisinden en belirgin farkı orada motifler 4  tane 2 li trabzandan oluşuyor, ben 5 tane 2 li trabzan yaptım. Bir de başlangıç sırası biraz farklı, o anlatımdan da yararlanabilrisiniz.

Örecek herkese kolay gelsin :)