30 Haziran, 2015

Marinke için bir mandala -Mandalas for Marinke

Bazen hiç tanımadığınız biri öyle şeyler yapar ki "iyi ki var" dersiniz. Örgü örmeye tekrar başladığımda ve hem bloğuma hem de foruma başladığımda bu insanların yüzlercesi ile karşılaştım. Örgü örmeyi en baştan öğrendim onlar sayesinde, hiç aklıma bile getiremeyeceğim modelleri örebildim, teknikleri öğrendim. " Neler varmış örgüye dair, nasıl güzel bir dünya imiş " dedim sık sık, ve açıkcası zamanımın yetmeyeceğinden tüm bunları öğrenmek, örmek için çok korktum, hala da aynı korkuyu hissederim. Örülecek o kadar çok model var ki, zaman gerçekten çok az.

En büyük hayranlığım ise modellerin tasarımcılarına; ilmek ilmek ortaya çıkarılan harika modelleri ortaya çıkarmalarını hayranlıkla ve biraz da kıskanarak izliyorum.

İşte bu tasarımcılardan biri Marinke...Blogu  A Creative Being bana göre en deneyimsiz örgüseverlerin bile ustaca işler ortaya koyabilmesine olanak sağlayabilecek açıklamalarla dolu. Ama en önemli yanı ise hayatta kalabilme çabasını gözler önüne sermesi.

Marinke 2011 yılında bu bloga başlamış, o sıralar çok yoğun bir şekilde depresyonla mücadele ediyormuş. Ve örgünün hayatını nasıl kurtardığını, depresyonla mücadelesine nasıl yardım ettiğini anlatmış. O yıldan bu yana Marinke bir örgü kitabı yayınlamış, bir çok kişiye örgü örmeyi sevdirmiş, öğretmiş...Yakında ikinci kitabı çıkacakmış...

Kız kardeşinin ölümünden sonra yazdığı yazıda son dönemlerde tekrar depresyona girdiğini ve bu sefer ne yazık ki örgünün bile kendisini kurtaramadığını okuyoruz. Marinke bu sefer herşeyi arkasında bırakıp gitmeyi tercih etmiş.Işıl ışıl gülümsüyor Marinke blogundaki resminden kardeşinin yazdığı o satırları okurken ben. Ve ben bir yakınımı kaybetmiş gibi üzüldüm.

Marinke için sosyal medyada çok güzle bir şey başlatılmış: #mandalasformarinke hashtagi ile Marinke'nin modellerinden bir mandalayı yapıp paylaşıyor ve Marinke için bir kaç satır yazıyorsunuz.Kabaca bu, daha detaylı bilgi için Crochet Concupiscence i ziyaret edebilirsiniz. Projenin bir ayağı da depresyon ile ilgili farkındalığı artırmak.

Ben Marinke'nin harika mandalalarındna birini ördüm ve instagramda paylaştım...Umarım bir katkım olur..Marinke'nin son yazısı "Looking for the light" (ışığı arıyorum) ...
Keşke bulabilmiş olsaydın...


When I restarted to knit and crochet I met lots of people in this world. In the world, because most of are not in my country, they are all over the world. I have learnt a lot from them, actually re-knitting and also re-crocheting. Many technics , tips and so many things about knititing and crocheting. And mostly feel blessing about their sharings.

One of these wonderful designer, Marinke, owner of the blog  A Creative Being , has passed away...She was struggling with deep depression, once crocheting helped her but this time ıt did not.

There is a project for her and for raising awareness about depression; Mandala for Marinke. Please read Mandalas for Marinke about it. 

I have crocheted this mandala, one of her patterns, for this projet and share it on instagram.

I feel deeply sorry for her lost,

Her last post is "Looking for the light",.. how I wish she could find it here ....

Rest in peace Marinke

Supla Aşkına!

Az önce yağan sağanağın serinliğinde yazıyorum bu yazıyı. Bazen hava o kadar serin oluyor ki bu günlerde evde kapıyı pencereyi kapatıp oturuyorum.

Gerçi iyi tarafları da var benim gibi miskinler için, bol bol kitap okuyorum; yağmurlu havada yapılacak en güzel şeylerden biri olduğu için...Bol bol örmeye çalışıyorum, bir diğer güzellik olduğu için.

Bugünlerde özellikle çabuk biten fazla yormayacak (ama bazen küçük olmasına rağmen sinir bozucu detaylara da denk gelmiyor değilim) modelleri tercih ediyorum. Ve yeni takıntım "doily" denilen bizim dantel örtüler.Bu modellerden harika supla modelleri örülüyor, hatta runnerlar...İşin püf noktası dantel modellerini dantel ipleriyle değil, pamuklu iplerle, merserizelerle ve kalın tığla örmek...Evinizde mutlaka çok sevdiğiniz bir dantel örtünüz vardır, bir deneyin derim...Bu arada bu modellerin biraz basitlerini, penye ipler dediğimiz kalın iplerle ve çooook kalın tığlarla örüp paspas veya kilim gibi sunanlar  da var :)

Bugün sizinle yeni biten suplalarımdan birini paylaşacağım. Yine Etsy dükkanımda satışa sunduğum bir model, ve dileyenlere sipariş üzerine örebileceğim bir model.
Bu suplayı Nako Pırlanta ve 3,5 mm tığ ile ördüm. Sonuç çok hoş oldu. Farklı iplerle denenebilecek çok cici bir model.


Bu supladan sipariş vermek isterseniz bana ınstagramdan, Facebookdan ve e-mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Ve aman yok sipariş veremem, ben örerim kendime bundan diyorsanız, Falando de Croche yi ziyaret edin. Adım adım açıklaması var hatta bir de videosu koymuş Sonia Maria bu suplanın yapılışı ile ilgili.
Ve blogu gezmeyi de unutmayın, yararlanabileceğiniz daha bir çok güzel açıklama ve model var .


Bugünkü yazımı gökgürültüleri eşliğinde sonlandırıyorum...Sanırım bir sağanak daha geliyor...
Görüşmek üzere!


23 Haziran, 2015

Yaz gelmese de ...

Yaz gelemedi bir türlü :(....

Bu yıl nedense yaz gelemedi, dün öğleden sonra başlayan yağmur neredeyse tüm akşam devam etti, ve sabah kalktığımda gördüğüm kadarıyla gece de yağmış. Haziran ayı bitmek üzere ama hala sıcaklardan yakınmıyorum :P

Yaz gelemese de ben sıcacık güneşin renklerini kullanarak örgülerimde  yazı hissetmeye çalışıyorum...

Turuncu koton ipime çok uygun olan bu güzel çantayı neredeyse bir oturuşta ördüm bitirdim. Fazla büyük bir çanta olmadı, ufak bir şey, hani yazın plaja giderken, içine güneş kreminizi, telefonunuzu, bir kitabınızı atıp yanınıza alabileceğiniz türden.

Bu çantadan örmek isterseniz size buradan şemalarına ulaşabilirsiniz. Örmekle uğraşmam, istediğim renkte sen bana ör gönder derseniz, bana InstagramFacebook ve e- mail adresimden ulaşabilirsiniz.


Yaz için böyle sıcacık renklerle farklı şeyler örmeye devam ediyorum ben...Yenilerini paylaşma dileğiyle, hoşçakalın....

12 Haziran, 2015

Yağmurlu günler

Bugünlerde hep yağmur var Ankara'da...Gün içinde yazdan bahara, güneşten yağmura geçip duruyoruz. Hele ki geçenlerde öyle yağmur yağdı ki, bir çoğunuz haberlerden de takip etmiştir, Ankara sular seller altındaydı...

Yağmurlu günlerde örgü örmek daha bir güzel, hele de yanında bir fincan sıcak kahve ve ya orta şekerli Türk kahvem varsa...

These days are all rainny in my city and crocheting is my favorite thing to do...
 Here ara my latest projects; tablemats and coasters.

Bir süredir tüm diğer örgülerimin yanında renk renk suplalar örüyorum. Son ördüklerimi Etsy dükkanıma ekledim, şimdi müşterilerini bekliyorlar.
Bu suplalar arama yaptığınızda karşınıza en çıkacak model. Çok örülmesine rağmen çok sevimli olduklarını düşündüğüm için ben de ördüm.

Sizler de örmek isterseniz şablonuna buradan ulaşabilirsiniz.


You can find these palcemats and coasters on my Etsy shop.

And you can crochet them, her is the link to pattern of tablemat and coasters.


Ben suplalarımda Nako Pırlanta kullandım, tutkallamama gerek kalmadı, oldukça tok düştü örgüsü ve ütülemek yeterli oldu. Ama ufak bir tavsiye çok sıcak ütülemeyin fazla incelmesin...

Ben şimdilik supla örmeye devam ediyorum, tabi ki araya bir çok farklı projede alarak...

Bu arada bu suplalara aynı model bardak altlıkları çok yakışır diye düşündüm  ve renk renk bardak altlıkları da ördüm (bu bardak altlıklarının örülmesinde kardeşimden biraz destek aldım)..Bu sıralar tığla örgü örmek çok keyif veriyor, yakında yeni projelerle karşınızda olmayı diliyorum...

Görüşmek üzere