Ana içeriğe atla

Bebek Battaniyesi

Tatilde boş durmak olmaz, bir şeyler yapmak lazım.Evdeki başka bir amaç için aldığım ama gerçekleştiremediğim yünlerden bu bebek battaniyesine başladım. Resimlerde yeşil renk bir garip çıkmış, fıstık yeşilidir aslında o renk, benim resimlerde kahve tonlu bir renk görünüyor.

Bu modele ingilizce "riples" diyorlar...çok çeşitleri var...Bu tığla örüleni, şişle örülenleri de var. İlerde buna benzer değişik bir çok model görebilirsiniz burada...


Battaniyenin şeması aşağıda, nasıl yapıldığı konusunda da yardımcı olurum...

Yorumlar

 1. merhabalar
  biraz detaylarını anlatabilirmisiniz benim de parça iplerim var da deyerlendirmek istiyorum

  YanıtlaSil
 2. Örneği çok beğendim.Açıklamasını ayrıntılı olarak anlatır mısınız?Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. kusura bakmayın tatilde olduğum için nete düzenli giremedim ve sizlere geç cevap yazabildim. örneğin açıklamasını en geç yarın bloga yazacağım...

  YanıtlaSil
 4. merhaba ben bu 3 renk battaniyeyi yeni doğacakkızıma mutlaka örmeliyim bana nasıl yardımcı olursunuz ne olur yardım edin haber bekliyorum teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. isteidğiniz uzunlukta zincir çekin, 2. sırada 2 zincir atlayıp 3. zincire bir trabzan yapyorsunuz, her trabzanın arasına 1 zincir çekiyorsunuz.5. trabzandan sonra 3 zincir çekip yine aynı yere batıyorsunuz. 4. tarbzan daha yapıyorsunuz. bu 4 trabzandan sonraki trabzanda zincir çekmeden 4 zincir atlayıp 5. zincire batıyorsunuz, sonra şemaya göre aynı şeyleri tekrar edip gidiyorsunuz, sıra sonuna kadar.sonraki sırada 1 tane trabzanların başına bir tane içine olmak üzere trabzan yaparak 3 zincirin oraya kadar gidiyorsunuz, bir tane trabzanın tepesine, 1 tane içine, 3 zincir, 1 içine, 1 tepesine olacak şekilde devam ediyorsunuz, zincir çekmeden yaptığınız yer egelince yine zincir çekmeden trabzan yapmaya devam ediyorsunuz. bu 2 sırayı tekrar ederek devam ediyorsunuz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…