Ana içeriğe atla

Misinalı Şiş Problemi

İşte bu yüzden yazmıyordum uzun zamandır. Çözemedim bir türlü "misinalı şiş problemini"...Nesini problem yapıyorsun ki diyeceksiniz ; hemen anlatayım.

Benim gibi örgü delisi olanlar bilirler, misinalı şişler aynı normal şişler gibi numara numaradır ve özellikle ithal ürünleri tercih edenler bu numaralar konusunda çok rahattır. Şişi alırsınız, paketinden çıkarırsınız, kullanır, işiniz bitince bir yerlere kaldırırsınız. Sonra ihtiyacınız olduğunda diğer misinalı şişlerin arasından ihtiyacınız olan numarayı bulmak için tek yapacağınız şişin üzerine bakarsınız, evet orada yazar numarası ve alır kullanırsınız.Peki yerli şişlerde durum nedir? Paketi attıysanız vay halinize, zira ne numarası filan yazmaz şişin üzerinde...İş size kalır, mevcut şişlerle karşılaştırırsınız, ya da deneyimlerinize dayanarak kendinizce bulursunuz numarasını...
İşte benim problemim yerli misinalı şişlerle başladı. Evde bir sürü şiş var ve bir çoğunu daha önce kullanmış kendi paketlerine koymak yerine toplu halde bir yere tıkmışım :( Nasıl bulacağım doğru numarayı derken aklıma aylar önce yine böyle bir problem hasıl olduğunda aldığım aparatlar geldi. Bizim yerli mallarımız arasında var mıdır böyle bir aparat bilmiyorum ama saolsun yabancılar düşünmüşler ve bunları yapmışlar...hemen bir göz atın alttaki resimlere...
Bu ürünler bizim pek kullanmadığımız örgüde "Gauge" denilen (Türkçesi, kalibre, ayar, kıstas olarak çevrilebilir) bir şeyi ölçmek için kullanılıyor. Şöyle açıklayayım; bir model öreceksiniz, verilen şiş no'su ve yün ile ilgili şüpheleriniz var, acaba yünüm uygun mu, şiş kalınlığı nasıl diye...Bu noktada hemen modelin açıklamasına bakıyor ve "gauge" yazan yeri buluyorsunuz. Orada size bu modelde kullanacağınız yün için der ki; 22 ilmek X 20 sıra eşittir 10 cm., yani 22 ilmek atıp 20 sıra ördüğünüzde elinizde örgü parçası 10 cm olmalı. 

Süper değil mi?? Acaba nasıl yün kullansam, hangi şiş uygun olur derdine son ve modelin orijinal yakın ürünler çıkarma konusunda da harika bir çözüm.

İşte bu ürünler bu 10 cm lik parçayı ölçmeye yarıyor. Cetvel görünümü onun için. Peki ya delikler diyeceksiniz. Onun cevabı da hemen aşağıda.

Şiş numaraları şişin çapı ile ilgilidir. 5mm şiş demek, 5mm çapında bir daireden oluşan şiş demektir. Ürünümüz üzerindeki delikler ise karşısında yazan şiş numaralarına göre ayarlanmış şiş ölçme delikleri. Hemen deneme yapıp numarası belli olmayan şişimi takınca 5 mm (ne yazık ki resmi çekerken hata yapmışım altta kalmış şiş numarası) olduğunu kanıtlamış oldum.

Ve böylece bir problemi daha çözdüm. 
Ne gereksiz yazı olmuş ben yine eskisi gibi devam ederim, neymiş bunlar böyle demek yerine, yurt dışında federasyonlar, dernekler oluşturan, bu işi ciddi, kitabına uygun ve uluslararası ortak terimlerle yapan yabancılara biraz kulak verin lütfen....Hala "çakma"terimlerle örmek yerine başkaları bunu nasıl yapıyor diye bir araştırın. 

Bu yazım umarım birilerine yardımcı olur...

Görüşmek üzere :)

Yorumlar

 1. aaa ne acayip aletler varmış haberimiz yok,ben malesef misinalı şişleri pek kullananmıyorum,ne bileyim zor geliyor biraz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başta çok zor gelmişti bana da...ama sonra alışıyor insan...hele ki ben normal şişleri koltuğumun altına alıp örerim sorma nasıl zorlandım başlarda...ama şimdi özellikle bere örerken dikişsiz misinalı şişle örmeyi tercih ediyorum

   Sil
 2. :) canım bende be var çok memnunum özellikle 5 şişlerimde kullanıyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Kolda örmeye alıştığım için bu misinalı şişleri hiç kullanamadım .Ölçü aletini ise hiç görmemiştim, çok beğendim, işimizi ne kadar kolaylaştırır. Paylaşımın için teşekkürler Sercan..

  YanıtlaSil
 4. Çok iyiymiş, bu tür sorunları zaman zaman ben de yaşıyorum güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 5. Annem çok seneler önce yurt dışından misinalı şişler getirmişti. Onlarda da numara yazmıyor fakat şişle misina geçişi çok rahat. Bizim yerli şişler kesinlikle bunların eline su dökemez. Geçenlerde Kartopunun kendi sitesinden misinalı şiş aldım, üstelik 6 tane birden (5 tanesi hediye olacaktı), hepsinde de şiş kısmı arızalıydı ve misina geçişi çok zorlayıcı. Tabi örerken insan bu arızaya da alışıp hangi kuvveti uygulayacağını veya hangi gerginlikte çekeceğini öğreniyor. Ama konforsuz elbette. Neyse annemin getirdiği şişleri ise kimselere emanet veremiyorum. Ben sana yenisini alayım falan diyorum. Artık Türkiye'de de iyi kötü misinalı bulununca artık isteyen de olmuyor. İşte bu yabancı şişlerin çoğunun ambalaj kartonunda senin cetvele benzer delikler var. Ben de bazan bunlardan faydalanıyorum. Bir de bizdeki aynı marka iplerin iki farklı rengi bile farklı büyüklükte. Standart değiller yani. Bu yüzden kaç ilmeğe kaç cm hesabı bizim iplerle tutmaz gibime geldi :) Hakikaten alet işler el övünür sözü çok doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nurten hanım özellikle de dediğiniz noktada çok işinize yarayacak bir şey bu kaç ilmeğe kaç cm meselesi...ilerde bu konuda daha detaylı bilgi vereceğim ve ne kadar da doğru bir şey olduğunu eminim sizlerde göreceksiniz..

   Sil
 6. alıştım artık kalınlıklarına ama çok güzelmiş bunlar ilk kez görüyorum :)

  YanıtlaSil
 7. bu aparata benim de ihtiyacım var. bende de durum malesef karmakarışık misinalı şişler. hangisi kaç numara bilmiyorum. bazen emin olmadığım için gidip yenisini bile aldığım oluyor. aparatı bulursam hiç kaçırmam :D

  YanıtlaSil
 8. great !
  Greetings from Poland :)
  Katarzyna

  YanıtlaSil
 9. Bu cetveli benden cok isteyenler oldu,Türkiye ye cok gönderdim. Oldukca kullanisli bir aparat.

  YanıtlaSil
 10. Bu cetveli nasıl alabilirim yardımcı olabilirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bu cetveli bizden tedarik edebilirsiniz... https://www.facebook.com/hanimelihobievi/
   sayfamızı ziyaret ediniz

   Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…