Ana içeriğe atla

Pelin'in Plaj ElbisesiSon 2 yıldır Pelinciğime doğumgünlerinde hep bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama hep gecikiyorum...Bu elbise bu doğumgününde hediyemdi arkadaşıma, ancak bu akşam bitti (doğumgünü 8 Ağustos'tu), biraz gecikti yine :P Bu elbise ile 10 Marifet'teki Yaz yarışmasına katıldım, bakalım ne olacak :P
Yapılışı kolay bir plaj elbisesi, hemen anlatayım yapmak isteyenler için...

Yaklaşık 3 tane Alize Batik ip kullandım. 5 numara tığ ile ördüm. Önce üçgen kısımdan başlıyorsunuz. Üçgenler ayrı ayrı örülüyor sonra birleştiriliyor. Üçgenler için 6 zincir çektim. 4 dolgu trabzan yaptım, 3 zincir çektim bir 4 trabzan daha yaptım.3 zincir çektim son 4 dolgu trabzanı yaptım. 2. sırada 4 trabzanın üstüne 4 trabzan daha yaptım. Zincirlerin içine 3 dolgu trabzan yaptım, 3 zincir çektim aynı zincire 3 trabzan daha yaptım, zincir çekmeden devam ettim. Toplam her biri 10 trabzan olacak şekilde 2. sırayı bitirdim. 3. sırada her biri 16 adet olacak şekilde ördüm. Her sırada 6 şar trabzan artacak şekilde ördüm. Benim ördüğüm 36 bedene göre örüldüğü için ölçerek üçgenleri tamamladım. Beden büyütmek isterseniz sıra arttırmanız yeterli.Son sırada tüm üçgenin etrafını bir sıra sık iğne ile ördüm. Sonra diğer üçgeni ördüm.


Üçgenler bittikten sonra sık iğne örerek 2 üçgeni birleştirdim.Sonunda zincir çekmeye başlaıdm ve sırt kısmını oluşturdum. Zincir sayısı vermiyorum çünkü siz bedene göre ölçerek ona karar verirsiniz. Zinciri bitirdikten sonra üçgenin diğer ucuyla birleştirdim, böylece elbise ortaya çıktı. Yani dönerek yapılacak hali aldı. Sonra 10 sıra daha sık iğne ördüm, zincirin üstüde dahil olmak üzere. 10 sıra sık iğneden sonra 3 zincir çektim hemen yanındaki 2 sık iğnenin üstüne birer tane dolgu trabzan yaptım.3 zincir çektim 2 sık iğne atladım 3-4-5. lere birer trabzan yaptım ve sırayı bu şekilde tamamladım.Yani 3 dolgu, 3 zincir 3 dolgu. Bir sonraki sırada 3 zincrin ortasına bir trabzan yaptım. 5 zincir çektim zincirin başlangıç noktasına batarak çıkıntılı tepeyi yaptım, sonra aynı yere bir trabzan daha yaptım. 4 zincir çektim bir sonraki zincirde aynı işlemi tekrarladım...sıra sonuna kadar böyle gittim. Bu şekilde toplam 5 sıra ördüm. 5. sırada aradaki 4 zinciri 5 e çıkardım. 10 sıra böyle ördüm. 10 sıra sonra aradaki 5 zinciri 6 ya çıkardım. 15 sıra böyle ördüm. 15 sıra sonra aradaki 6 zinciri 7 ye çıkardım ve 10 sırada böyle ördüm. Boyuna siz karar verin..daha uzun olmasını istiyorsanız daha da örebilirsiniz...Umarım anlatımım işinize yarar...

Yorumlar

  1. 10 marifette dikaktimi çekti buradan da bakayım dedim, gerçekten emek isteyen bir çalışma.. Renkler de çok tatlı, elinize sağlık..

    http://www.astarve100.com

    YanıtlaSil
  2. büşra hanım teşekkürler, mutlu ettiniz beni

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…