Fıstıklı Şal

Mart 10, 2011

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kendi yapış tarzıma göre...Umarım işinize yarar..Şalın nasıl örüldüğünü açıklamaya başlamadan önce anlatımımda kullanacağım bir kaç terimin açıklamalarını vermek istiyorum.

5 li fıstık: 5 kez ip toplayarak yapılan fıstık
2 li örümcek: Bir örümcek yapın, hiç bir yere batmadan ucuna bir örümcek daha yapın.

Gelelim nasıl yaptığıma;

7 zincir çekip bir halka yapın. Halkanın içine bir tane 5 li fıstık yapın, araya 3 zincir çekin, bir 5 li fıstık daha yapın, bu fıstıktan sonra bir 2li örümcek yapıp bir 5 li fıstık yapın, 3 zincir çekin, 5li fıstık yapın, 2li örümcek yapın, 5li fıstık yapın, 3 zincir çekin 5 li fıstık yapın. Birinci sıra bu şekilde bitti. Geri dönün

1 zincir çekin, 3zincir boşluğuna bir sık iğne yapın. Aynı yere bir tane 5li fıstık yapın, 3 zincir çekin, aynı boşluğa bir tane daha 5 li fıstık yapın. Bir tane 2li örümcek yapın,bir önceki sıradaki 2 li örümceğin tam ortasına sık iğne ile sabitleyin. tekrar 2li örümcek yapın, sabitlemeden, ortadaki 3 zincir boşluğuna bri 5li fıstık yapın. 3 zincir çekin 5li fıstık yapın. 2 li örümcek yapın, bir önceki sıranın 2li örümceğinin ortasına sık iğne ile sabitleyin, 2li örümcek yapın, sondaki 3 zincir boşluğna 5li fıstık yapın, 3 zincir çekin, 5li fıstık yapın. geri dönün


3. sıra aynen 2. sıra gibi örülecek, bu sırada yapılacak 2li örümcek sayısı her iki tarafta birer tane artmış olacak.


4. sıra: 1 zincir çekin, 3 zincir boşuğuna sık iğne yapın, aynı yere 5li fıstık yapın, 3 zincir çekin 5 li fıstık yapın. Bir tane 2li örümcek yapın, bir önceki sıradaki 2 li örümceğin birincisinin içine bir tane 5li fıstık yapın ama ilmekleri kapatmayın, yandaki örümceğe geçin bir   5li fıstık daha yapın ve tüm ilmekleri birlikte kapatın. 2li örümcek yapıp alt sıranın bir sonraki 2li örümceğinin içine yine 2 tane birleşik 5li fıstık yapın.. Bu şekilde orta ilmeğe kadar devam edin. Orta fıstıkları yapıp diğer tarafa geçin ve sırayı bitirin.Bu 4 sırayı tekrar ederek istediğiniz boyu elde edinceye kadar örün.

Kenarı için 4. sıradan sonra; çok uzun bir örümcek yapın, örümceğin tepesine bir tane 5li fıstık yapın, 5 li fıstığın tepesine bir 5 li fıstık daha yapın. Son yaptığınız 5 li fısıtğı ilk fıstığın dibine örümceğin tepesine sabitleyin. Yine uzun bir örümcek yapın ve kenar fıstığın 2.cisinin tepesine sabitleyin. Aynı işlemleri tekrar ederek bir önceki sıradaki ilmeklerin tepelerine sabitlenecek şekilde uç motiflerini bitirin (aşağıdaki resme bakarak devam edin).Pattern in English:

Materials:Any  Lace weight yarn, 3mm crochet hook. But do not hesitate about trying any onther weight yarn, result will be also good. Hook size will differ if you try another weight yarn.

Stitches:

Eps:Extended puff stitch, please visit here for puff stitch explanaiton. For extended puff stitch repeat step 5 and 6 two more times
DEps:Double extended puff stitch, make a Eps but do not crochet step 7 , make another Eps in next space then crochet step 7

Note: Please always work an extra chain for each puff stitch to secure your work, and this chain will not inclueded in the number is given in pattern.

PoSk: A pair of Solomon's knots, you can find here how to crochet a solomon's knot, this one is one chain Solomon's knot , to make a pair , make another one chain knot as described below the page on this tutorial

Directions:

Chain 7 and make a ring with a slip stitch in first chain.

Row 1:*Crochet an Eps in the ring, chain 3 , make another Eps in the ring, make a PoSk, *Repeat
from * to *  one more time, make an Eps, chain 3 , make an Eps.Turn

Row 2: Chain one, slip stitch in the space of chain 3, make an Eps in chain 3 space, chain 3, make Eps in the same space (Eps-chain 3-Eps; this will give you border stitches ),* make a PoSk, single crochet between the stitch of PoSk of first row,make a PoSk, make an Eps in the chain 3 space  chain 3, make an Eps,*Repeat
from * to * to the end of the row of round, turn

Row 3: Work as row 2 , but on this row the number of PoSk will increase one on each side.

Row 4: Chain one, slip stitch in the space of chain 3, (make an Eps in chain 3 space, chain 3, make Eps in the same space,* make a PoSk, make a DEps in the spaces of PoSk of previous row (please follow the pictures above),* repeat from * to * to the center stitch , ) and repeat from ( to ) to the end of row.

Repeat row 1-4 untill the shawl gets as big as you want.

Border:

Make a Solomon's knot but pull the yarn long (actually it is up to you), mine was 2" , make an Eps on the top of this Solomon's knot, make another Eps on the top of the first Eps, slip stitch on top of the Solomon's knot, make another long Solomon's knot, slip stitch on next stitch of last row (please follow last pictures above for the border ).

I hope the directions are clear enough to crochet this shawl, please give feedback, I will be glad to help you....


You Might Also Like

8 yorum

 1. sercancım çok teşekkürler şalın da anlatımın da çok güzel olmuş...iyi günlerde kullan...

  YanıtlaSil
 2. cok güzel olmus, elinize saglik:)

  YanıtlaSil
 3. teşekkürler arkadşalar...ben de yaparken çok zevk aldım ve sonuç mutlu etti beni ))

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar canım.elbistanlm blogumu http://www.marifetane.com/ olarak değiştirdim ve yeniden aranızdayım.yeni adresimi Listene eklersen sevinirim.Ben senin linki aldım tekrar görüşmek üzere sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Hello

  Do you also have a english or dutch translation of this pattern? I really would love to try and make this!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I will translate the pattern in english soon, please check back later

   Sil
 6. I just made the first few steps and I can finally make this beautiful shawl! Thanks for the translation!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I like to see the shawl when you finished, enjoy crohetting :)

   Sil

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz