Ana içeriğe atla

Biz "yüncüye" gittik !!

Sonunda cesaretimi topladım, kızımı alıp Kızılay'a gittim. "Ay ne var bunda ?" demeyin. Tek başıma Kızılay'a gitmek çok kolay; evimden 50 metre ilerdne otobüse binerim, 15 dakika içinde Kızılay'da İzmir caddesinde tüm tuhafiyelerin bulunduğu bölgede olur, kendimden geçerim. Ama bebekle hele de Ankara'nın havasının son günlerdeki kararsızlığı sözkonus iken gitmeye kalkmak bir hayli cesaret isteyen bir şey oldu.Ama sonunda başardık kızımla bunu da :)) Gerçi Nilay'ın biz eeşlik ediyor olması bir çok şeyi kolaylaştırdı.
Neyse ben size nasıl gittiğimizi anlatmayacağım, zaten kolayına kaçtım, taksi çağırdım :P
Bu aylar sonra benim ilk kez Kızılay'a gidişim (doktor vs haricinde sadece zevk için) , kızımın ise hayatının ilk gidişi oldu. Güzelde oldu. Gerçi çok zaman harcamadık, ama yine de gidebildiğimiz tüm yüncülere gittik.
İlk durağımız her zamanki gibi Beyaz yün oldu. Kızım gittiğimizde uyuyordu.


Nilay teyzesi hemen yünlerin önünde bir resmini çekti. O uyuyorken ben oradaki arkadaşlarla biraz özlem giderdim.


Sonra uyandı, tabi hemen herkes başına toplandı...o etrafa gülücükler saçarken ve herkes onunla ilgileniyorken, ben etrafı gezdim, yünlere, tığlara baktım...


 Tabi yeni yünler aldım, ama fazla abartmadım :)
Kızımın bir kez daha yünlerin arasında resimledik ve bir kaç yeri daha ziyaret etmek için oradan ayrıldık.

Günün sonunda inanılmaz yorgundum. Dışarı çıkmanın en zor tarafı hazırlanma süreci, "bir şey unuttum mu?" diye düşünmek ve hep sanki bir şey unutmuşsun gibi gelmesi.
Bir de bebekle dışarı çıkmaya başlayınca farkettiğim bir şey; kaldırımların bebek arabasıyla gezmeye ne kadar elverişsiz olduğu. Kaldırımlardan inmek için rampaların olmaması, olan rampaların inmeye pek elverişli olmaması, ya da bir çok rampanın önüne araç parkedilmiş olması. Bir de ne hikmetse Kızılay'daki tüm yüncülerin merdivenli yerlerde olması, mutlaka merviden indik ve ya çıktık :( Bunları gördükçe aklıma hep bizim için geçici zorluklar bunlar, Eylül büyüyüp bebek arabasını kullanmadığımız zaman bu zorluklar kalkacak ama ya engelliler? Onlar için hayatı gerçekten zorlaştırıyoruz, kolaylaştırmak için gereken özeni göstermiyoruz.Daha önce dikkat ettiğim bu noktalar deneyimleyince, empati kuruncu daha farklı bir anlam ifade ediyor.
Biz kızımla bir adım daha attık, dışarı çıkabilmenin mutluluğunu yaşadık. Şimdi heyecanla havaların güzelleşmesini ve birlikte daha önce zevk alarak gezdiğim bir çok yeri yeniden keşfetmeyi bekliyoruz.

Yorumlar

 1. :)) yerim ben senin yüncülerdeki yumağını..
  evet canım çok haklısın kaldırımlar konusunda, benim bir de ikiz arabasıyla o elverişsiz kaldırımlardan geçme zorluğumu düşün, tam kendimize uygun bir kaldırım buluyoruz aa ne görelim bi bakıyoruz araba bir güzel işgal etmiş yolumuzu:( artık elimde kalem kağıtla geziyorum o yorgunlukla o araçla ne kadar zorluklarla oralara geldiğimiz ama aracı yzüznden nasıl o işkencei çektiğimizi dokundura dokundura yazıp hakkımı helal etmediğimi de ekliyorum. çözüm olmadı belki ama dank etmiştir sanırım. aslında başımıza gelmeden anlamıyoruz, kabul ediyorum ben de çok kez park etmiştim hatta o rampadan kaldırıma arabayı sürmek çok daha kolay diye sevinirdim bile. dedim ya başa gelmeden anlayamıyoruz. bununla ilgili bir post hazırlayalım en kısa zamanda..

  YanıtlaSil
 2. maşalalh sercan.kızımız büyümüş,yüncülere gider olmuş,Allah nazardan saklasın boncuğu....
  merdivenler burda çoğu sokakta arabalara uygun ama olamayn sokaklarda mevcut maalesef..

  YanıtlaSil
 3. kevsercim bence mutlaka bir post hazırla bununla ilgili..gerçekten bebek arabaları için zor bir şey ki engellilerin durumunu düşünemiyorum. ben en kötü arabayı kucaklıyor geçiyorum bu zorlukları ama ya onlar??
  osbilbumusacım keşke heryer sizin oralar gibi olsa...

  YanıtlaSil
 4. çok sevindim ikinizin adına, meleğin yüncüyle ve yünlerle tanışması gerçekleşti demek...hayatı boyunca devam edecek bir ilişkini başlangıcı:)
  belki de değildir bilemiyorum:)
  diğer konuda da haklısın biz bebek arabasıyla bile bazı yerlere girmeyi başaramıyoruz, onlar çok daha zor durumlarda kalıyor...

  YanıtlaSil
 5. Allahım Sercan kızın maşallah çok tatlı:)

  YanıtlaSil
 6. kpsszede umarım ömür boyu sürecek bir ilişki olur...annesinin örgü örmekten aldığı zevki inşallah kızımda alır.
  elif ablacım çok teşekkür ederim...aklıma düşürdünüz ulus'u bak ben ona da hazırlanıyorum..sizden haber bekliyorum sakın unutmayın...

  YanıtlaSil
 7. nazarlardan korunsun inşallah

  büyümüşte gezmelere çıkmış maşallah

  YanıtlaSil
 8. Rabbim analı babalı büyütsün çok sevimli çok şeker bir kızın var sercancım..

  YanıtlaSil
 9. Maşallah maşallah bebişe. Allah sağlık versin ve iyilerle karşılaştırsın. Ne iyi etmişsiniz. Haaa unutmadan bu beyaz yüncüyü hiç duymamıştım nerededir acaba?

  YanıtlaSil
 10. semracım demetcim çok teşekkürler...inşallah Allah hepimiizn bebeklerini, çocuklarını iyilerle karşılaştırır.
  dilekcim kocabeyoğlu pasajını biliyor musun?onun alt katında..bulvar tarafındna girince merdivenelrden aşağıya in biraz ilerleyince görürsün. aslında eminim biliyorsundur da adı dikkatini çekmemiştir.

  YanıtlaSil
 11. oh maşallah yüncülere de gidilmiş:)biz de gittik kızımla geçenlerde ama o hiç uyanmadı:)))havalar ısındıkça eve giremeyiz artık dimi canım..sevgiler..

  YanıtlaSil
 12. MaaşAllah prenses büyümüş annesiyle yüncüleride gezermiş:))..Allah bağışlasın canım çok tatlı kuzucuğun..

  YanıtlaSil
 13. Evet evet biliyorum ve her zaman gittiğim bir yüncüdür ama demekki adını bilmiyormuşum. Teşekkür ederim açıklama için.

  YanıtlaSil
 14. Benimde 2 kızım var biri 13 biri 2 yaşında.

  Sadece büyük kızım varken, kızılay, ulus gibi evimden uzak mesafelere çok nadir giderdim, ama küçük kızım olunca oralar bana hayal olmuştu. Canımda o kadar çok gitmek istedi ki, birde hobi dünyasına dalınca, ihtiyaçları gidermek için Kızılaya ulusa gitmek gerekiyor.

  Bende küçük kızımla ilk gidişimde çok tedirgindim, ya durmazsa, ya ağlarsa diye düşündüm. Büyük kızımın yanımda olması bana kolaylık sağladı tabi. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…