Ana içeriğe atla

Motif Etkinliği Grupları ve Motifi

Motif etkinliği listemiz tamamlandı, motifimizi, yünümüzü, renklerimizi seçtik ve sanırım hazırız artık başlamaya :))

Etkinlik Ocak ayında başlayacak, ilk grup ocak ayında kavuşacak motiflerine, ben de dahil olmak üzere bir çok arkadaş şimdiden yünlerini aldı ve merakla motifi bekliyor. Bu yazımda hem motifin nasıl yapılacağını hem de aylara göre grupları paylaşacağım sizinle. Daha önce 2 etkinliğe katılmış biri olarak, bu tür etkinliklerin çok güzel olduğunu düşünüyorum, umarım bu etkinlikte bizimle birlikte olan herkes en az benim kadar zevk alır.

Önce sizinle aylara göre grupları paylaşayım:

1. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Belkıs
2. Aslı
3.Banu
4.Gonca
5.Selma
6.Sevim

2. ay motif alacak arkadaşlar

1.Mavilale (zeynep)
2.Berfukus (elif)
3.Cancani (Gülcan K)
4.Sibel
5.Samhu (Hülya)
6.Alişnur

3. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Semra
2.Yurdanur
3.Nesrin erun
4.Emel
5.Yasemin Kale
6.Cicibişiler

4. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Lakthesis
2.Bebekvenikah
3.Cicileydi Aslı 2
4.Nesli
5.Gülcan M
6.Sercan

Motifimizin yapılışını da anlatıp açılışı yapayım :))

Motif için 1. rengimizle 6 zincir çekeceğiz. Orjinalinde zincir çekmek yerien sihirli halka dediğimiz teknik kullanılıyor, ama ben herkes rahatlıkla yapamayabilir diye zincir çekerek başlamayı uygun gördüm. 

6 zinciri bir sık iğne ile birleştirip halka yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip bu halkanın içine 2 tane 2'li trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz, 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekip 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz ve 3 zincir çekip ilk 3 zincire (bunu 1 trabzan olarak saydık) sık iğne ile birleştiriyoruz.


 Sonraki sırada 3 zincirin tepesine 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir, 3 tane 2 li trabzan yapıyoruz. Araya hiç zincir çekmeden bir sonraki 3 zincire geçiyoruz, oraya aynı şekilde, 3 trabzan, 3 zincir 3 trabzan yapıyoruz.Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sıra sonuna ipimizi sabitleyip koparıyoruz.


Bundan sonraki sıralarda motifi yarım öreceğiz. Buraya kadar motifimiz Granny Square (ninemin motifi  diye çevirebiliriz :) ) dediğimiz motif. Bundan sonra ise Mitered granny square dediğimiz motife dönüyor (bunları ingilizce yazıyorum ki arama motorlarında ve ya başka yerde ararken kullanabilesiniz ). 

Bu sırada 2. rengimize geçiyoruz, sık iğne ile 2. rengi motife tam köşeden bağlayın, 3 zincir çekin (bu ilk trabzanımız olacak), 2 tane daha 2 li trabzan yapın. Zincir çekmeden bir sonrkai boşluğa geçin 3 tane 2 li trabzan yapın. Zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçin (burası köşe motifinin olduğu boşluk), 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir yine aynı yere 3 tane 2 li trabzan yapın. Yine zincir çekmeden bir sonrkai boşluğa geçin 3 tane 2 li trabzan, zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçin, 3 tane 2 li trabzan örün ve 3 zincir çekerek bir sonraki sıraya geçin.
Sonraki sırada 3 zincir çekmiştiniz bir önceki sıranın sonunda, bu zincirle birlikte bir sonraki boşluğa 3 tane 2 li trabzan yapın. Sonra köşe motife gelinceye kadar aralarda zincir çekmeden 3 tnae 2 li trabzan yapın, köşe motifini örün ve yine sıra sonuna kadar zincir çekmeden 3 er  2li trabzan yaparak devam edin. sıra sonunda son 3 trabzanın üstüne hiç zincir çekmeden tek bir trabzan yaparak bitirin
Yine ipi sabitleyin ve koparın ve bir 3. renge geçin, 3. sırada yaptıklarımızın aynısı yaparak devam edin, bir sonraki sırada ise 4. sırayı tekrar edin.
2 sıranın sonunda yine ipimizi sabitleyip koparıyoruz ve 4. rengimize geçiyoruz. Bununla da 3 ve 4. sıraları tekrarlıyoruz ve motifmizi bitiriyoruz.Motifimiz bu kadar, bizim öreceğimiz hali bu ama birleştirmeye başladığımızda birleştirme rengi ile normal kare motifimizi öreceğiz, bunun için köşelere geldiğimizde 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir yine aynı yere 3 tane 2 li trabzan öreceğiz. Diğer 2 li trabzanları ise 3 zincir boşluklarına öreceğiz ve yine aralarda zincir olmayacak. 5. rengimizle ilk sırayı normal öreceksiniz, sonraki sırada ise ördükçe birleştir metodu (join as you go method) ile örerek birleştireceğiz.
Bu motifin nasıl örüleceği ve ördükçe birleştir metodu ile ilgili olarak Crochet again ve Adaiha' nın bloglarına bakabilirsiniz.

Şema okumasına bilen ve ya şemadan daha rahat örerim diyenler için şemayı da ekliyorum.Şimdi en önemli noktaya geldik, motif etkinliğinde hepimizin motiflerinin aynı boyda olması gerek, ama ne yazık ki herkesin eli birbirinden farklı, o yüzden şöyle bir yol bulduk; ben bu motifi 4 numara tığ ile ördüm, ipimiz aynı olduğu için motifin boyunu sadece tığ no etkileyecek. Benim motifim 10 cm X 10 cm boyutlarında oldu.  Etkinlikte örecek arkadaşlar, önce motifin boyunu benimkisine uydurabilmek için lütfen farklı ve ya aynı tığ numaralarıyla deneme motifleri örün, ve elinize hangi no uygunsa o tığ ile örmeye devam edin. Motiflerin boyunun 10 X10 cm olması çok önemli, yoksa hepimizin emeği boşa gider.

Bu etkinlikte Nako Bonbon Lüks'ü kullanıyoruz. Ne yazık ki Bonbon Lüks'ü her yerde bulamadık. Nako'yu seçmemizin en büyük sebebi internet sitesinden alışveriş yapıyor olmak ve en güzeli de adet siparişi verebilmekti. Bonbon Lüks' te bir sorunumuz çıktı, renklerin bazıları (ve ne yazık ki bizim kullanacaklarımızın bir çoğu) stokta yok. Bunun üzerine Nako'nun Facebook sayfasıan bir mesaj yazdım, saolsunlar hemen ilgilendiler. Dediklerine göre 2 hafta için de tüm stoklar yenilecek ve eksiklikler tamamlanacakmış. Böylece bulamadığımız renklere internet sitesinden sipariş vererek ulaşabileceğiz. Teşekkürler Nako!

Etkinliğimize katılan tüm arkadaşlarıma ve bizimle birlikte örmek isteyen tüm örgüseverlere kolay gelsin.

Yorumlar

 1. ellerine sağlık canım hayırlı olsun etkinliğimiz inşallah sorunsuz sıkıntısız bitirebiliriz

  YanıtlaSil
 2. Bizleri bir araya getirip böyle güzel bir etkinlik için çaba gösterdiğin için çok Teşekkürler Sercancım:))
  Başlamak için sabırsızlanıyorum ama grubumda renklerini belirtmeyen arkadaşlarım var iplikleri sipariş etmek için onları bekliyorum:((

  YanıtlaSil
 3. bu etkinliğe katılan herkese kolay gelsin diyorum ve emeklerin için çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 4. bana nisan ayına denk geliyo evlilik yıldönümüm :)
  güzel zamanlama
  kimbilir belki ozaman yenie vimiz almış taşınmış bile olabiliriz :)

  YanıtlaSil
 5. ben bu 2 ipi sitede bulamadım :(
  982929, 982978

  doğru mu bu kodlar acaba .? bana mailde bu kodlar gönderilmiş
  sipariş vericem ipleri ama nako sitesinde bonbon lüks te bu ip kodları yok

  YanıtlaSil
 6. bütün ipler gelmiş Nakonun sitesine şimdi baktım ben ilk ay kime yollayacağım daha doğrusu kimlere yollayacağım hangi renklerle öreceğim kafam karışık taşındım ama sorunlar bitmedi elektrik doğal gaz derken valla aptala döndüm acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım sizlere gönderdiğim maillerde hepsi var, her ay sadece 1 kişiye gönderiyorsunuz...

   Sil
 7. ayy ben aldım nakonun sitesinden :) ama iplik yokmuş:) şimdi bnm için istanbul kazan nako kepçe:))

  YanıtlaSil
 8. canım bugün bana göndermiş olduğun motifler ve birbirinden güzel liflerim geldi:))
  nasıl mutlu oldum bilemezsin:))
  çok ama çok teşekkür ederim...
  ellerine emeğine sağlık...
  birazdan blogumda da paylaşıcam cici liflerimi:))
  tekrar tekrar teşekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel bir etkinlik, motifte rengarenk. Örecek arkadaşlara kolaylıklar diliyorum, güzel günlerde battaniyelerini kullansınlar inşallah :) Sevgiler...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…