Motif Etkinliği Grupları ve Motifi

Aralık 05, 2012

Motif etkinliği listemiz tamamlandı, motifimizi, yünümüzü, renklerimizi seçtik ve sanırım hazırız artık başlamaya :))

Etkinlik Ocak ayında başlayacak, ilk grup ocak ayında kavuşacak motiflerine, ben de dahil olmak üzere bir çok arkadaş şimdiden yünlerini aldı ve merakla motifi bekliyor. Bu yazımda hem motifin nasıl yapılacağını hem de aylara göre grupları paylaşacağım sizinle. Daha önce 2 etkinliğe katılmış biri olarak, bu tür etkinliklerin çok güzel olduğunu düşünüyorum, umarım bu etkinlikte bizimle birlikte olan herkes en az benim kadar zevk alır.

Önce sizinle aylara göre grupları paylaşayım:

1. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Belkıs
2. Aslı
3.Banu
4.Gonca
5.Selma
6.Sevim

2. ay motif alacak arkadaşlar

1.Mavilale (zeynep)
2.Berfukus (elif)
3.Cancani (Gülcan K)
4.Sibel
5.Samhu (Hülya)
6.Alişnur

3. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Semra
2.Yurdanur
3.Nesrin erun
4.Emel
5.Yasemin Kale
6.Cicibişiler

4. ay motif alacak arkadaşlar:

1.Lakthesis
2.Bebekvenikah
3.Cicileydi Aslı 2
4.Nesli
5.Gülcan M
6.Sercan

Motifimizin yapılışını da anlatıp açılışı yapayım :))

Motif için 1. rengimizle 6 zincir çekeceğiz. Orjinalinde zincir çekmek yerien sihirli halka dediğimiz teknik kullanılıyor, ama ben herkes rahatlıkla yapamayabilir diye zincir çekerek başlamayı uygun gördüm. 

6 zinciri bir sık iğne ile birleştirip halka yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip bu halkanın içine 2 tane 2'li trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz, 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekip 3 tane 2'li trabzan yapıyoruz ve 3 zincir çekip ilk 3 zincire (bunu 1 trabzan olarak saydık) sık iğne ile birleştiriyoruz.


 Sonraki sırada 3 zincirin tepesine 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir, 3 tane 2 li trabzan yapıyoruz. Araya hiç zincir çekmeden bir sonraki 3 zincire geçiyoruz, oraya aynı şekilde, 3 trabzan, 3 zincir 3 trabzan yapıyoruz.Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sıra sonuna ipimizi sabitleyip koparıyoruz.


Bundan sonraki sıralarda motifi yarım öreceğiz. Buraya kadar motifimiz Granny Square (ninemin motifi  diye çevirebiliriz :) ) dediğimiz motif. Bundan sonra ise Mitered granny square dediğimiz motife dönüyor (bunları ingilizce yazıyorum ki arama motorlarında ve ya başka yerde ararken kullanabilesiniz ). 

Bu sırada 2. rengimize geçiyoruz, sık iğne ile 2. rengi motife tam köşeden bağlayın, 3 zincir çekin (bu ilk trabzanımız olacak), 2 tane daha 2 li trabzan yapın. Zincir çekmeden bir sonrkai boşluğa geçin 3 tane 2 li trabzan yapın. Zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçin (burası köşe motifinin olduğu boşluk), 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir yine aynı yere 3 tane 2 li trabzan yapın. Yine zincir çekmeden bir sonrkai boşluğa geçin 3 tane 2 li trabzan, zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçin, 3 tane 2 li trabzan örün ve 3 zincir çekerek bir sonraki sıraya geçin.
Sonraki sırada 3 zincir çekmiştiniz bir önceki sıranın sonunda, bu zincirle birlikte bir sonraki boşluğa 3 tane 2 li trabzan yapın. Sonra köşe motife gelinceye kadar aralarda zincir çekmeden 3 tnae 2 li trabzan yapın, köşe motifini örün ve yine sıra sonuna kadar zincir çekmeden 3 er  2li trabzan yaparak devam edin. sıra sonunda son 3 trabzanın üstüne hiç zincir çekmeden tek bir trabzan yaparak bitirin
Yine ipi sabitleyin ve koparın ve bir 3. renge geçin, 3. sırada yaptıklarımızın aynısı yaparak devam edin, bir sonraki sırada ise 4. sırayı tekrar edin.
2 sıranın sonunda yine ipimizi sabitleyip koparıyoruz ve 4. rengimize geçiyoruz. Bununla da 3 ve 4. sıraları tekrarlıyoruz ve motifmizi bitiriyoruz.Motifimiz bu kadar, bizim öreceğimiz hali bu ama birleştirmeye başladığımızda birleştirme rengi ile normal kare motifimizi öreceğiz, bunun için köşelere geldiğimizde 3 tane 2 li trabzan, 3 zincir yine aynı yere 3 tane 2 li trabzan öreceğiz. Diğer 2 li trabzanları ise 3 zincir boşluklarına öreceğiz ve yine aralarda zincir olmayacak. 5. rengimizle ilk sırayı normal öreceksiniz, sonraki sırada ise ördükçe birleştir metodu (join as you go method) ile örerek birleştireceğiz.
Bu motifin nasıl örüleceği ve ördükçe birleştir metodu ile ilgili olarak Crochet again ve Adaiha' nın bloglarına bakabilirsiniz.

Şema okumasına bilen ve ya şemadan daha rahat örerim diyenler için şemayı da ekliyorum.Şimdi en önemli noktaya geldik, motif etkinliğinde hepimizin motiflerinin aynı boyda olması gerek, ama ne yazık ki herkesin eli birbirinden farklı, o yüzden şöyle bir yol bulduk; ben bu motifi 4 numara tığ ile ördüm, ipimiz aynı olduğu için motifin boyunu sadece tığ no etkileyecek. Benim motifim 10 cm X 10 cm boyutlarında oldu.  Etkinlikte örecek arkadaşlar, önce motifin boyunu benimkisine uydurabilmek için lütfen farklı ve ya aynı tığ numaralarıyla deneme motifleri örün, ve elinize hangi no uygunsa o tığ ile örmeye devam edin. Motiflerin boyunun 10 X10 cm olması çok önemli, yoksa hepimizin emeği boşa gider.

Bu etkinlikte Nako Bonbon Lüks'ü kullanıyoruz. Ne yazık ki Bonbon Lüks'ü her yerde bulamadık. Nako'yu seçmemizin en büyük sebebi internet sitesinden alışveriş yapıyor olmak ve en güzeli de adet siparişi verebilmekti. Bonbon Lüks' te bir sorunumuz çıktı, renklerin bazıları (ve ne yazık ki bizim kullanacaklarımızın bir çoğu) stokta yok. Bunun üzerine Nako'nun Facebook sayfasıan bir mesaj yazdım, saolsunlar hemen ilgilendiler. Dediklerine göre 2 hafta için de tüm stoklar yenilecek ve eksiklikler tamamlanacakmış. Böylece bulamadığımız renklere internet sitesinden sipariş vererek ulaşabileceğiz. Teşekkürler Nako!

Etkinliğimize katılan tüm arkadaşlarıma ve bizimle birlikte örmek isteyen tüm örgüseverlere kolay gelsin.

You Might Also Like

10 yorum

 1. ellerine sağlık canım hayırlı olsun etkinliğimiz inşallah sorunsuz sıkıntısız bitirebiliriz

  YanıtlaSil
 2. Bizleri bir araya getirip böyle güzel bir etkinlik için çaba gösterdiğin için çok Teşekkürler Sercancım:))
  Başlamak için sabırsızlanıyorum ama grubumda renklerini belirtmeyen arkadaşlarım var iplikleri sipariş etmek için onları bekliyorum:((

  YanıtlaSil
 3. bu etkinliğe katılan herkese kolay gelsin diyorum ve emeklerin için çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 4. bana nisan ayına denk geliyo evlilik yıldönümüm :)
  güzel zamanlama
  kimbilir belki ozaman yenie vimiz almış taşınmış bile olabiliriz :)

  YanıtlaSil
 5. ben bu 2 ipi sitede bulamadım :(
  982929, 982978

  doğru mu bu kodlar acaba .? bana mailde bu kodlar gönderilmiş
  sipariş vericem ipleri ama nako sitesinde bonbon lüks te bu ip kodları yok

  YanıtlaSil
 6. bütün ipler gelmiş Nakonun sitesine şimdi baktım ben ilk ay kime yollayacağım daha doğrusu kimlere yollayacağım hangi renklerle öreceğim kafam karışık taşındım ama sorunlar bitmedi elektrik doğal gaz derken valla aptala döndüm acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım sizlere gönderdiğim maillerde hepsi var, her ay sadece 1 kişiye gönderiyorsunuz...

   Sil
 7. ayy ben aldım nakonun sitesinden :) ama iplik yokmuş:) şimdi bnm için istanbul kazan nako kepçe:))

  YanıtlaSil
 8. canım bugün bana göndermiş olduğun motifler ve birbirinden güzel liflerim geldi:))
  nasıl mutlu oldum bilemezsin:))
  çok ama çok teşekkür ederim...
  ellerine emeğine sağlık...
  birazdan blogumda da paylaşıcam cici liflerimi:))
  tekrar tekrar teşekkür ediyorum...

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel bir etkinlik, motifte rengarenk. Örecek arkadaşlara kolaylıklar diliyorum, güzel günlerde battaniyelerini kullansınlar inşallah :) Sevgiler...

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz