Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-6 / Project of Friday-6

Eveeet sanırım kendimi aştım, cumanın projesini geçen hafta cumanın bitmesine bir saat kala yayınlamıştım, bu hafta cumartesi sabahının köründe yazıyorum :P
Son 2 gündür hem yorgunum hem de uykusuz...Ramazanın son haftası misafir trafiğimiz arttı, bir de Eylül diş çıkarmaya başlayınca hiç bir şeye yetişemez oldum. Miniğimde huysuzluk had safhada, gece uykusu iyice düzensizleşti, onunla ilgilenmekten bir şeyleri yetiştiremez oldum. Şimdi bile, saat sabahın 5 i olmasına rağmen bu yazıyı yazarken bir kulağım onda...Arada mızırdanıyor, uyandı uyanacak...
O yüzden lafı uzatmadan dünün projesini hemen anlatayım sizlere...

Bu hafta ördüğüm lif aslında çok keyifliydi umarım sizler de örerken benim kadar keyif alırsınız. 

This week I am late again for the project of friday :) My little girl Eylül's first tooth is coming and she is grumpier than before. I can not find time to crochet or knit during day time. Now it is 5 am and I am trying to write this post. This week's project is also easy so let's begin

8 zincir atarak başlıyoruz lifimize. 8 zinciri halka yapıp, içine 7 tane fıstık yapıyoruz. Her bir fıstığın arasına 3 zincir çekiyoruz.

Chain 8, and make a ring with a slip stitch. crochet 7 puff stitches in this ring with 3 chains between stitches.


Sonraki sırada bu fıstıkların tepesine 2 şer fıstık yapıyoruz. Aynı yere yaptığımız fıstıkların arasında 1 er zincir, sonraki 2 fıstıkla arasında ise 3 zincir olacak.

Next row make a puff stitch on the top of the puff stitch of the row below.Chain 1 then make another puff stitch the same point. Chain 3 , make a puff stitch on the next puff stitch of previous row, chain 1 , make another on the same point, and work like this to end of row.


Sonraki sırada 2 fıstığın arasındaki boşluğa 3 fıstık yapıyoruz, yine aralarında 1er zincir var ve sonraki 3 lü grup ile aralarında bu sefer 4 zincir var.

Next row, make a puff stitch in the hole between  2 puff stitches (on the chain one ), chain 1, make another, chain one make another. You have got 3 puff stitches, chain 4 and  work like this on next point. work to the end of row.Bundan sonrkai sıralar aynı şekilde örülecek. 3 lü fıstığın ilk boşluğuna 3 tnae fıstık yapacaksınız, sonraki boşluğa/ boşluklara ise birer fıstık. Her bir fıstığın arasında 1 zincri olacak, her bir yaprağın arasında ise 4 er zincir.Bu sırada yaptıklarımızı toplam 7 defa tekrar edin.

On this row make a group of three puff stitches as we crochet before  between 1st and 2nd puff stitches of group of three on the previous row. Chain one and make a puff stitch between second and third. Chain 4 and repeat these steps to the end of row. And repeat this row totall of 7 times.

Toplam 10 sıra olunca ben 2 sıra açık renkle ördüm. Sonra 1 sıra koyu renk sonra da kenar oyasına geçtim (mavi lif için anlatıyorum).

For the blue one I work total of 10 rows with the blue yarn, and work 2 rows with the white one then again 1 row with blue and finally with the white one for the edging.

Kenar için her bir boşluğa bir fıstık yapıp tepesine 3 zincri çekip aynı yere batarak pıtırcık yaptım. Yaprakların başından başladım, yaprak sonuna gelince 3 zincir çekip kenarlarından aşağıya doğru indim. Her bir sıra başına 3 zincir çekip batarak aşağıdaki reismde 1 ile gösterdiğim oka kadar devam ettim. O noktada 3 zincir çekip 2 nolu okun olduğu yere battım ve tekrar 3 er zincir çekerek sonrkai yaprağın başına kadar gittim. Yaprağın başındna sonuna kadar yine kenaroyasını yaptım sonra tekrar zincir çekerek aşağıya indim. Bu şekilde tüm yaprakalrı bitirdim. Ve lifim hazır :))

For the edging, crochet a puff stitch in every hole between puff stitches. Chain 3, slip stitch at the top of puff stitch, chain one make another puff stitch on next hole. Work to the end of first leaf (you have 7 leaves ). Chain three and slip stitch on the beginning of previous row . And work to the point shown with number 1 on the picture below, then chain 3 and make a slip stitch on the point number 2 then work with cahin 3 to the beginning of second leaf. Work second and the others leaves as first one.

Bu hafta 5 saat geciktim bakalım haftaya ne kadar gecikeceğim :P
Yorumlar

 1. Gayet güzel gözüküyor ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 2. Canım sayende harika bir arşivim oluyor, ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. haftaya erkenden yayınlayacaksın hazırlıklara bile başlamışsındr sen eminim ben:)) ellerine sağlık harika olmuş.en çok bu modeli beğendim:))

  YanıtlaSil
 4. bu modeli çok beğendim Sercan'cım eline sağlık.ah o diş çıkarma dönemi...Allah kolaylık versin canım.tam bir düzen kuruluyor oh diyorsun ,ama sonra herşey altüst oluyor.inşallah kolay atlatır kuzucuğun bu dönemi.dentinoksa devam:))bir de soğuk salatalık kemirsin,taze soğan da tavsiye derim..sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. çok güzel canım bende yapmayı düşünyordum bundan ama açıklama da süper miş:)

  YanıtlaSil
 6. hepiniz eçoook teşekkürler :))
  neslicim ne yazıkki araya yolculuk giriyor, yien geç kalacak benimkiler :(elif ablacım ben de aynen sizin gibi arşivim olsun denemiş olayım diye örüyorum bunları.
  flizcim aynen dediğin gibi düzenimiz var diyorduk uyku felan altüst oldu günlerdir. bizim doktorumuz ilaç vb herşeyi yasakladı ne yazık ki, elinde kemirme oyuncağı, salatalık vb şeyler var sadece eylüşün...aklınd abulunsun doktorumuz diyor ki, jeller veya acıyı dindirin şeyler geciktirirmiş diş çıkarmasını. acı azaldığı için kaşıma gereği hissetmezmiş, normalden daha geç çıkarmış diş. bırak herşeyi kemirsin, kemirdikçe dişi de çabuk gelir diyor doktorumuz...

  YanıtlaSil
 7. Blogunuzda gezindim de, ben de yunculer konusundaki tek cılgın kendim sanıyordum. Benim gibileri varmıs diye sevindim.:) Cok guzel modellleriniz ve cok hos bir anlatım diliniz var. Tesekkurler...
  ETSY diye bir site var inceleyin, bilmiyorum henuz yoksa belki siz de orada bir dukkan acarsınız.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar, Öncelikle lif tarifini verdiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Bloğunuzu Alonenes in bloğunda gördüm ve hemen geldim ben de katıldım.. Ben de yeni bir blog kurdum. Geçen gün de orda annemin yaptığı banyo liflerini yayınlamıştım.. Sizin yaptığınıza bir tanesi çok çok benziyor. Eğer siz de benim bloğumu ziyaret ederseniz çok çok memnun olurum. Çok selam ve sevgilerimle..:))
  http://kediminhobidefteri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 9. sayenızde lif yapmayı ögrendım hemde kaç tane ellerınızdert görmesın açıklamasını gayet iyi teşekkür ederım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…