Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-5 /Project of Friday-5

Yazım yok sandınız değil mi bugün?? Cuma geldi geçiyor nerde bu hanımın yazısı dediniz değil mi?? Daha önce de sık sık yok olduğum için, "eh yine gitti bir yerlere, 3-5 ay sonra geri gelir" diye düşündünüz değil mi??
Yok yok burdayım, bir yere kaybolmadım henüz :))
Serinleyen ve hatta sağanak yağışlı havasıyla Ankara pek bir güzel oldu, örgü örmek keyifli hale geldi.Hatta keşke sonbahar gelse, cam önünde elimde örgüm, sehpamda çayım, dışarda şakır şakır yağmur yağarken bacaklarımı uzatıp otursam diye hayallere bile daldım, ama Eylül tiz bir çığlık attı hemen daldığım yerden çıkardı beni, dönerken oyuncağı altında kalmış da tam dönememiş oan sinirlenmiş miniğim :))
Neyse çabaladım, tüm engellere, çıkan gerkeli gereksiz tüm işlere rağmen lifimi ve nasıl örüelceğini sizler için resimledim. Buyrun bu cumanın lifine...


Önce geçen haftalarda olduğu gibi fıstık yaparka başlıyoruz, açık renk ipimizle 3 fıstık yapıp bunun üstüne 3 sıra daha fıstık gidiyoruz ve aşağıdaki gibi bir kare elde ediyoruz.

Finally I finished a new pattern. It was hard to me finsihed this week because I had lots of things to do. Anyway my pattern and how to is ready now. Let's begin. 
First as we did last weeks we crochet 3 puff stitches, and work 3 rows of puff stitches and we have a square like below.Bu karenin her bir kenarından ayrı ayrı başlayıp diğer rengimizle 15 sıra fıstık öreceğiz.


And crochet 15 rows of puff stitches all side of this square with the second color.
Yukarıdaki resimdeki gibi fıstıklarımızı örmeyi bitirince koyu pembe sıranın 3 fıstık içerisindne başlayıp açık pembe ile yine fıstık öreceğiz.


When we finished and have the pattern like above, we will begin to work puff stitches again but we will skip 3 puff stitches from the right corner.


Sıra boyunca örmeye devam edeceğiz.Köşeye geldiğimizde ise 3 fıstık yapıp aşağıdaki reismdkei gibi batarak sonraki kenara geçeceğiz ve onu da bitişten 3 fıstık önce bitireceğiz.


Work along the row, when you come to the corner of two sides, work three puff stitches together like in the picture below. And work along the other side till 3 puff stitches before end point.


Bu şekilde 3 sıra örün.


Work total of 3 rows like this.

Tüm kenarları bu şekilde örüp bitirin.


Work all sides of the pattern .
Açık pembe ile 3 sırayı bitirdikten sonra koyu renge geçin yine 3 fıstık atlayıp sıraya başalyın ve 3 fıstık kala sırayı bitirin. Bu şekilde 3 sıra örün.

Then cut the yarn and join the other color and begin 3 puff stitches after the beginning point and finish 3 puff stitches before the end point. Work 3 rows.

Yine tüm kenarları bu şekilde öreceksiniz.Kenarlar bitince lifimizde bitmiş oluyor.

Work all sides with this color also. And your pattern has finished. Ypu will get the cloth below at the end of your work Ben kenarlarına herzaman yaptığım kenarı yaptım, siz isteidğiniz gibi çalışabilirsiniz.

You can crochet any kind of edging around it. I did as I did before.


Ve cumanın bitmesine 1 saat kala yazım biter...Darısı gelecek cumaya :))
Yorumlar

 1. Bu modelini hiç görmemiştim.Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, basit bir model ve dediğiniz gibi pek görülmemiş

   Sil
 2. pembe sever olarak bayıldım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tam snein renkle roldu, motiflerin yanımd aduryor lif de aynısı nerdeyse

   Sil
 3. Ӏt's perfect time to make a few plans for the future and it'ѕ time
  to be happу. I've learn this publish and if I may just I wish to recommend you few fascinating things or advice. Perhaps you can write next articles relating to this article. I wish to learn even more things about it!

  My weblog: ironman oyunları

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…