11 Ağustos, 2012

Cuma'nın Projesi-6 / Project of Friday-6

Eveeet sanırım kendimi aştım, cumanın projesini geçen hafta cumanın bitmesine bir saat kala yayınlamıştım, bu hafta cumartesi sabahının köründe yazıyorum :P
Son 2 gündür hem yorgunum hem de uykusuz...Ramazanın son haftası misafir trafiğimiz arttı, bir de Eylül diş çıkarmaya başlayınca hiç bir şeye yetişemez oldum. Miniğimde huysuzluk had safhada, gece uykusu iyice düzensizleşti, onunla ilgilenmekten bir şeyleri yetiştiremez oldum. Şimdi bile, saat sabahın 5 i olmasına rağmen bu yazıyı yazarken bir kulağım onda...Arada mızırdanıyor, uyandı uyanacak...
O yüzden lafı uzatmadan dünün projesini hemen anlatayım sizlere...

Bu hafta ördüğüm lif aslında çok keyifliydi umarım sizler de örerken benim kadar keyif alırsınız. 

This week I am late again for the project of friday :) My little girl Eylül's first tooth is coming and she is grumpier than before. I can not find time to crochet or knit during day time. Now it is 5 am and I am trying to write this post. This week's project is also easy so let's begin

8 zincir atarak başlıyoruz lifimize. 8 zinciri halka yapıp, içine 7 tane fıstık yapıyoruz. Her bir fıstığın arasına 3 zincir çekiyoruz.

Chain 8, and make a ring with a slip stitch. crochet 7 puff stitches in this ring with 3 chains between stitches.


Sonraki sırada bu fıstıkların tepesine 2 şer fıstık yapıyoruz. Aynı yere yaptığımız fıstıkların arasında 1 er zincir, sonraki 2 fıstıkla arasında ise 3 zincir olacak.

Next row make a puff stitch on the top of the puff stitch of the row below.Chain 1 then make another puff stitch the same point. Chain 3 , make a puff stitch on the next puff stitch of previous row, chain 1 , make another on the same point, and work like this to end of row.


Sonraki sırada 2 fıstığın arasındaki boşluğa 3 fıstık yapıyoruz, yine aralarında 1er zincir var ve sonraki 3 lü grup ile aralarında bu sefer 4 zincir var.

Next row, make a puff stitch in the hole between  2 puff stitches (on the chain one ), chain 1, make another, chain one make another. You have got 3 puff stitches, chain 4 and  work like this on next point. work to the end of row.Bundan sonrkai sıralar aynı şekilde örülecek. 3 lü fıstığın ilk boşluğuna 3 tnae fıstık yapacaksınız, sonraki boşluğa/ boşluklara ise birer fıstık. Her bir fıstığın arasında 1 zincri olacak, her bir yaprağın arasında ise 4 er zincir.Bu sırada yaptıklarımızı toplam 7 defa tekrar edin.

On this row make a group of three puff stitches as we crochet before  between 1st and 2nd puff stitches of group of three on the previous row. Chain one and make a puff stitch between second and third. Chain 4 and repeat these steps to the end of row. And repeat this row totall of 7 times.

Toplam 10 sıra olunca ben 2 sıra açık renkle ördüm. Sonra 1 sıra koyu renk sonra da kenar oyasına geçtim (mavi lif için anlatıyorum).

For the blue one I work total of 10 rows with the blue yarn, and work 2 rows with the white one then again 1 row with blue and finally with the white one for the edging.

Kenar için her bir boşluğa bir fıstık yapıp tepesine 3 zincri çekip aynı yere batarak pıtırcık yaptım. Yaprakların başından başladım, yaprak sonuna gelince 3 zincir çekip kenarlarından aşağıya doğru indim. Her bir sıra başına 3 zincir çekip batarak aşağıdaki reismde 1 ile gösterdiğim oka kadar devam ettim. O noktada 3 zincir çekip 2 nolu okun olduğu yere battım ve tekrar 3 er zincir çekerek sonrkai yaprağın başına kadar gittim. Yaprağın başındna sonuna kadar yine kenaroyasını yaptım sonra tekrar zincir çekerek aşağıya indim. Bu şekilde tüm yaprakalrı bitirdim. Ve lifim hazır :))

For the edging, crochet a puff stitch in every hole between puff stitches. Chain 3, slip stitch at the top of puff stitch, chain one make another puff stitch on next hole. Work to the end of first leaf (you have 7 leaves ). Chain three and slip stitch on the beginning of previous row . And work to the point shown with number 1 on the picture below, then chain 3 and make a slip stitch on the point number 2 then work with cahin 3 to the beginning of second leaf. Work second and the others leaves as first one.

Bu hafta 5 saat geciktim bakalım haftaya ne kadar gecikeceğim :P
09 Ağustos, 2012

Siz Hiç LSV Dükkan Çikolatası Tattınız mı?

LSV Dükkan yani Lösev Dükkan’ında lösemili çocuklarımızın anneleri kendi elleriyle hazırladıkları organik kurabiyeler ve birbirinden renkli el emeği, göz nuru el işlerini sizlere sunuyor. LSV Dükkan bundan tam 12 sene önce LÖSEV Ankara’da, küçücük bir atölyede 5 anne ile başlayan bir çalışmayken bugün yüzlerce annenin ekmek parasını kazandığı meslek atölyeleri haline geldi.   

                                 

Beslenme ile kanser arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekmek için kurulan bu minicik atölye, seneler içerisinde azim, sevgi ve inançla büyüdü. Giderek büyüyen ve insanın içini ısıtan bu başarı öyküsü, LSV Dükkan markasını yaratmaya kadar uzandı. Lösemili çocuklarımızın annelerinin umutlarını, hayallerini işlediği, sevgiyle yoğurduğu her bir LSV Dükkan ürünü sevgili çocuklarımızı hayata bağlayacak.

Tüm renkleri ve lezzetleri ile Türkiye’nin her yerinden LSV Dükkan’a www.lsvdukkan.com üzerinden ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Lösev’i Twitter’da @losev1998 hesabından takip edebilir, #LosevHayatVerir hashtag’i ile  paylaşımlarınızla destekleyebilirsiniz.
Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.03 Ağustos, 2012

Cuma'nın Projesi-5 /Project of Friday-5

Yazım yok sandınız değil mi bugün?? Cuma geldi geçiyor nerde bu hanımın yazısı dediniz değil mi?? Daha önce de sık sık yok olduğum için, "eh yine gitti bir yerlere, 3-5 ay sonra geri gelir" diye düşündünüz değil mi??
Yok yok burdayım, bir yere kaybolmadım henüz :))
Serinleyen ve hatta sağanak yağışlı havasıyla Ankara pek bir güzel oldu, örgü örmek keyifli hale geldi.Hatta keşke sonbahar gelse, cam önünde elimde örgüm, sehpamda çayım, dışarda şakır şakır yağmur yağarken bacaklarımı uzatıp otursam diye hayallere bile daldım, ama Eylül tiz bir çığlık attı hemen daldığım yerden çıkardı beni, dönerken oyuncağı altında kalmış da tam dönememiş oan sinirlenmiş miniğim :))
Neyse çabaladım, tüm engellere, çıkan gerkeli gereksiz tüm işlere rağmen lifimi ve nasıl örüelceğini sizler için resimledim. Buyrun bu cumanın lifine...


Önce geçen haftalarda olduğu gibi fıstık yaparka başlıyoruz, açık renk ipimizle 3 fıstık yapıp bunun üstüne 3 sıra daha fıstık gidiyoruz ve aşağıdaki gibi bir kare elde ediyoruz.

Finally I finished a new pattern. It was hard to me finsihed this week because I had lots of things to do. Anyway my pattern and how to is ready now. Let's begin. 
First as we did last weeks we crochet 3 puff stitches, and work 3 rows of puff stitches and we have a square like below.Bu karenin her bir kenarından ayrı ayrı başlayıp diğer rengimizle 15 sıra fıstık öreceğiz.


And crochet 15 rows of puff stitches all side of this square with the second color.
Yukarıdaki resimdeki gibi fıstıklarımızı örmeyi bitirince koyu pembe sıranın 3 fıstık içerisindne başlayıp açık pembe ile yine fıstık öreceğiz.


When we finished and have the pattern like above, we will begin to work puff stitches again but we will skip 3 puff stitches from the right corner.


Sıra boyunca örmeye devam edeceğiz.Köşeye geldiğimizde ise 3 fıstık yapıp aşağıdaki reismdkei gibi batarak sonraki kenara geçeceğiz ve onu da bitişten 3 fıstık önce bitireceğiz.


Work along the row, when you come to the corner of two sides, work three puff stitches together like in the picture below. And work along the other side till 3 puff stitches before end point.


Bu şekilde 3 sıra örün.


Work total of 3 rows like this.

Tüm kenarları bu şekilde örüp bitirin.


Work all sides of the pattern .
Açık pembe ile 3 sırayı bitirdikten sonra koyu renge geçin yine 3 fıstık atlayıp sıraya başalyın ve 3 fıstık kala sırayı bitirin. Bu şekilde 3 sıra örün.

Then cut the yarn and join the other color and begin 3 puff stitches after the beginning point and finish 3 puff stitches before the end point. Work 3 rows.

Yine tüm kenarları bu şekilde öreceksiniz.Kenarlar bitince lifimizde bitmiş oluyor.

Work all sides with this color also. And your pattern has finished. Ypu will get the cloth below at the end of your work Ben kenarlarına herzaman yaptığım kenarı yaptım, siz isteidğiniz gibi çalışabilirsiniz.

You can crochet any kind of edging around it. I did as I did before.


Ve cumanın bitmesine 1 saat kala yazım biter...Darısı gelecek cumaya :))