Ana içeriğe atla

"Nilay" Bebeğe Battaniye

Başlık her an değişebilir, zira Nilay bebeğin değil annesinin adı :)) Arkadaşım hala isme karar veremedi ama bebğimiz geldi gelecek. Ben bu yazıyı yazarken arkadaşım hastanede, belki yarın ama kesin cuma bebeğine kavuşacak. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin arkadaşıma...

Battaniye yeni bebeğe hediyemiz olacak, fırsatım olursa bir de minik patik örmek istiyorum. Aslında örmek istediğim başka şeyler de vardı ama, bizim kızdan fırsat olmuyor pek. Laf aramızda battaniyeyi de zor bitirdim :P
Battaniyemizin modeli Ravelry'den 2-sided Baby Afghan, yani 2 taraflı bebek battaniyesi. 2 taraflı olduğu için örmesi zaman alıyor ama sonuç çok güzel. Vaktiniz bolsa harika bir yatak örtüsü olur. 2 taraflı olduğu için normal battaniyelere göre daha kalın, daha tok duruyor. Allah'tan model kolay da hızlı örülebiliyor, ama bir battaniye normal 2 battaniyeye denk gelmiş oldu.


Ben battaniye için Nako Rekor Renk 23403 ve Renk 10327 yi kullandım. 4 numara tığ ile 173 zincir çekerek başladım.1. sıra: :  Koyu rek ile  173 zincir çekin, tığdan 5 zincir sonraya bir tane 2li trabzan yapın. Sonraki zincire 3 tane 2 li trabzan, sonraki zincire 1 tane 2 li trabzan yapın ( bu şekilde bir motifi tamamlamış oluyorsunuz). * 2 zincir atlayın, sonraki zincire 1 tane 2li trabzan yapın, sonrkai zincire 3 tnae 2 li trabzan yapın, sonraki zincire 1 tane 2 li trabzan yapın* işaretin arasını sonda 1 zincir kalıncaya kadar tekrar edin, son zincire hiç bir şey yapmayın, ipinizi tığdan çıkarıp 2. sıraya geçin

2. sıra:Örgünüzü çevirmeyin, diğer uca gidin ve başlangıçtaki ilmeğin 4. zincirine açık rnek ipliğiniiz bağlayın. Bu sıra zincir sırası, burada sıra sonuna kadar 6 zincir çekip motif aralarına sık iğne ile batacaksınız.Sıra sonuna gelince de sonda kalan 1 zincire yien sık iğne ile sabitleyeceksiniz.

3. sıra:Açık renk ile devam ediyoruz. 2 zincir çekip dönün, bundan sonra aralarda zincir çekmeden her motifin tam ortasına batarak ve aynı zamanda bir önceki sıradaki zincirin de ortasına batarak 5 adet 2li trabzan yaparak sırayı tamamlayın.

4. sıra:Örgünüzü döndürmeden koyu renk ile, yine zincir sırasını örüyoruz.   Bir önceki sıranın motiflerinin önünden çalışacaksınız. 6 zincir çekip her bir motifin arasına sık iğne ile batacaksınız.

5. sıra: Koyu renk ile 3. sıradakileri yapın
6. sıra: Diğer renk ile 4. sırayı örün
 
Bu şekilde her 2 sırada bir renk değiştirerek zincir sırasını ve motif sırasını öreceksiniz. Battaniye isteidğiniz boya gelinceye kadar tekrar edin.
Ben kenarlarına herhangi bri şey yapmadım, zincir sırasıyla bitirdim, siz isterseniz, tüm kenarları sık iğne ile geçebilirsiniz.

Bu örneğin biraz daha değişik bir versiyonunu burada resimli olarak anlatmışlar,  benimkisinden en belirgin farkı orada motifler 4  tane 2 li trabzandan oluşuyor, ben 5 tane 2 li trabzan yaptım. Bir de başlangıç sırası biraz farklı, o anlatımdan da yararlanabilrisiniz.

Örecek herkese kolay gelsin :)


Yorumlar

 1. ellerine sağlık benim becerikli arkadaşım..ben de ilk -ve son sanırım- battaniyemi bitirdim nihayet:)

  YanıtlaSil
 2. Ellerine salık..:)

  YanıtlaSil
 3. ellerine sağlık canım açıklama için de teşekkürler elimdeki tüm işler bitsin bi ondan sonra yapmayı düşündüğüm bir model oldu:)

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle arkadaşınızın kolay bir doğum geçirmesini dilerim, bebek sağlıkla gelsin inşallah. Battaniye ise çok güzel görünüyor, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Ellerinize sağlık .Renk olarak ta güzel secim. İyi günlerde kullansın arkadaşınız.

  YanıtlaSil
 6. süper olmuş. ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Güle güle kullansın bebek.

  YanıtlaSil
 8. mimlendin haydi sayfama gel bekliyorum

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…