Ana içeriğe atla

Cuma Projesi-13

Bu yazıma ait resimleri mayıs sonunda taslak olarak kaydetmişim, hani olur da haziranda bir şeyler hazırlayamazsam, hazırda bulunsun diye...Haziranda hazır resimlere yazı bile yazamadım oysa :( Neyse kısmet Temmuz'aymış diyerek, sizlere çok severek ördüğüm bir lifi anlatmak istiyorum.

Bu lifin anlatımına Facebook'ta Hayata Dair Herşey adlı grupta rastladım. Grup üyelerindne Şükran Hanım çok güzle açıklamış, grubu mutlaka ziyaret edin, daha bir çok modelin açıklamasını detaylı bir şekilde paylaşıyorlar.


 Hemen açıklamasına geçeyim. 
10 zincir çekerek başladım, halka yapıp içine 10 adet fıstık yaptım, her fıstığın arasında 3 zincir çektim.


Sonraki sırada 3 zincirlik boşlukların içine, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık, 3 zincir, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık yaptım. 3 zincir çektim, alttaki 3 zincirlik boşluğu atladım, bir sonrakine yine aynı şekilde 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık, 3 zincir, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık yaptım. Bu şekilde toplam 5 köşe olacak şekild esıra sonuna kadar örmeye devam ettim.

3. sırada beyaz renge geçtim, beyaz renk ile, bir önceki sıradaki fıstıkların arasındaki 1 zincirin tepesine 1 fıstık yaptım. 1 zincir çektim, 3 zincirlik boşluğa 1 fıstık yaptım, 1 zincir çektim, aynı boşluğa 1 fıstık yaptım, 3 zincir çektim, yine aynı boşluğa 1 fıstık yaptım, 1 zincir çektim aynı boşluğa 1 fıstık yaptım. 1 zincir çektim alttaki bir zincirlik boşluğa 1 fıstık yaptım. İlk köşemiz bitti, sonraki köşeye geçmek için 3 zincir çektim, ve bir önceki köşede yaptıklarımın aynısını burada yaptım. Tüm köşeleri bu şekilde çalıştım.
Bir sonraki sırada yine somon renge geçtim ve yine köşelere birer zincirlik boşluklara birer fıstık, aralarına 1 zincir, 3 zincirlik boşluğa, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık,3 zincir, 1 fıstık, 1 zincir, 1 fıstık yaptım...


Bu şekilde lif istediğiniz boya gelinceye kadar örün. Kenarlarına daha önce burada yaptığım gibi fıstık tepesine pırtık (!) yaptım.

Yapacak herkese kolay gelsin :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…