Ana içeriğe atla

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.

Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...


Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 

Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gibi sinir olup darmadağın bir şekilde kalakaldım. Neden mi? Programı izleyenler ya da benim gibi sonradan videolarına ulaşanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Bir kez açıklama sadece çiçeklerin olduğu bant kısmını içeriyor. Yani tabanı nasıl örülecek, kaç zincir, kaç sıra, ya da nasıl birleştirilecek açık değil. " Ben kabaca anlatayım siz yolunu bulursunuz" tarzında bir geçiştirmeyle kalıplamaya geçiliyor. Kalıplamaya gelince bir yoğurt kabından söz ediliyor ama markete gidip de kalıp için kullanmak üzere yoğurt kaplarına bakınca çeşitli ebatlarda dikdörtgen yoğurt kabı olduğunu görüyorsunuz.Net olmayan bir nokta daha yani.Ben bu sepetlerden ören bir çok kişi gördüm ve acaba benim ulaşamadığım detaylı açıklama var mıdır bir yerlerde diye çok araştırdım, ne yazık ki açıklama sadece dediğim çiçekli bant kısmı için var.

Sonuç itibariyle sinir oldum, neden mi? Bana göre bir model açıklıyorsanız, mutlaka detayları da vermelisiniz, modeli örmek isteyenler hep aynı deneyime sahip kişiler değil örgü konusunda. Ufacık bir detayın bile büyük farklar yarattığı bir uğraşı örgü, o yüzden siz detayları açıklamalı ve ondan sonra model açıkladım diye ortalarda gezmeli, tvlerde boy göstermelisiniz. Bir işi iyi yapmak demek popüler olmak demek değildir, ortalarda çok popüler olan ama hiç iş yapmayanlar da var...

Ve eğer bir hobi programı yapıyorsanız bunun hakkını vermeniz gerekir, dünyada başarılı bir çok örneği var, biraz esinlenmek, takip etmek gerekir diye düşünüyorum.

Ya da en azından programınızın süresi kısıtlıysa, web sitenizle programınızı desteklemelisiniz.

Ben biraz fazla titiz ve detaycıyım galiba bu konularda. Ben böyle kılı kırk yararken binlerce takipçisiyle sosyal medyada arzı endam ediyorlar, alkış alıyorlar, fan topluyorlar demek ki benim gibi olmamak lazım. Bir de keşke bu insanlar bir kez olsun "yine harika bir model", " yine yıkıyor ortalığı" diye lanse ettikleri modelleri aldıkları yerleri paylaşsa ve açıkca söyleseler, başkalarının emeğini kendilerine mal etmeseler...

Neyse daha fazla yazmayayım, yazdıkça sinirleniyorum gibi ...

Bu sepet ilk denemeydi, daha detaylandırılmış bir deneme ile yakında buralarda olurum, görüşmek üzere...

Yorumlar

 1. Harikasın, aynı duyguları paylaşıyoruz bu konuda. Çiçekli kısım zaten ölçülerinize uygun bir granny motifini kullanabiliyorsunuz ama tabanı için naıl başlayıp ilerleyeceksiniz ve tamamlayacaksınız, benim ve benim gibi acami olanlar için muamma. Umarım sen denemelerin arzu ettiğin gibi sonuçlanınca yapım aşamalarını paylaşırsın bizlerle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, fırsat buldukça yeni denemeler yapıp en azından basit bir epet nasıl yapılır ya da mantığı nedir tarzında bir yazı yazmayı düşünüyorum...en azından birlikte yapalım tarzında bir yazı :)

   Sil
 2. arkadaşım bence sen gerçekten söylediğin gibi kılı kırk yaran mükemmelliyetçi birisin ama keşke hepimiz bu derece duyarlı olabilsek. sinirleniyosun biliyorum ama bence böyle olmaktan vazgeçme... bu arada yaptıklarını beğendim, tabi birde menekşeni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen çok yoruyor ama bu kadar detaylara takılmak...boş vermesini bilmek de lazım arada...menekşem yeni:)

   Sil
 3. ellerinize sağlık. çok kızmayın bu konu da deneme yanılma yoluyla öğreniyoruz çoğumuz :)
  arkadaşım da bolca ördü bu sepetlerden genel de beyazı tercih etti ama renklileri de gördükçe çok beğeniyorum:)

  YanıtlaSil
 4. bende katılıyorum size.İşe başlamadan önce hevesle izlemeye otururdum derya baykal'ı ama her seferinde hüsranla kalktığım için izlemeyi bırakmıştım.Herşeyi geçiştiriyorlar programda.Hiç verimli bir program değil.

  YanıtlaSil
 5. sercanım tüm kalbimle açıklamana katılıyorum. hislerime tercüman olmuşsun.ben programı takip etmeyi çoktan bıraktım. her seferinde sinir oluyorum hep bir yerler yarım kalıyor. boşuna heveslenip ,sonunda elde var sıfır ekrana bakıp kalıyorum. bu arada boşuna bolca reklam falan da cabası. . sepet te supla da harika olmuş ellerine sağlık. Senin açıklamaların sayesinde ben örgüyü geliştirdim. buradan yeri gelmişken tekrar teşekkür ler canım. saol hakkını helal et.

  YanıtlaSil
 6. Güzelim senin eline kimse su dökemez,senin hakkını biz ödeyemeyiz,ben örgüyü sayende öğrendim,Allah senden razı olsun...

  YanıtlaSil
 7. Buarada yaptıkların çok hoş iyi günlerde kullan canım,ben zamansızlıktan doğru dürüst birşey üretemiyorum,yinede sizlerin yaptıklarınızın takipçisiyim...

  YanıtlaSil
 8. ipinizin markasını yazarmısınız

  YanıtlaSil
 9. Merhaba ,
  Yapılışını anlatabilirmisiniz.

  YanıtlaSil
 10. yerden göğe kadar haklısın. sinir edici bir program oldu çıktı. sen daha güzelini yaparsın takma kafana. yaptıkların çok güzel ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 11. Çok teşekkür ederim ayrıca siteme ziyaretlerinizi unutmayın.
  http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…