Ana içeriğe atla

Dergiden Model Çıkarmak!

Başlığın yanına attığım ünlem işareti aslında biraz kifayetsiz kalıyor. Hayal kırıklığımı, şaşkınlığımı ve çaresizliğimi anlatmak için daha uygun ünlemler vardır mutlaka ...Hemen anlatayım ne demek istediğimi.


Hanımelim'den bir arkadaşımız Nako Örgü Festivali Dergisinden bir hırka başlamış, ilk 10 sırayı örmüş, zira ilk 10 sırası hep düz örülüyor. Sonra modeldeki yaprakları yakaya yerleştirmeye başlamış. Ama gelin görün ki anlatıma göre yerleştirmeye kalkınca ortaya yaprak çıkmıyor, model bir türlü olmuyor. Yardım isteyince ben de hemen denedim, gerçekten oradaki anlatıma göre yaprakları yerleştiremiyorsunuz. Şüpheye düştüm, eğer yapan kişi böyle yaptıysa o yapraklar nasıl yerleşmiş, yok başka türlü yaptıysa neden böyle anlatmış??? Söke söke, deneye deneye doğru yolu buldum, yapraklar yerleşti. Sıra geldi örneğin devamındaki buzlu cam örneğine...Tabiki o da olmadı, garip bir örnek çıktı. Ben de hemen nete başvurdum, bir çok blogda anlatımını buldum, ve ona göre başka bir yerde denedim örneği, çok güzel, bu da oldu! Ama dergide bir hata daha var, örneğin anlatımı yine hatalı, örnek terse kuruluyor ama anlatan düze kurmuş dolayısıyla asıl örneğin olduğu kısım örgünün arkasında kalıyor, söktüm, yeniden kurdum.Sonuç şimdilik süper, hırka tam da modelin resmindeki gibi gidiyor. Ama kol kesmelerine gelince başka bir problem çıktı, anlatımda diyorki toplam ilmek sayısı 296 olunca, ama ilmek sayısı 296 olmuyor. 295 te kalıyor, niye mi? çok basit bir matematik kuralı, herkes hak verecektir, artırmalarımız çift sayıda, başlangıç ilmeğimiz tek, matematikte, tek ile çiftin toplamı çift vermez, her zaman tek sayıdır. Neyse onu da çözdüm, nasıl ördüğümü Hanımelim'e yazdım.
Şimdi gelelim bu yazının sebebine. Benim gibi örgüseverler, yabancı dergileri takip edenler ya da bir çok yabancı model açıklamasından yararlananlar bilir, her anlatımdan önce verilen bir çok bilgi vardır, doğru ölçüleri elde etmeniz için. Her bir modelin açıklamasını nerdeyse sıra sıra yaparlar. Model varsa mutlaka şemasını, şeması ile birlikte kullanılacak ilmekleri koyarlar, açıklamasını da yaparlar. Ya bizim Türk dergilerinde??? Bunların hiçbirine rastlayamazsınız.
Takip ettiğim Anchor Butik dergisinin bir çok model açıklamasında özellikle tığ işi örneklerde, "resimdeki örneğe göre yapın" ibaresine rastlarım (ne yazık ki aynı ibareyi Nako'nun ve Alize'nin dergilerinde de görüyorum). Örnekle ilgili ne bir ilmek açıklaması, ne zincir sayıları ne de başka belirleyici bilgi yok.
Nako dergilerinde şema koyuyor modelle ilgili, ama şema anahtarı yok, senin bildiğin varsayılıyor. Alize dergilerinde de aynı varsayım üzerinden veriliyor  modeller. Bu arada en önemli şey "gauge" denilen 10 cmlik örgüye kaç ilmek kaç sırada ulaşacağınızı gösteren başlangıç bilgisi hep atlanıyor, ki birçoğumuz modelin aynısını örsek de sonuç aynı olmuyor.
Daha bir çok eksik var...Bir çok hata. Bence nedeni ören kişi ile dergileri hazırlayan ve anlatımları yazan kişiler arasında fark olması. Anlatımları düzenleyen, yazan kişilerin örgüyü profesyonel anlamda bilmemesi. Dergicilikten anlayan ama örgüden anlamayan kişiler tarafındna hazırlanan dergilerle bizler de el yordamıyla bir şeyler örmeye çalışıyoruz.
Hepimiz biliriz örmek başka ördüğünü anlatmak başkadır. Her örgü ören anlatmasını beceremeyebilir. Dergilerden bir şeyler örmeye çalışanlara kolay gelsin diyorum.

Not: Her anlatım için geçerli değil yukarda yazdıklarım, bazen mucize misali anlatımları süper modellerde oluyor. Bir de takip ettiğim diğer bir dergi (burada sadece yerli basımlardan bahsediyorum, onlar dışında yabancı bir çok dergiyi de takip etmeye çalışıyorum), Kartopu'nun Örgüm dergisi, anlatımlarında oldukça titiz bir dergi, çok model kısa anlatımlar yerien az model, detaylı anlatımları tercih etmişler. Demek ki öyle de olabiliyormuş.

Yorumlar

 1. Yerli dergilerin çoğu insanlar yapamasın mantığıyla hazırlanıyor sanırım. Yabancı dergilerde sadece şemaya bakarak (malum yazılarını anlayamıyorum) bile modeli çıkarabilirken kendi dilimizde yazılan modelleri uygulamaya geçiremiyoruz.

  YanıtlaSil
 2. çok haklısın örgü saati, ben bir japon dergisinden yelek ördüm, Hanimelimde örüyoruz beraber, ve hiç birimiz japonca bilmiyoruz..gerek de yok... ama bizim dergielrden olanları anlayıp uygulayıncaya kadar bir sürü kafa patlatıyoruz..

  YanıtlaSil
 3. çoooook haklısın sercancım çooooook...sözün bittiği yer kesinlikle:(((

  YanıtlaSil
 4. aynı sıkıntıyı ben de defalarca yaşadım canım..kaç kere söktüm yeniden ördüm hatırlayamadığım örgülerim var.keşke daha özenle yapsalar şu açıklamaları..bu yüzden ben blogumda yaptığım açıklamaları titizlikle yazmaya çalışıyorum,kimseyi uğraştırmayayım diye...

  YanıtlaSil
 5. sercancım haklısın benimde çok başıma gelen bir olay bloğunda yer verdiğin için teşekkür ederim inşallah sesimizi duyarlar da biz örgü severlere yardımcı olurlar diyorum sevdiğimiz beğendiğimiz modellerde yarı yolda kalmayız

  YanıtlaSil
 6. bazen dergilerdeki anlatımlar çok açıklayıcı olmuyor ne yazık ki..

  YanıtlaSil
 7. Çoookk haklısınız bu dergiden bende aldım kızıma 5 tane örgü ördüm ama kendi tecrübelerime göre örneği kurdum kesinlıkle arkada ki açıklamalar sanki o örneği anlatmıyor bende resimlerine bakarak örneklerimi kurdum ( yani bir nevi dergiyi resimlerine bakmak için almış oldum)sonuç mu tabiki süper bir daha da nako örgü kitabımı ?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…