Ana içeriğe atla

Eylül'ün İlk Örgüsü :))

Tesadüf, tamamen tesadüf! Bebişime  ördüğüm ilk şey Eylül ayı başında bitti, başlık böyle oldu. Tesadüf neresinde diyorsunuz okurken eminim ("ne anlatmaya çalışıyor bu kadın" diye düşünüyorsunuz), tesadüf şurada...Ben minik kızıma Allah izin verirse Eylül ismini (babamızı tamamen saf dışı bırakarak :)) vermeyi istiyorum. Tesadüf burdan kaynaklanıyor (off amma zorladım durumu değil mi??) .

Battaniyeye daha önce başlamıştım, bitireli nerdeyse 1 hafta oluyor ancak reismleyebildim sizler için (hoş yer darlığından hoş da olmadı resimler ama). Örmesi çok zevkli, kolay bir model, pek de şirin oldu!

Battaniye için Anchorun Anatolia'larını kullandım, 3 renk. Yumuşacık oluyor, tavsiye ederim.3 numara tığla ördüm.
Çok basit bir model, toplam 3 sıradan oluşuyor.Hemen anlatıyorum efendim ;
Örneğimiz, 17 +2 zincir üzerine kuruluyor, yapmak isteiğdiniz genişliğe göre, zinciri istediğiniz kadar çekebilirsiniz. Ben battaniye için toplam 8 örnek koydum, yani 17x8+2 zincir çekmiş oldum.

1. sıra: Başlangıçtan 4 zincir sonraya 1 tane 2li trabzan yapın.Sonraki 2 zincire 2 adet 2li trabzan yapıyoruz ama başlarını birlikte doluyoruz (yani birinci 2li trabznaı kapatmadan 2.ye başlıyor 2sini birlikte kapatıyoruz). Ben buna bundna sonra 2si birlikte 2 li trabzan diyeceğim. Aynı şeyi bir kez daha tekrarlıyoruz, sonra 1 zincir çekip sonraki 5 zincirin herbirinin içine fıstık yapıyoruz (lif örerken yaptığımzı gibi, ben 3 kere dolayarak yaptım, siz dolgunluğunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz). her fıstığın arasına 1 zincir çekiyorsunuz. son fıstıktan sonra 1 zincir daha çekip az önceki, 2si birlikte 2li trabzanlarımızdan 6 adet yapıyoruz. Son 2li trabznadan sorna tekrar 1 zincir çekip, fıstıklaır yapıyoruz, ve bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. sıranın sonu, 5 fıstıktan sorna, 3 tane 2si birlikte 2li trabzanla bitecek, buan dikkat edin.
2. sıra:1 zincir çekin, ve her bir ilmeğin başına sık iğne yaparak ve 1 zincir olan boşluklara sıra sonuna kadar örün.
3 sıra:1. sırayı tekrar edin.

Ben renk sıralamasını şu şekilde yaptım:
3 sıra 1. renk
1 sıra 2. renk
3 sıra 3. renk ve bu şekilde devam ettim.
Renkleri nasıl kullanacağınız sizin hayal gücünüze bağlı...

Battaniye bitikten sonra tüm çevreyi 2 sıra sık iğne geçtim.

Acemice resimeldim yapılışını umarım anlaşılır olur.

Yorumlar

 1. güle güle kulanin Eylül bebekle..Ellerine saglik

  YanıtlaSil
 2. güle güle sağlıkla kullanın, ellerine sağlık, ne güzel anlatmışsın:)

  YanıtlaSil
 3. teşekkür ederim arkadaşlar :))

  YanıtlaSil
 4. Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin şimdiden :)
  Eylül'ün battaniyesini çok beğendim ben
  güle güle kullansın sıcacık sarsın :)

  gerçi annesi sarar onu sıcacık ama olsun :)

  YanıtlaSil
 5. canım ne güzel bir isim vermişsin bebeğine:)senin de kızın oluyor demek ki:))çok sevindim,inşallah güzel kızın bu sevimli battaniyeyi sağlıklı,mutlu günlerde kullanır..çok öpüyorum..

  YanıtlaSil
 6. kızz cadı anneni şimdiden şair yaptın. bakalım ilerde ne yapcan. dondurmacı, ayakkabı bağlayıcı, öğretmen, ahçı, doktor, terzi vb vb.

  YanıtlaSil
 7. sevgili sercan battaniye çok güzel olmuş ellerine sağlık bebeğimizle birlikte sağlıklı,mutlu ve güzel günlerde kullanmanız dileğiyle senden gelecek güzel haberleri merakla bekliyorum canım

  YanıtlaSil
 8. filizcim teşekkür ederim, inşallah canısı. Zeliha ablasının cicileri de harika kopya çekeceğiz inşallah ilerde :))

  buketim teşekkürler, meslek dnaışmanım da sen olrusun, deneyimli biri olarak :))

  YanıtlaSil
 9. teşekkür ederim şükran hanımcım, inşallah sağlıkla kucağıma alabilirim.

  adacım çok teşeşkürler :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…