Ana içeriğe atla

Battaniye Örüyoruz

Geçenlerde takip ettiğim blogları gezerken Alonenes'in blogunda çok hoş bir etkinliğe denk geldim. Birlikte battaniye örmeye karar vermişler. 12 arkadaş bir araya gelip motif motif battaniye öreceklermiş, ben de katıldım. Bence çok güzle bir etkinlik, daha önce benzerini Hanımelim'de  yapmak istemiş, fakat hem tam olarak nasıl olacağını belirleyemediğimden hem de malum hamilelik durumlarındna başka bir zamana ertelemiştim. Benzer etkinliği özellikle yeni Zelanda'daki depremden sonra tüm dünyada yapmışlar, ve ben de gıptayla takip etmiştim. 
Etkinlikte 12 arkadaş motif öreceğiz. Herkes 20 motif örecek ve ördüğümüz motifler her ay bir arkadaşa gidecek. 12 ayrı kişiden gelen 20 şer motif bir battaniye olacak. İmece usulü battaniye, hatta altın günü gibi battaniye günü :))


 İpleri biraz geç aldım daha doğrusu aldırdım, zira Eylül varken bu soğuklarda dışaır çıkmam imkansız gibi bir şey. İpler cuma elime geçti, dün akşam da örmeye başladım. 20 motifin göbekleri tamam, yavaş yavaş ikinci renkleri örmeye başladım. Ben pek bir heyecanlıyım, umarım güzel bir etkinlik olur :))

Yorumlar

 1. süper fikir kolaylık diliyorum size

  YanıtlaSil
 2. çok güzel ve anlamlı bir fikir... ellerinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. güzel bir etkinlik..ama herkesin eli birbirini tutmaz ki..sonra motifler düzgün durmaz falan..benim aklım pek almadı bu işi..kolay gele bacım:)

  YanıtlaSil
 4. sercancım süper bişey canımmm bayıldım bu fikre

  YanıtlaSil
 5. Kolay gelsiiiiiiiiiiin.

  YanıtlaSil
 6. Çok hoş bir etkinlikmiş, eğlenceli olacağa benziyor.. Kolay gelsin:)

  YanıtlaSil
 7. çok teşekkürler yorumlarınız için, başladık uamırm sonunu getirebiliriz..
  flizcim el tutmama sorunu için şöyle bir yol bulduk, alonenes bir motif ördü, 13 cm , herkes o büyüklükte motif örecek, örgüsünü ona göre ayarlayacak..umarım sorun olmaz

  YanıtlaSil
 8. ellerine sağlık canım harika olmuşlar:))

  YanıtlaSil
 9. sercancım kolay gelsin
  Beyaz düğmedekilerin çok çok selamı var

  YanıtlaSil
 10. Sanırım bunlar bana geldi :) çok tuhaf böyle bir etkinlik yapıyor ve birbirimizi tanımıyoruz. Ellerinize saglık.

  YanıtlaSil
 11. evet aslıcım snein için ördüklerim bunlar...umarım düzgün olmuşlardır...şimdiden güle güle kullan..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…