Ana içeriğe atla

Saç Bandı Örelim

Bugünlerde hem az zaman alacak hem de evdeki tek tük yünleri değerlendirecek şeyler örmeye çalışıyorum. Aynı zamanda örgü örme zevkimi bir nebze olsun tatmin etmiş oluyorum, zira Eylül özellikle öğleden sonraları ve akşam vakti zırt pırt süt isterken ve uzun uzun uyumazken (bu sıralar uyku düzenimiz pek bir dengesiz :( )
Bu saç bandını yün stoklarımın arasında tek kalmış Kartopu Zambakı değerlendirmek için ördüm. Sonuçtan çok emin değildim ama takınca ben beğendim. Kullanışlı bir şey oldu. Özellikle genç kızların çok severek kullanacaklaır bir aksesuar bence, hele de örgü çiçeklerle felan süslenirse.Örmesi oldukça basit bir model. Modelin orjianli için Drops Design' a bir bakınız. Örmek isteyenler için hemen anlatayım...

Malzemeler:
Orta kalınlıkta bir yün, ve 4,5 veya 5 numara şiş (yününüzü seçerken bu şiş noları ile örülebilecek kalınlıkta olmasına dikkat edin)

Açıklama:
19 ilmek atarak başlıyoruz.
1. sıra (örgünün düz tarafı): 1 düz (kenar ilmeği hep düz örün), *2 düz, 1 ters* işaretin arasını sonda bir ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 1 düzle bitirin (son ilmeği de her sırada düz örün)
2. sıra (örgünün arka yüzü): 1 düz, * 2 ters, 1 düz* işaretin arasını sıra sonuna kadar tekrar edin.
Tüm artırmaları düz tarafta yapacaksınız. Buna göre:
Örgünüz 8 cm olunca 1 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 24 ilmek olacak
Örgünüz 14 cm olunca 2 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 29 ilmek olacak
Örgünüz 18 cm olunca 3 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 34 ilmek olacak.
Örgünüz 21 cm olunca 4 ters ilmeklerden 1 er ilmek artırın, toplam 39 ilmek olacak
Örgünüz 24 cm oluncaya kadar örmeye devam edin. Bu noktadan sonra eksiltmelere başlayacağız. Yine hep örgünün düz tarafında ve ters ilmeklerden eksiltmeler yapılacak.Eksiltmeleri 2 ilmeği birlikte ters örerek yapınız.
Örgünüz 27 cm olunca 5 ters ilmeği 4 ters ilmeğe düşürün, toplam 34 ilmek olacak.
Örgünüz 30 cm olunca 4 ters ilmeği 3 ters ilmeğe düşürün, toplam 29 ilmek olacak.
Örgünüz 34 cm olunca 3 ters ilmeği 2 ters ilmeğe düşürün, toplam 24 ilmek olacak.
Örgünüz 40 cm olunca 2 ters ilmeği 1 ters ilmeğe düşürün, toplam 19 ilmek olacak. 
Örgünüz 48 cm oluncaya kadar ilk 2 sırayı örmeye devam edin.48 cm olunca ilmekleri kapatın ve 2 ucu birlikte dikin. Saç bandınız hazır, güle güle kullanın :))
Henüz kırkı çıkmamış bir lohusanın saç bandı takmış hali de ancak bu kadar oluyor :)) Kesinlikle bir kuaföre ihtiyacım var benim :((

Yorumlar

  1. çok şeker olmuş ve sana da çok yakışmış canım eline sağlık..doğumdan önce evdeki tüm yünlerimi anneme verdim değerlendirsin diye.şimdi evde 1 metre bile ip yok:)))ilk fırsatta ben de ip alıp örmeye başlamalıyım..benim kız üç aylık oldu gündüz uykuları çok kısaldı,gündüzleri sık aralıklarla kısa kısa uyuyor.gece uykuları daha düzenli.9 buçuk gibi uyuyor ve sabaha kadar en fazla iki kere uyanıyor.maşallah:))biraz daha sabır...

    YanıtlaSil
  2. canısı teşekkür ederim. ben iyiki yünlerimi elden çıkarmamışım zira ankaranın bu soğuğunda eylülü bırakıp veya onunla bir yerlere gidemiyorum.şimde özellikle evdeki ufak tefekleri değerlendirmek için örüyorum. bizim henüz uykularımız o kadar düzenli değil, gündüzleri kısaldı, daha çok uyanık kalıyor ama gece en fazla 5 saat uyuyor, ben de onunla beraber uyuyorum...o yüzdne ufacık bir şey bile 2-3 günde ancak bitiyor...

    YanıtlaSil
  3. Ne hoş olmuş. Bazan şapka taktığımda kafam çok terliyor bunlardan yapabilirim kendime. Paylaşım için teşekkürler. Ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…