Ana içeriğe atla

Sepet Örgüsü Battaniye/Basket Weave Blanket

Çok severek takip ettiğim bir blog arkadaşım var; sevgili Neslihan nam-ı diğer Alonenes. Tesadüfen rastladım bloguna, doğumdan sonra başlattığı bir etkinliğe katıldım ve bu etkinlik sayesinde kendisini biraz daha tanıma fırsatı elde ettim. Etkinliğimiz hala devam ediyor, bir ara size onunla ilgili bir şeyler de yazmayı düşünüyorum.

Ramazan başındna beri Neslihan, her gün bir post giriyor bloguna, ben de takip ediyorum. Geçen yazısı ile ilgili yorumlaşırken beraber battaniye örme fikri çıktı ortaya. Mail aracılığı ile modele karar verdik ve ben dün gece örmeye başladım. Neslihan örgüyü netteki kaynaklardan öğreniyor, bu yüzden modelin nasıl örüleceğini anlatmadan önce kendisine ve bu modeli örmek isteyenlere bir kaç temel bilgi vermek istiyorum. Modelimizin adı "Basket Weave Baby Blanket", kolay ve hoş bir örnek.

Modelde kullanacağımız bazı ilmek çeşitleri var.Şu şekilde:

İkili Trabzan : Tığa bir defa ip doluyoruz, alt sıradaki ilmeğin tepesine batıp tekrar ip doluyoruz, tığın üzerinde 3 dolama olacak sonra tığa tekrar ip dolayarak önce ilk ikisinden sonra kalanlardan çıkıyoruz.
Yarım ikili trabzan : İkili trabzan gibi örüyoruz tek farkı, tek seferde çıkıyoruz tüm ilmeklerden.
FPdc  ve BPdc: bu iki ilmeği size bir video ile açıklamak istiyorum. Lütfen buraya tıklayın. Boyutlu şal örenlerin bildiği ilmekler bunlar. Videoda ilk anlatılan FPdc, ikinci anlatılan ise BPdc.

Modelin orijinali için 5 mm tığ kullanılmış, kenarlarla beraber battaniyenin eni 1metreyi bulmuş.Ben 3,5 mm tığ kullandım, 164 zincir çektim.Size orijinalinden anlatacağım modeli.
 
Ve battaniyemizin modeli:
156 zincir çekerek başlıyoruz.
1. sıra: tığdan 4 zincir öteye bir ikili trabzan yapın. Sıra sonuna kadar ikili trabzan yaparka sırayı tamamlayın. 2 zincir çekip dönün.
2. ve 3. sıralar: ilk ilmeği atlayın, sonrakine bir tane yarım ikili trabzan yapın, *3 tane FPdc,3 tane  BPdc* , işaretin arasını sonda 2 ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 2 tane yarım ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin ve dönün
4. ve 5. sıralar:  ilk ilmeği atlayın, sonrakine bir tane yarım ikili trabzan yapın, *3 tane BPdc,  3 tane FPdc* işaretin arasını sonda 2 ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 2 tane yarım ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin ve dönün .
Bu 4 sırayı battaniye isteidğiniz boya gelinceye kadar tekrar edin. Battaniyeyi ya 3. sıra ile ya da 5 sıra ile bitirin ama sonda 2 zincir çekmeyin.

Kenarını size battaniyemiz bittiğinde anlatacağım...Ben başladım örmeye, Neslihan da başlar en kısa zamanda, beni de onu da takip edin :))

Me and my blog friend Neslihan have decided to crochet a blanket together. We looked for some patterns and we agreed this lovely pattern which we found on Ravelry; Basket Weave Baby Blanket.

I translated the pattern in Turkish but no need to write all pattern in English here, because there is a clear definition of it here on Craft Passion.  

 

Yorumlar

 1. canım açıklama şahane beni de tanıtmışsın ayrıca mutlu oldum:))birkaç güne başlayacağım harikasın

  YanıtlaSil
 2. emeklerine sağlık canım

  YanıtlaSil
 3. denemek istiyorum ben de bir an önce:)) bakalım başarabilecekmiyim:))
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. ben başladım bileeeeeeeeeeee (sumelif)

  YanıtlaSil
 5. ben de başladım:))kolaymış canım anlatımınla hemen yapyım...

  YanıtlaSil
 6. kolay gelsin başlayanlara. çok güzel bir model.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba, ben de bu battaniyeyi örmeye başladım. Örmesi çok zevkli ve kolay bir modelmiş. Ördüğünüz battaniyenin bitmiş halinin fotoğrafı var mı acaba?
  Sevgiler,

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…