Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-10

Geçen hafta zar zor yetiştirdim yazımı ve farkettiyseniz İngilizce anlatım yapmadım. Sanırım yabancılar beni pek izlemiyor ya da en azındna liflerime pek ilgi göstermiyorlar ki kimseden ses çıkmadı nerde bunun ingilizcesi diye...Bu hafta da yok ne yazık ki :(

Bu haftaki lifimiz pek bi tatlı oldu :) Kırmızı olduğundan mıdır nedir, ben pek sevdim. Örmesi de çok kolay, günde en az bir taneyi rahat örebilirsiniz. Hemen anlatayım da başlayıp bitiriverin.


Yine 2 renk kullandım, liflerde beyaz renk çok kullanılıyor, ben de beyaz ip bitmişti burda krem renk ip kullandım kontürler için. Ve 7 numara tığ ile ördüm. Her fıstık için 4 defar dolama yaptım ki daha tok dursun. Sizler de aynı şekilde yapabilirsiniz.


 İlk önce 6 zincir çekip bir halka yapın, halkanın içerisine aralarında 2 şer zincir olacak şekilde 6 tane fıstık yapın.
 2. sırada; her bir boşluğa (2 zincirin içine) 2şer fıstık yapın. Tüm fısıtkların arasında 2 zincir olacak.
3. sırada; 2 fıstığın arasına yine 2 fıstık yapın, aralara ise yukarıdaki resimd egörüldüğü gibi 3 zincir çekip ortaya batın, tekrar 3 zincir çekip bir sonraki fıstığı yapın.
Sıra sonuna kadar bu şekilde örün.Sonraki sıralarda 2 fıstığın olduğu yere hep 2 fıstık yapacak ve aralara 3 er zincir çekerek aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi file şeklinde öreceksiniz.
 7 sıra bu şekilde ördükten sonra, fileli kısmı azaltmaya, fıstıkları artırmaya geldik. Bunun için aşağıdaki resimdeki gibi 2 li fıstıktan sonraki boşluğa yine bir fıstık yapıyoruz. 2li fıstıkla bu fıstık arasına 2 zincir çekiyoruz. Sonraki fıstıkta ise bu tek fıstığı hem 2li fıstıktan öncesine hem de sonrasına yapıyoruz. Böylece fıstıklarımız artmış fileli kısmımız ise eksilmiş oluyor.Bu şekilde 6 sıra örüyoruz. Sonra kırmızı ipi koparıp beyaz iple kontür yapmaya başlıyoruz. Beyaz iple kenar için bir fıstık yapıyoruz. 3 zincir çekip fıstığın tepesine batıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, yan boşluğa bir fıstık yapıyoruz, 3 zincri çekip fıstığın tepesine batıyoruz, bu şekilde fileli kısmın başlangıcına gelinceya kadar kenara fıstık yapmaya devam ediyoruz. Fileli kısma gelince, 3 zincir çekip yukarıdaki resimde ve aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, fileli kısmın kenarlarına batarak aşağıya daha sonra tekrar yukarıya doğru örmeye devam ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken, 3 zincir çekip her bir sıradaki fısıtğın dibine batmak.Bu şekilde tüm kenarları ve fileli kısımları örüp lifimizi bitiriyoruz.

Herkese kolay gelsin :))

Yorumlar

 1. Harika canım maşallah sana.

  YanıtlaSil
 2. bu da çok güzel oldu. Gün içerisinde yapılabilir gerçekten.

  YanıtlaSil
 3. bu modelin peşindeydim kalbim temizmiş sen anlattın:)) harika ellerine sağlık canım

  YanıtlaSil
 4. ben de bu life kendimce joker lif derdim hep
  bol fıstıklı lifleri severim ben
  fotoğraf makinemi buldum artık liflerimi ekleyebilirim
  6. projeden 6 tane ördüm ama 2 sini hediye ettim bile
  teşekkürler sercan abla :)
  melis büyüyene kadar kafaya koydum liflere devam
  şal örmek mümkün değil :)

  YanıtlaSil
 5. emeğine sağlık, harika görünüyor, anlatım gerçekten cok açık, ben de yapmak istiyorum :) çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. ellerine sağlık sercan cumaları iple çeker olduk yine harika bir lif olmuş canım

  YanıtlaSil
 7. harika olmus canim ya eline saglik.bu kadar lifi napiyosun yalniz merak ettim;-)

  YanıtlaSil
 8. teşekkürler arkadaşlar, bence de çok hoş bri lif oldu..örecek herkese kolya gelsin.

  filizcim hepsini şimdilik hediye ediyorum :)

  YanıtlaSil
 9. ellerine sağlık sercanım, yine süper bir lif ve açıklama, teşekkürler canım,selamlar sevgiler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…