Ana içeriğe atla

Cumanın Projesi-9/Project of Friday-9

Yine geciktim :( Bahaneleri sıralamadan hemen anlatmaya başlıyorum.Zira saat gecenin 3 ve inanılmaz uykusuzum :(

Bu haftaki lifimi orjianline göre örünce ortaya çok büyük bir lif çıktı.Ben de biraz küçülterek bir tane daha ördüm...


 
Bu ilk ördüğüm, yıldızın bir köşesinden diğer köşesine genişlik 38 cm oldu.Bu da ikinci ördüğüm bunda aynı genişlik 28 cm ye düştü. Aralarındaki tek fark, yeşil olanda beyaz kısım 4 sıra diğerinde 2 sıra örüldü.

Gelelim nasıl ördüğümüze; lif ipi ve 7 numara tığ kullandım. Tüm fıstıkları 3 defa doldurdum.

6 zincir çekerek başladım, bir halka yaptım, halkanın içine aralarında 3 er zincir olacak şekilde 6 tane fıstık yaptım.


Sonraki sırada zincirlerin içine 3 er tane fıstık yaptım ve her bir fıstığın arasına 1 zincir çektim


 3. sırada yukarıdaki resimde 1 ve 2 nolu okla gösterdiğim boşluklara 1 er tane fıstık yaptım, aralarında yien 1 zincir var. Sonra 1 zincir çekip 3 nolu okla gösterdiğim boşluğa aralarında 2 zincri olan 2 fıstık yaptım. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ettim.


 4. sırada, 1 nolu okla gösterdiğim kısma bir önceki sırada olduğu gibi 2 fıstık aralarında 2 zincir, diğer oklarla gösterdiğim boşluklara ise aralarında 1 er zincir olacak şekilde 1 er fıstık yaptım.


4. sıra lila rengi ile ördükten sonra beyaz renge geçtim. Köşelere dikkat ederek (2 fıstık, 2 zincir olan kısımlar) örneği örmeye devam ettim. Başta söylediğim gibi küçük için 2 sıra beyaz ördüm, yeşil içinse 4 sıra beyaz ördüm.


2 sıra beyazdan sonra yine lilaya geçtim ve 1 sıra lila ile ördüm. Sonraki sırada lila ile devam ederek tek fıstıklarımı ördüm, köşeye gelince 2li örümcek yapıp köşeyi örmeden sonraki tek fıstığa geçtim.Bu şekilde sırayı tamamladım.

Sonraki sırada yine tek fıstıklarımı ördüm, örümceğin olduğu kısma gelince 2li örümcke yapıp bir alttaki sırnaın örümceğinin tam ortasına battım. Sonra tekrar 2 li örümcek yapıp tek fıstıklarımı örmeye devam ettim. Bu şekilde 1 fıstık örünceye kadar devam ettim. 


Tüm fıstıklar bitince beyaz renkel bir sıra tüm çevreyi örümcek örerek geçtim. Sonraki sırada ise bir örümcek ördüm, alttkai sırnaın örümceğinin ortasına battım. 3 zincir çektim yine aynı yere battım, sonr abir örümcek yaptım sonraki örümceğin ortasına battım.Bu şekilde sırayı tamamladım ve lifimiz bitti :))

Örecek herkese kolay gelsin :))

Yorumlar

 1. Bu modeli de çok sevdim çok güzel görünüyor arşivime aldım bile:)) ellerine sağlık canım..

  YanıtlaSil
 2. ellerinize sağlık sercan hanım:)
  harika olmuş her zamanki gibi, en kısa zamanda ben de yapmak isterim...
  ayrıca yolladığınız motifler ve güzellikler bugün elime ulaştı:)
  nasıl mutlu oldum bilemezsiniz:)
  çok çok teşekkür ederim ellerinize emeğinize sağlık...
  blogumda fotoğraflayıp yayınladım gönderdiğiniz cicileri:)
  ama burdan da teşekkür etmek istedim belki blogumu görme fırsatınız olmazsa diye...
  hayırlı geceler diliyorum...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…