Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-11

Yine geciktiiim :(( Yavaş yavaş anlıyorum bebek sahibi olmanın ne demek olduğunu...Hiç bir şey için söz vermemek gerekiyor, plan yapmamak, kesin konuşmamak. Zira O'nun kendine özgü bir zamanlaması var, sen ona uymak zorundasın. Ben de ona ayak uyduruyorum, uykumdan fedakarlık ediyorum, gece geç vakitlerde az da olsa örgü örmeye çalışıyorum.Bu gece de iyice geç olmadan yazımı yazayım, biraz kitap okuyup uyuyayım diye düşünüyor ve umut ediyorum.

Bu haftaki lifimiz son 2 haftadır ördüklerimin benzeri. Örmesi çok basit, sonuç ise çok hoş. Life 6 zincir çekip halka yaparak başlıyoruz. Halkanın içine aralarda 3er zincir çekerek 6 tane fıstık yapıyoruz. 
2. sırada; bu 6 fıstığın her birinin arasına 3 er fıstık yapıyoruz. Fıstıkların arasında 2şer zincir olacak.
3. sırada; ilk boşluğa arasında 2 zincir olacak şekilde 2 fıstık yapıyoruz. Sonraki boşluğa ve bir sonrkaine aralarında 1 er zincir olacak şekilde birer tane fıstık yapıyoruz. Sonraki boşluğa yine aynı yere 2 fıstık yapıyoruz, ve sonra yine birer fıstık yapıyoruz ve sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.
4. sırada; 2li fıstıkların arasına yine 2şer fıstık yapıyoruz, sonra 3 tane ayrı ayrı fıstık yapıyoruz. 
4. sırada kırmızı iple örmeyi bitiriyoruz.


Beyaz renge geçiyoruz ve 2li fıstıkların tepesine yine 2 li fıstık, arada kalan yerlere ise 4 tane birer fıstık yapıyoruz.
Bir sornaki sırada ise, bir 2 li fıstık 2 tek fıstık, tekrar 2li fsıtık şeklinde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. 
Sonraki sırada 2li fısıtkların tepesine 2li fıstık, aralara 3 tane tek fısıtk yapıyoruz. 
3. sıra beyazla çalışıp tekrar kırmızı renge geçiyoruz.


Kırmızı renkle herhangi bir 2li fıstığın tepesine 2li fıstık yaparak başlıyoruz, sonraki her boşluğa birer tane fıstık yapıyoruz, toplam 7 fıstık olunca araya 2li örümcek yapıyoruz ve hemen yanındaki boşluktan başlayarak her boşluğa birer fıstık olacak şekilde 7 fıstık yapıyoruz. 7 fıstıktan sonra yine örümcek yapıp aynı şekilde her boşluğa birer tane fıstık olacak şekilde 7 fıstık yapıyoruz. Araya yine örümcek yapıp, bu sefer ilk 7li de olduğu gibi aynı yere 2 fıstık yaparak başlıyor sonraki boşluklara birer tane yaparak 7 ye tamamlıyoruz. Yine araya örümcek, yine tek tek 7 fıstık, araya örümcek, yine 7 fıstık yapıyoruz. Araya örümcek ve yine aynı yere 2 fısıtk yapıp sonra tek tek fıstıklar yapıp 7 ye tamamlıyoruz. Araya örümcek , sonra tek tek 7 fıstık, araya örümcek ve son olarak yine tek tek 7 fıstık yapıyoruz. Toplam 9 adet ayrı ayrı 7li fıstık grubumuz olacak.


Sonraki sıralarda fıstık öbeklerinin üzerine yien tke fıstık yapıyoruz, örümceklerin tepesine ise yine örümcek yapıyoruz. Fıstıklarımız gittikçe azalacak ve örümcekli kısım artacak. Tek fıstık kalana kadar devam edeceğiz.Tek fıstık kalınca sırayı bitirip beyaz ipe geçiyoruz. Beyaz iple daha önceki haftalarda anlattığım gibi (bakınız proje 10) fıstıkların kenarına 3 er zincir çekerek kontür gidiyoruz. Tüm kenarları bitirdikten sonra örümceklerin tepesine önce 1 sıra normal örümcek yapıyoruz beyaz renkle. Son sırada tek örümcek yapıp bir pıtırcık yaparak sıra sonuna kadar devam ediyoruz. 

Ve lifimiz bitiyor. Umarım açık bir şekilde anlatabilmişimdir.Yapacak olanlara kolay gelsin.


Yorumlar

 1. ellerine sağlık canım harika olmuş yine cuma akşam yatmadan bakmıştım alışkanlık yaptın bu anlamda mevlam bebeğine de sana da sağlık versin canım

  YanıtlaSil
 2. projelerinizden faydalanıyoruz çok teşekkur ederiz

  YanıtlaSil
 3. bu arada sitelerde çilekli lif modelleri var bir haftada bu modele yer verseniz çok seviniriz örgü modellerini sizin gibi böyle ayrıntılı yazan sitelere bayılıyorun takibçinizim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çiçekli lif derken neleri kastediyorsunuz, bri örnek linki verirseniz sevinirim. benim yapmayı planladığım çiçekli lifler var ama sizleirn önerilerini de değerlendirmek isterim.

   Sil
 4. harikaaaaaaaaaa ellerinize saglık tüm anlatımlarınız için

  YanıtlaSil
 5. ellerine sağlık canım çok güzel olmuşlar sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. yine çok güzel bir model.eline sağlık canım.ah çalışınca hiç olmuyor canım,hiç örgü örülmüyor..kolaylıklar dilerim.sevgiler..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…