Ana içeriğe atla

Çorap mı??

Yabancı blogları gezerken içim giderdi rengarenk desen desen örülmüş çoraplara... Çoğu zaman "aman bu ne ya, herkese bir çoraptır tutturmuş, başka örecek şey mi yok?" derdim, kendim öremiyorum ya, kedi ve ciğer meselesi :) Çok araştırdım, niyetlendim ama bir türlü cesaret edemedim, ben de araya başka projeler başka işler koydum...

Geçenlerde Hanımelim'in kabiliyetli üyelerinden Sibel'cim çorap örmüş, ama ne çorap! İçinde çorap örme hevesi olmayanları bile heveslendirecek bir model. Ben de durur muyum? Bir kaç video, bir kaç tarif buldum ama yok yine cesaret edemedim. Ta ki Sibel'in ördüğü ikinci modeli görünceye kadar. Hemen Ravelry' e girdim, aradım taradım, kolay ve çabuk bitecek bir model buldum; "Easy Peasy Socks". 

Ve sonuç aşağıda! Bu ilk teki, heyecan yaptım ikinciye başlamadan sizlerle paylaşmak istedim :)
Yünüm adını bilmediğim bir bebe yünü, evde vardı kimbilir ne zamandan kalma, şiş 4 mm .
Bazı eksiklerim, hatalarım var, bir kez lastik kısmı çok bol oldu, ipim şişe göre ince kaldı, bir de ilmek toplarken pek sıkı toplamamışım delikler belli oldu. Bir sonraki çorapta bu hataları düzeltmeye çalışacağım.

Bu model çorap örmenin en basit yolu, lastikten başlayıp ayak ucunda bitiyor. Diğer teki ördükten sonra bir başka tekniği, "ayak ucundan lastiğe" deneyeceğim. 

Bu arada evet itiraf ediyorum: ÇORAP ÖRMEK ÇOK ZEVKLİ !!!

Yorumlar

 1. Canısı gerçekten yabancılar çok örüyor yanlızzzzz ben çok korkuyorum çorap örmekten senin çorabında maşallahı var...
  Becerikli arkadaşım benim.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Tijencim çok teşkkür ederim...sakın korkam çok kolaymış gerçekten, şimdi bir başka teknikle örmeye çalışıyorum, bir kotarayım bu işi forumda hep beraber öreceğiz inşallah

  YanıtlaSil
 3. O kadar çok isterim ki örmeyi. Biraz daha açıklama yapman mümkün mü acaba? denemek istiyorum. Ellerine sağlık. Çok güzel olmuş. :)

  YanıtlaSil
 4. ufukcum biraz daha deneyim kazanayım inşallah hanımelimde detaylı açıklamasını yapacağım...şimdi teknikleri iyice sindirmeye çalışıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sercan'cığım çok teşekkürler ilgine. Bekliyorum sevgili arkadaşım. :)

   Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…