Cuma Projesi-15/ Lahana Lif

Ağustos 23, 2013

Herkese merhaba!
Bayram dönüşü sizlere daha erken yazmayı umuyordum ama yine evdeki hesap çarşıya uymadı :( Önce telefon hattımızda ve adslde sorun vardı, sonra modem sorun çıkardı. Hepsinin düzelmesi bu hafta başını buldu, geçen cuma yazmayı düşündüğüm yazım ise bu cumaya kaldı.

Bayram  öncesi Cuma projelerine dönüş yapmıştım biliyorsunuz. Cuma projelerim liflerden oluşuyordu, ben de sizler için yeni lif modellerini  resimlemeye devam ediyorum.

Bu haftaki lifim "Lahana lif ". Bir çok yerde gördüğünüz, hatta farklı anlatımlarına da rastladığını bir lif. Ben yine kendi yorumumu kattım bu life, kendime göre düzenledim ve sizler için ördüm.

Malzemeler her zamanki gibi 2 renk lif ipi, 8 no, 1,25 mm tığ 

8 zincir çekerek başlıyoruz, bir halka yapıyoruz. 5 zincir çekip bir tane 2li trabzan yapıyoruz. Bundan sonra 2 şer zincir çekip toplam 8 boşluk olacak şekilde 7 tane daha 2li trabzan yapıyoruz.Çiçeğin ilk yaprakları: sık iğne yapın, 3 tane 2li trabzan yapın, aynı boşluğa sık iğne yapın, sonraki boşluğa geçin, sık iğne yapın, 3 tane 2li trabzan yapın, sık iğne yapın, sonraki boşluğa geçin. Bu şekilde tüm boşlukları doldurun.


Çiçeğin 2. yaprakları: Diğer renge geçin, bu renk ile halkanın içine yaptığınız trabzanların arkasından batarak, 3 zincir çekin, her bir trabzana bir sık iğne ile batın, ve aralarda 3 zincir çekin, 2. kat yapraklar için 8 adet boşluk oluşturacaksınız. 
İlk yapraklardaki gibi " sık iğne, 4 tane 2li trabzan, sık iğne " yaparak tüm boşlukları doldurun.3. kat yapraklar: İlk rengimize geçiyoruz.Yine 2. kat yapraklarda olduğu gibi önce bir alt sıranın ayaklarına sık iğne ile batarak ve aralarda 4 er zincir çekerek boşlukları oluşturun. Sonra bu boşlukları " sık iğne, 5 tane 2li trabzan, sık iğne " olacak şekilde doldurun.

 Son kat: Beyaz ip ile, önce 5 er zincir çekerek boşlukları oluşturuyoruz. Sonra " sık iğne 6 tane 2li trabzan, sık iğne " yaparak  boşlukları dolduruyoruz. 

Çiçeğimiz bitti. Beyaz ipi koparıp lila rengi ipi bağlayın.
 

Yukarıdaki resim benim çiçeğin arkadan görünüşü

 


Bu sırada son yapraklardaki ilmeklerin her birinin tepesine batarak 6 tane 2li trabzan yapıyoruz. arada 3 zincir çekip sonraki yaprağın ilmeklerine geçiyoruz.
 


Tabanımızın 2. sırasında; alttaki trabzanların tepelerine bir kez batarak 6 trabzan, 3 zincir boşluklarına da 3er tane 2li trabzan yapıyoruz.

Tabanın 3. sırasında, 5 tane 2li trabzan her bir ilmeğin tepesine, 6. trabzanı yaptığımız yere bir 2li trabzan daha yapıyoruz. Sıra sonuna kadar 5 tek tek 2li trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane 2li trabzan yaparka devam ediyoruz.

4. sırada 6 tane tek 2li trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane  2li trabzan yapın.

5. sırada ise 7 tane 2li trabzan, sonraki ilmeğe aynı yere 2 tane 2li trabzan yapın. 

Bu şekilde toplam 5 sıra lila renkli iple tabanı oluşturmuş oluyoruz.Tekrar beyaz ipe geçiyoruz. Artık fıstık ve örümcek yapacağız. Beyaz iple, aşağıdaki resimdeki gibi, herhangi bir trabzanın tepesine 1 tane fıstık yapın (3 defa dolayarak). Fıstıktan hemen sonra bir örümcek yapın, 3 ilmek atlayıp 4. ilmeğin tepesine bir fıstık yapın, yine bir örümcek yapın, 3 ilmek atlayın ve 4. ilmeğin tepesine bir fıstık yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin, son örümceği ilk fıstığın tepesine sabitleyin.


  

İlk fıstık sıramız tamamlandı.  Şimdi ilk fıstık sırasının her bir fıstığının tepesine bir fıstık aralarda yien bir örümcek olacka şekilde 2., 3. , 4. sıraları örüyoruz. 

 


5. sıraya geldiğimizde yine bir fıstık yapıyoruz. Bir örümcek yapıp sonraki fıstığa sabitlemeden bir örümcek daha yapıyoruz ve bir sonraki fıstığın tepesine bir fıstık yapıpyoruz. Bu sırada yine bir önceki sıranın fıstıklarının tepelerine fıstık yaparak devam ediyoruz ama aralarda artık 2 şer örümcek olacak.

 


Bu sırada bittiğinde örgünüz aşağıdaki reismdeki gibi olacak.

 


Şimdi gelelim uç kısımlara, burada lila rengi ipe geçeceksiniz. Fıstıkların herhangi birisinin tepesinden sık iğne ile başlayın, bir örümcek yapın, 2 örümceğin ortasına sık iğne ile bu örümceği sabitleyin, 3 zincir çekin, aynı yere bir sık iğne yapın, 3 zincir çekin aynı yere bir sık iğne daah yapın, 3 zncir çekin aynı yere bir sık iğne daha yapın, bir örümcek yapın, sonrkai fıstığın tepesine sık iğne ile sabitleyin. Bu şekilde (aşağıdaki resimlerde daha net göreceksiniz) sıra sonuna kadar uç kısmı örün.

 

İlk katımız tamamlanınca 2. kat için bir alt sıradaki trabzanlara geçin. Resimde görüldüğü gibi yine bir fıstık, 3 ilmek atlayıp, 4. ye bir fıstık, aralarda ise tek örümcek yaparka sırayı tamamlayın. Bu katta toplam 3 sıra tek örümcekli fıstık, 4. sırada ise 2 örümcekli fıstık yapacaksınız. Sonra yine lila ile uç kısmını öreceksiniz.
 


Bu şekilde her trabzan sırasında bir tekli fıstık sırası azaltarak 4 kat öreceksiniz. Son katta 1 sıra tek örümcekli fıstık, bir sıra 2 örümcekli fıstık olacak. kenarları da ördüğünüzde lifiniz bitmiş oalcak.

Benimkisi aşağıdaki gibi oldu, elimde 2 ayrı renk ile başlanmış yenileri var, bittiğinde onları da paylaşırım..
 


Örecek herkese kolay gelsin!

You Might Also Like

5 yorum

 1. çok güzel ve zahmetli bir lif olmuş ellerinize sağlık....

  YanıtlaSil
 2. ellerine sağlık sercan yine süper bir lif olmuş selametle....

  YanıtlaSil
 3. öznurcum zahmetli ama sonuç değiyor...örmesi zevkli bir lif :)

  mavilalecim çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz