Ana içeriğe atla

Cuma Projesi-15/ Lahana Lif

Herkese merhaba!
Bayram dönüşü sizlere daha erken yazmayı umuyordum ama yine evdeki hesap çarşıya uymadı :( Önce telefon hattımızda ve adslde sorun vardı, sonra modem sorun çıkardı. Hepsinin düzelmesi bu hafta başını buldu, geçen cuma yazmayı düşündüğüm yazım ise bu cumaya kaldı.

Bayram  öncesi Cuma projelerine dönüş yapmıştım biliyorsunuz. Cuma projelerim liflerden oluşuyordu, ben de sizler için yeni lif modellerini  resimlemeye devam ediyorum.

Bu haftaki lifim "Lahana lif ". Bir çok yerde gördüğünüz, hatta farklı anlatımlarına da rastladığını bir lif. Ben yine kendi yorumumu kattım bu life, kendime göre düzenledim ve sizler için ördüm.

Malzemeler her zamanki gibi 2 renk lif ipi, 8 no, 1,25 mm tığ 

8 zincir çekerek başlıyoruz, bir halka yapıyoruz. 5 zincir çekip bir tane 2li trabzan yapıyoruz. Bundan sonra 2 şer zincir çekip toplam 8 boşluk olacak şekilde 7 tane daha 2li trabzan yapıyoruz.Çiçeğin ilk yaprakları: sık iğne yapın, 3 tane 2li trabzan yapın, aynı boşluğa sık iğne yapın, sonraki boşluğa geçin, sık iğne yapın, 3 tane 2li trabzan yapın, sık iğne yapın, sonraki boşluğa geçin. Bu şekilde tüm boşlukları doldurun.


Çiçeğin 2. yaprakları: Diğer renge geçin, bu renk ile halkanın içine yaptığınız trabzanların arkasından batarak, 3 zincir çekin, her bir trabzana bir sık iğne ile batın, ve aralarda 3 zincir çekin, 2. kat yapraklar için 8 adet boşluk oluşturacaksınız. 
İlk yapraklardaki gibi " sık iğne, 4 tane 2li trabzan, sık iğne " yaparak tüm boşlukları doldurun.3. kat yapraklar: İlk rengimize geçiyoruz.Yine 2. kat yapraklarda olduğu gibi önce bir alt sıranın ayaklarına sık iğne ile batarak ve aralarda 4 er zincir çekerek boşlukları oluşturun. Sonra bu boşlukları " sık iğne, 5 tane 2li trabzan, sık iğne " olacak şekilde doldurun.

 Son kat: Beyaz ip ile, önce 5 er zincir çekerek boşlukları oluşturuyoruz. Sonra " sık iğne 6 tane 2li trabzan, sık iğne " yaparak  boşlukları dolduruyoruz. 

Çiçeğimiz bitti. Beyaz ipi koparıp lila rengi ipi bağlayın.
 

Yukarıdaki resim benim çiçeğin arkadan görünüşü

 


Bu sırada son yapraklardaki ilmeklerin her birinin tepesine batarak 6 tane 2li trabzan yapıyoruz. arada 3 zincir çekip sonraki yaprağın ilmeklerine geçiyoruz.
 


Tabanımızın 2. sırasında; alttaki trabzanların tepelerine bir kez batarak 6 trabzan, 3 zincir boşluklarına da 3er tane 2li trabzan yapıyoruz.

Tabanın 3. sırasında, 5 tane 2li trabzan her bir ilmeğin tepesine, 6. trabzanı yaptığımız yere bir 2li trabzan daha yapıyoruz. Sıra sonuna kadar 5 tek tek 2li trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane 2li trabzan yaparka devam ediyoruz.

4. sırada 6 tane tek 2li trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane  2li trabzan yapın.

5. sırada ise 7 tane 2li trabzan, sonraki ilmeğe aynı yere 2 tane 2li trabzan yapın. 

Bu şekilde toplam 5 sıra lila renkli iple tabanı oluşturmuş oluyoruz.Tekrar beyaz ipe geçiyoruz. Artık fıstık ve örümcek yapacağız. Beyaz iple, aşağıdaki resimdeki gibi, herhangi bir trabzanın tepesine 1 tane fıstık yapın (3 defa dolayarak). Fıstıktan hemen sonra bir örümcek yapın, 3 ilmek atlayıp 4. ilmeğin tepesine bir fıstık yapın, yine bir örümcek yapın, 3 ilmek atlayın ve 4. ilmeğin tepesine bir fıstık yapın. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin, son örümceği ilk fıstığın tepesine sabitleyin.


  

İlk fıstık sıramız tamamlandı.  Şimdi ilk fıstık sırasının her bir fıstığının tepesine bir fıstık aralarda yien bir örümcek olacka şekilde 2., 3. , 4. sıraları örüyoruz. 

 


5. sıraya geldiğimizde yine bir fıstık yapıyoruz. Bir örümcek yapıp sonraki fıstığa sabitlemeden bir örümcek daha yapıyoruz ve bir sonraki fıstığın tepesine bir fıstık yapıpyoruz. Bu sırada yine bir önceki sıranın fıstıklarının tepelerine fıstık yaparak devam ediyoruz ama aralarda artık 2 şer örümcek olacak.

 


Bu sırada bittiğinde örgünüz aşağıdaki reismdeki gibi olacak.

 


Şimdi gelelim uç kısımlara, burada lila rengi ipe geçeceksiniz. Fıstıkların herhangi birisinin tepesinden sık iğne ile başlayın, bir örümcek yapın, 2 örümceğin ortasına sık iğne ile bu örümceği sabitleyin, 3 zincir çekin, aynı yere bir sık iğne yapın, 3 zincir çekin aynı yere bir sık iğne daah yapın, 3 zncir çekin aynı yere bir sık iğne daha yapın, bir örümcek yapın, sonrkai fıstığın tepesine sık iğne ile sabitleyin. Bu şekilde (aşağıdaki resimlerde daha net göreceksiniz) sıra sonuna kadar uç kısmı örün.

 

İlk katımız tamamlanınca 2. kat için bir alt sıradaki trabzanlara geçin. Resimde görüldüğü gibi yine bir fıstık, 3 ilmek atlayıp, 4. ye bir fıstık, aralarda ise tek örümcek yaparka sırayı tamamlayın. Bu katta toplam 3 sıra tek örümcekli fıstık, 4. sırada ise 2 örümcekli fıstık yapacaksınız. Sonra yine lila ile uç kısmını öreceksiniz.
 


Bu şekilde her trabzan sırasında bir tekli fıstık sırası azaltarak 4 kat öreceksiniz. Son katta 1 sıra tek örümcekli fıstık, bir sıra 2 örümcekli fıstık olacak. kenarları da ördüğünüzde lifiniz bitmiş oalcak.

Benimkisi aşağıdaki gibi oldu, elimde 2 ayrı renk ile başlanmış yenileri var, bittiğinde onları da paylaşırım..
 


Örecek herkese kolay gelsin!

Yorumlar

 1. çok güzel ve zahmetli bir lif olmuş ellerinize sağlık....

  YanıtlaSil
 2. ellerine sağlık sercan yine süper bir lif olmuş selametle....

  YanıtlaSil
 3. öznurcum zahmetli ama sonuç değiyor...örmesi zevkli bir lif :)

  mavilalecim çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…