Ana içeriğe atla

Cuma Projelerine Dönüş-3 Yapraklı Lif

Herkese merhaba, yine uzun aralar vererek yazıyorum. Hayat o kadar hızlı gelişiyor ve Eylül o kadar hareketli ki ben her ikisinin de hızına yetişemiyorum, geride kalıyorum, yorgun düşüyorum. Elimde örgülerim ya koltuğumda uyukluyorum, ya da sürüne sürüne "ama daha örmem gerek :(" diye yatağa gidiyorum. Bitenler için " şu şalı şu gün gerdireyim, şunun anlatımını şu gün hazırlayayım" diye planlar yapıyor, "şu gün" bittip yatağa girdiğimde hiçbirini yapamadığımı farkediyorum. Nasıl böyle oluyor, neden zaman yetmiyor, gün nerde başlıyor ve neden bu kadar çabuk bitiyor inanın çoğu zaman anlamıyorum.Neyse lafı uzatmadan ve Eylül uyanmadan yazımı hazırlayayım yoksa yine gün bitecek ve ben "yazı yazacaktım ben yaaaa! " diye sayıklayarak uykuya dalacağım :)

Bundan bir kaç ay önce Cuma Projeleri yazılarım vardı, her cuma hem blogumda hem de Hanımelim' de bir lif tarif ediyordum. Bir süre önce Sevim Abla (kendisini Hobilerim ve Ben olarak takip edebilirsiniz) ile sıcaklardan sadece ufak tefek şeyler örebildiğimizi, liflere takıldığımızı ve hani şu "lahana lifler" var ya onlardan örüp durduğumuzu konuşmuştuk. Sonra da haydi hep beraber örelim diye bir karar aldık, ben de en kısa zamanda sizlere elimdeki modellerin (zira bu liflerin bir kaç çeşidi var) anlatımını hazırlayayım demiştim. Tüm bunları nerede konuştuk ve nerede karar aldık diye sorarsanız, Hanımelim sitesinin Facebook grup sayfasında. Facebook'a  yolunuz düşüyorsa, siz de katılın aramıza. 
Neyse ben en kısa zamanı uzattıkça uzattım ve kısmet bugüneymiş, sizlere güzel bir lifin nasıl örüleceğini elimden geldiğince adım adım anlattım. Lifin yapılışı hakkında ne yazık ki elimde bir tarfi yoktu, bakarak ordan burdan bulduğum kısıtlı resimlerle elimden geldiğince ördüm, o yüzden nasıl yapıldığını bilenler, "aaa yanlış anlatmış, bu böyle değil" demesinler, bu benim yorumum, benim yapış tarzım.

Şimdi gelelim yeni lifimize, bir yerde adını 'üç yapraklı lif ' olarak anmışlar, ben de bu life Üç yapraklı Lif diyeceğim. Bu lifi örmek için, 2 renk lif ipine, 8 no tığa ihtiyacınız olacak. Haydi başlayalım:

6 zincir çekin, halka yapın. Bu halkanın içine aralarında 3 er zincir olacak şekilde 6 tane fıstık yapın. Hemen belirtmek istiyorum, bu lifin tabanını örerken her fıstığı 2 kez ip toplayarak yaptım, daha yumuşak oldu, ama biraz tok bir lif istiyorsanız 3 kez ip toplayarak fıstık yapın. 1. sıramız bitti.


2. sıra; her bir fıstığın tepesine alttaki resimdeki gibi önce bir fıstık sonra bir fıstık ilk yaptığımız fıstığın tepesine, kapatmadan, bir fıstık ilk fıstıkla aynı yere olacak şekilde 2 fıstık yapın.Tüm sırayı aralarda 3 zincir çekerek bu şekilde tamamlayın.3. sıra; alttaki ilk resimdeki gibi tek fıstık yapın alt sıradaki ilk fıstığın tepesine. Sonra sırayla önce ilk yaptığımız fıstığın tepesinden, sonra dibinden sonra da alt sıradaki 2. fıstığın tepesinden ip toplayıp 3 ayrı fıstık yapıyoruz (2. resimdeki gibi). 3nü bir kapatıyoruz.

Sonra en son yaptığımız fıstıkların tepsinden bir fıstık, ve resimde görüldüğü gibi dibinden bir fıstık yapıyoruz. İki fıstığı birlikte kapatıp altıgenimizin ilk köşesini tamamlamış oluyoruz. 3 zincir çekip yandaki köşeye geçiyoruz. Aralarda üç zincir çekerek her köşeyi ilki gibi yapıp tüm sırayı tamamlıyoruz.


Bu şekilde toplam 9 sıra  örüyoruz (benim ipim yetmeyecek gibiydi 9 sırada bitirdim, ama siz isterseniz 11 sıra yapabilirsiniz).

Altıgenimiz tamamlanmış oluyor, şimdi sıra 3lü yapraklarımızı yapmaya geldi.


Ben daha rahat resimleyebilmek için en son sıradan başladım yapmaya, ama siz ilk sıradan, göbekten başlayabilirsiniz yapmaya. 2 rengimizle yapacağız ilk yapraklarımızı, bunun için, altıgenin köşelerinin herhangi birinden 3 zincirden hemen sonraki ilk fıstığın tepesinden başlayın. Ben resimlerken ilk yaprağımı değil daha net olsun diye 3. yaprağımı resimledim. Bir fıstık yapın, burada biraz dolgun görünsün diye 3 defa ip toplayarak veya 4 defa yaın fıstıklarınızı, ben 3 defa topladım ip. Bir fıstık yapıyoruz, fıstığın tepesine arka arkaya 2 örümcek yapıyoruz.Bu örümcekleri fıstığımızın tepesine sabitliyoruz. Tekrar arka arkaya 2 örümcek yapıyoruz. Bunu da fıstığımızın tepesine sabitliyoruz. Bir kez daha arka arkaya 2 örümcek yapıp bunu da fıstığın tepesine sabitliyoruz. İşte o üç yaprağımız böylece oluşuyor.
Sonra bir örümcek yapıp, resimde gördüğünüz gibi bir sonraki fıstığın tepesine sık iğne ile sabitliyoruz. 


Bir örümcek daha yapın ve bir sonraki fıstığın tepesine bir tane fıstık yapın. Bu yeni yaprağımızı yapacağımız fıstık oluyor.


Bir önceki 3 yapraklı fıstık gibi bir fıstık daha yapıyoruz. Tüm adımları tekrar edip sıra sonuna kadar yapraklı fıstıklarımızı yapmaya devam ediyoruz. Alttaki resim gibi bir sonuç elde edeceksiniz sıranın sonunda.
Şimdi bir alt sıraya geçiyoruz. Bu sefer ana rengimizi bağlıyoruz (bende beyaz). Beyaz pek net görünmez diye size bu sırada resimleme yapmadım, maviye geçince daha net görürsünüz fıstıkları nereye yapacağımızı diye bir sonraki sırada resimleme yaptım.

Beyaz bitince lifim bu şekilde oldu:

Ve 3. sıra tekrar maviye geçtim, alttaki reismlerde size fıstıkları ve örümcekleri nereye yapacağınızı göstermeye çalıştım, umarım anlaşılır olmuştur.Bu şekilde her sırada renk değiştirerek lifimizi örmeye devam ediyorsunuz. Veeee sonuç:

Ben pek beğendim bu lifi, en kısa zamada rengarenk bir tane örmek istiyorum, her sırada bir başka renk olacak şekilde....

Umarım anlaşılır bir şekilde anlatmışımdır. Örecek herkese kolay gelsin :)

Yorumlar

  1. Güzel blog. Kolay gelsin.. Benim bloğuma da beklerim.

    YanıtlaSil
  2. Her geceye bir sabah veren, elbette her sabaha bir umut verir.Her dile dua etme kabiliyeti veren de elbette o duayı kabul etme iradesi gösterir.Rabbim dilinizi duasız, dualrınızı cevapsız bırakmasın.Dualarımız kabul gecemiz mübarek olsun

    YanıtlaSil
  3. harika bir dönüş olmuş sercancım bayıldım yapmayı çok istediğim bir lifdi en kısa sürede denemeliyim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…