Cuma Projesi-18/Tek Renk Lif

Eylül 13, 2013

Bu hafta ilk defa tek renk kullanarak bir lif öreceğiz. Bu lifin nette gördüğüm örnekleri çok güzeldi. Tek renkle yapılmış ama sanırım benim kullandığım tığdan daha kalın bir tığ ile o yüzden benimkine göre hem daha büyük hem de daha tok durmuş. Ama ben de daha kalın bir tığ kullanarak yeni bir tane başladım, bitince onu da sizlerle paylaşırım.

Bu lif için 6 zincir çekip bir halka yapın.
3 zincir çekin, bu ilk trabzanınız olacak, 11 tane 2li trabzan yapın halkanın içine, toplam 12 trabzan olacak.
2. sırada her bir trabzanın tepesine 2şer 2li trabzan yapın, toplam 24 tane 2li trabzan olacak.
3. sırada; 6 zincir çekin, sonraki trabzanın tepesine  5 kez batıp çıkarak bir fıstık yapın, kapatmadan yandaki trabzanın tepesine aynı şekilde 5li fıstık yapın ve ikisini birlikte kapatın. 6 zincir çekin yandaki trabzana batın. Tekrar 6 zincir çekin yine bir sonraki trabzana 5li fıstık yapın, yanındaki trabzana bir 5li fıstık daha yapın, birlikte kapatın, 6 zincir çekip sonraki trabzana batın. Bu şekilde toplam 8 tane yaprak olacak şekilde örmeye devam edin.4. sırada her bir yaprağın tepesine sık iğne yapıp aralarında 7 şer zincir çekeceksiniz.
5. sırada; her bir 7 zincirin üzerine 9 tane 2li trabzan yapacaksınız ama aralarda zincir olmayacak.

 


6. sıradan itibaren toplam 6 sıra trabzan örerek lifin tabanını oluşturacaksınız (5. sıra ilk sıramız oluyor). Bunun için 6. sırada 5 tek tek trabzan (alttaki sıradaki trabzanların tepesine birer trabzan), 6. trabzanın tepesine 2 tane trabzan oalcka şekilde sırayı tamamlayacaksınız.
7. sırada; 6 tek, 7. ye 2 tane
8. sırada; 7 tek, 8. ye 2 tane
9. sırada; 8 tek, 9. cuya 2 tane
10. sırada; 9 tek, 10. ya 2 tane trabzan oalcka şekilde örmeye devam edeceksiniz.

 Ve lifimizin tabanı tamamlanmış oluyor.

Şimdi sıra oyasına geldi. Alttaki trabzanın tepesine (başlangıç noktasına)  bir sık iğne yapın .Sık iğnedne sonra bir örümcek yapın (üstteki resimdeki gibi) , örümceği sabitlemeden, sonraki trabzana bir fıstık, sonraki trabzana bir fıstık ve sonrakilere birer fıstık olacka şekilde 4 tane tek fıstık yapın, ve fıstıkları birlikte sabitleyin (aşağıdaki resimdeki gibi).Şimdi bu fıstıkların tepesine 3 zincir çekip batın, tekrar 3 zincir çekin yine aynı yere batın, 3 zincir çekin yine aynı yere batın, fıstık tepelerinin oyası bitmiş oldu. Bir örümcke yapın, yandaki trabzanın tepesine sık iğne ile batın (alttaki resme bakın).


Yukarıda anlattığım şekilde tüm sırayı örün, sonra bir alt sıradaki trabzanların tepesine geçin ve onları da örün, bu şekilde tabanın tüm sıralarını örün.

Ve lifimiz aşağıdaki şekilde kullanıma hazır.

Örecek herkese kolay gelsin :)

You Might Also Like

3 yorum

 1. ellerine sağlık sercan çok güzel olmuş canım maşallah

  YanıtlaSil
 2. Canım arkadaşım. Malum bu hafta okullar açıldı ve ben işbaşı ama içim içimi yedi. Senin lifini yayınlayamadım ve yapamadım diye. Ama inan ki listemdesin. :)))) Ellerine sağlık. Yine muhteşem bir şey olmuş. Hemen paylaşıyorum arkadaşım. :) Yaptıklarımı da bir yükleyebilsem seninle paylaşmak istiyorum çünkü.

  YanıtlaSil
 3. mavilalecim teşekkür ederim...
  ufukcum yaptıklarını görmeyi çok isterim, paylaşmanı bekliyorum, yayaınlama konusuna gelince sen keyfine bak canısı, ne zaman istersen yazılarımın hangisini istersen paylaşabilirsin..sana kolay gelsin,

  YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz