Ana içeriğe atla

Cuma Projesi-18/Tek Renk Lif

Bu hafta ilk defa tek renk kullanarak bir lif öreceğiz. Bu lifin nette gördüğüm örnekleri çok güzeldi. Tek renkle yapılmış ama sanırım benim kullandığım tığdan daha kalın bir tığ ile o yüzden benimkine göre hem daha büyük hem de daha tok durmuş. Ama ben de daha kalın bir tığ kullanarak yeni bir tane başladım, bitince onu da sizlerle paylaşırım.

Bu lif için 6 zincir çekip bir halka yapın.
3 zincir çekin, bu ilk trabzanınız olacak, 11 tane 2li trabzan yapın halkanın içine, toplam 12 trabzan olacak.
2. sırada her bir trabzanın tepesine 2şer 2li trabzan yapın, toplam 24 tane 2li trabzan olacak.
3. sırada; 6 zincir çekin, sonraki trabzanın tepesine  5 kez batıp çıkarak bir fıstık yapın, kapatmadan yandaki trabzanın tepesine aynı şekilde 5li fıstık yapın ve ikisini birlikte kapatın. 6 zincir çekin yandaki trabzana batın. Tekrar 6 zincir çekin yine bir sonraki trabzana 5li fıstık yapın, yanındaki trabzana bir 5li fıstık daha yapın, birlikte kapatın, 6 zincir çekip sonraki trabzana batın. Bu şekilde toplam 8 tane yaprak olacak şekilde örmeye devam edin.4. sırada her bir yaprağın tepesine sık iğne yapıp aralarında 7 şer zincir çekeceksiniz.
5. sırada; her bir 7 zincirin üzerine 9 tane 2li trabzan yapacaksınız ama aralarda zincir olmayacak.

 


6. sıradan itibaren toplam 6 sıra trabzan örerek lifin tabanını oluşturacaksınız (5. sıra ilk sıramız oluyor). Bunun için 6. sırada 5 tek tek trabzan (alttaki sıradaki trabzanların tepesine birer trabzan), 6. trabzanın tepesine 2 tane trabzan oalcka şekilde sırayı tamamlayacaksınız.
7. sırada; 6 tek, 7. ye 2 tane
8. sırada; 7 tek, 8. ye 2 tane
9. sırada; 8 tek, 9. cuya 2 tane
10. sırada; 9 tek, 10. ya 2 tane trabzan oalcka şekilde örmeye devam edeceksiniz.

 Ve lifimizin tabanı tamamlanmış oluyor.

Şimdi sıra oyasına geldi. Alttaki trabzanın tepesine (başlangıç noktasına)  bir sık iğne yapın .Sık iğnedne sonra bir örümcek yapın (üstteki resimdeki gibi) , örümceği sabitlemeden, sonraki trabzana bir fıstık, sonraki trabzana bir fıstık ve sonrakilere birer fıstık olacka şekilde 4 tane tek fıstık yapın, ve fıstıkları birlikte sabitleyin (aşağıdaki resimdeki gibi).Şimdi bu fıstıkların tepesine 3 zincir çekip batın, tekrar 3 zincir çekin yine aynı yere batın, 3 zincir çekin yine aynı yere batın, fıstık tepelerinin oyası bitmiş oldu. Bir örümcke yapın, yandaki trabzanın tepesine sık iğne ile batın (alttaki resme bakın).


Yukarıda anlattığım şekilde tüm sırayı örün, sonra bir alt sıradaki trabzanların tepesine geçin ve onları da örün, bu şekilde tabanın tüm sıralarını örün.

Ve lifimiz aşağıdaki şekilde kullanıma hazır.

Örecek herkese kolay gelsin :)

Yorumlar

 1. ellerine sağlık sercan çok güzel olmuş canım maşallah

  YanıtlaSil
 2. Canım arkadaşım. Malum bu hafta okullar açıldı ve ben işbaşı ama içim içimi yedi. Senin lifini yayınlayamadım ve yapamadım diye. Ama inan ki listemdesin. :)))) Ellerine sağlık. Yine muhteşem bir şey olmuş. Hemen paylaşıyorum arkadaşım. :) Yaptıklarımı da bir yükleyebilsem seninle paylaşmak istiyorum çünkü.

  YanıtlaSil
 3. mavilalecim teşekkür ederim...
  ufukcum yaptıklarını görmeyi çok isterim, paylaşmanı bekliyorum, yayaınlama konusuna gelince sen keyfine bak canısı, ne zaman istersen yazılarımın hangisini istersen paylaşabilirsin..sana kolay gelsin,

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…