Ana içeriğe atla

Cuma Projesi-17/ Bol fıstıklı Lif :)

Bu lifi tanımlayacak başka isim bulamadım; "bol fıstıklı lif" , anlatınca hak vereceksiniz, bol bol fıstık yapıyoruz bu lifi örerken.

Bu lif için ben 2 renk kullandım, tığ no:1, 1.90mm .
Önce beyaz iple 8 zincir çekin ve bir halka yapın.
Halkanın içine sık iğne, 2 zincir, 4 tane 2li trabzan, 2 zincir , sık iğne yapın. Bu ilk yaprağınızı oluşturacak, bu şekilde 4 yaprak daha yapın.
Beyaz iple devam ediyoruz. 4 zincir çekin, ilk sırada yaptığınız yaprakların arkasından tam arasına batın, 4 zincir çekin yine arkadan sonraki 2 yaprak arasına batın, bu şekilde 4 tane boşluk oluşturacaksınız, çiçek yaprağı yapacakmış gibi.

Sonraki sırada bu boşluklara 6 şar tane 2li trabzan yapacaksınız. aralarda zincir çekmeden.
Beyaz ipi koparın, lila rengi ipe geçin, herhangi bir trabzanın tepesine sık iğne ile ipinizi bağlayın, 4 zincir çekin sonraki trabzanın tepesine 4 kez dolayarak bir fıstık yapın, fıstığı kapatmadan yandaki trabzanın tepesine geçin ve yine 4 kez dolayarak bir fıstık yapın. 2 fıstığı birlikte kapatın, 4 zincir çekin, sonraki trabzanın tepesine sık iğne yapın. "4 zincir çekin sonraki trabzanın tepesine yine bir fıstık, kapatmadan yandaki trabzanın tepesine bir fıstık, birlikt ekapatın, 4 zincir , sonrkai trabzanın tepesine sık iğne" , bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin, toplam tomurcuğunuz olacak. 
Bu sıra bittiğinde elinizdkei motif aşağıdaki resimdeki gibi olacak.
 Şimdi tekrar beyaz renge geçiyoruz. Beyaz iple herhangi bir fısıtğın tepeisne sık iğne yapıyoruz. 7 zincir çekip sonraki fıstığın tepesine sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuan kadar devam ediyoruz.
Sonraki sırada aralarda hiç zincir çekmeden her zincir boşluğuna 9ar tane 2li trabzan  (toplam 72 tane 2li trabzan) yapıyoruz.
Şimdi geldik tabanı örmeye, daha önce anlattığım gibi;
1.sıra (tabanımızın 2. sırası oluyor); 5 tek 2li trabzan (yani alt sıradaki her trabzanın tepesine birer tane 2li trabzan), 6 trabzanın tepesine 2 tane 2li trabzan olacka şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.
2. sırada; 6 tek 2 li trabzan, 7 ye 2 tane 2li trabzan
3. sıra; 7 tek 2 li trabzan, 8 ye 2 tane 2li trabzan 
4. sıra;  8 tek 2 li trabzan, 9 ye 2 tane 2li trabzan 

Bu mantıkla tabanı istediğiniz kadar büyütebilrisiniz.
Tabanımız da bitti. Şimdi sıra örümceklerde.Bir sıra 2li örümcek örüyoruz. Bir örümcek yapıyoruz, sabitlemeden bir tane daha yapıp 4. trabzanın tepesine sabitliyoruz. Sırayı bu şekilde bitiriyoruz.
Şimdi fıstıklarda sıra; Alttaki örümceklerden herhangi birinin tepesine 4 kez dolayarak bir fıstık yapıyoruz, fıstığın tepesine 3 zincir çekip, batıyoruz, 3 zincir çekip tekrar batıyoruz, 3 zincir çekip tekrar batıyoruz. bir örümcek yapıyoruz, fıstığın dibine batıyoruz. Bir örümcek yapıp, yandaki 2li örümceğin tepesine batıyoruz, bir örümcek yapıyoruz, ve buraya yine 4 dolamalı fıstık yapıyoruz. yine tepeisne pırtık yapıyoruz, yine örümcek yapıp dibine batıyoruz . Bu şekilde sıra sonuna kadar fıstık yapmaya devam ediyoruz.
İlk sıramız bitmiş oluyor, daha sonra tabanın bir alt sırasına geçip yine önce örümcekleri yapıyoruz, sonra da fıstıkları. Bu şekilde topalm 5 sıra fıstıklarla dolanıyoruz tabanı. Her sırada renk değiştirirseniz harika oluyor, ben 2 renkli yaptım. Benim lifim aşağıdaki gibi oldu, biraz küçük, büyük lif seviyorsanız tabanın sayısını artırın yeter.Yorumlar

 1. ellerinize sağlık çok şirin olmuş :)

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir lif.Ellerinize sağlık.Bu lif işini ben beceremedim bi türlü.Bu arada sizi uzun zamandır takip ediyorum.Ama yeni blog açtım ve artık yorumda bırakabiliyorum.Yaptığınız çiçeklerden pek çok işimde faydalandım.Fırsat bulmuşken teşekkür edeyim.
  HOŞÇAKALIN...

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı cumalar. Sevgili arkadaşım, sen beni hep kışkırtıyorsun. Buna da bayıldım. Hemmmen deniyorum. Yazını iple çekeceğim her cuma. :))) Bunu da paylaşmak isterim izninle. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. ellerine sağlık sercan lif arşivine yeni ve cici bir lif daha ekledin gülerek kullan canım

  YanıtlaSil
 5. resim defterim çok teşekkürler
  ihlinaz blogunuz hayırlı olsun, ben de sizi ziyaret ettim, ellerinize sağlık güzel bir blog olmuş

  ufukcum tabiki paylaşabilirsin, bu arada elimde model azladı sanırım yakınd alifler bitecek ve başka şeyler yeralacak cuma projelerinde

  mavilalecim senin elind ebu lif çok daha güzle olacaktır eminim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç önemli değil Sercan'cığım. Bize kattığın bu güzellikler bile yeter. Eminim yine çok güzel başka şeyler paylaşacaksın. Kolay gelsin arkadaşım.

   Sil
 6. bayıldım..yaşıtız ve profilinde anlattığın kadarıyla fazlaca benzeşiyoruz :) seni takibe aldım..ben de bloguma beklerim :) mrlgrck74.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…