Ana içeriğe atla

Cuma Projesi-20/ Elbise Lif

Merhaba herkese, bu hafta size değişik bir lif anlatacağım...Benzerlerini de önümüzdeki haftalarda anlatmayı düşünüyorum, zira bir kaç farklı çeşidi var.

Yetiştirmem gereken çok lif var, ve tabiki yeni projeler o yüzden hemen anlatmaya başlıyorum :)

2 renk lif ipimiz ve no:8 ( 1,25 mm ) tığımızı alıyoruz. Önce 2 zincir atıyoruz, ilk zincire bir tane fıstık yapıyoruz. Bu fıstığın tepesine bir fıstık daha yapıyoruz, ve toplam 18 fıstık olacak şekilde üst üste fıstık yapmaya devam ediyoruz.


 Sonra bu fıstıkları bir halka oluşacak şekilde birleştiriyoruz.
Birleştirdiğimiz yere bir fıstık yapıyoruz,sabitliyoruz. Tepesine bir fıstık, sabitlemeden hemen dibine bir fıstık yapıyoruz, ve ikisini birlikte sabitliyoruz.

Bir fıstık yapıyoruz, yandaki iki fıstığın arasındaki noktaya da bir fıstık yapıp ikisini birlikte sabitliyoruz. Tepeye bir fıstık, dibine bir fıstık yapıp birlikte sabitliyoruz.
 Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz. Sıra sonunda aşağıdaki  modeli elde etmiş olacağız.
Şimdi beyaz renge geçiyoruz. Bu sefer sizlere ilk başlarda anlattığım kutucuk oluşturan fıstıkları öreceğiz. Bunun için önce bir fıstık yapıp sabitleyeceğiz (sıranın başı), sonra tepesine bir fıstık, bir sonraki boşluğa bir fıstık yapıp birlikte sabitleyeceğiz. Sonra yine tepeye bir fsıtık, bir sonraki boşluğa bir fıstık yapıp birlikte sabitleyeceğiz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edeceğiz.Sıra sonlarında tepeye bir fsıtık yapıp sabitleyip baştaki fıstığın tepesine sık iğne ile birleştirerek sırayı kapatıyoruz.
2 sıra beyaz iple hiç artırma yapmadan örmeye devam edeceğiz.Şimdi kolları ayıracağız. Boyundan başlamalı yelek, hırka örenler için burası çok tanıdık, çok kolay.Sıra başından itibaren 10 tane yatay fıstık sayın ve siz de bunların tepesine 10 tane kutucuk oluşturacak şekilde fıstıklarınızı örün, sonra 8 yatay fıstık atlayıp (ya da kutucuk) 9. suna batıp fıstıklarınızı örmeye devam edin.


Yine bir 10 kutucuk örün, 8 tane atlayın ve sıra başına birleştirin.


Koltuk altından bir resim çekmeye çalıştım ama biraz karışık oldu, tam koltuk altında tek bir yatay fıstığınız olacak buna dikkat edin.2. sıranın başında bir sabit fıstık, tepeye bir fıstık dibine bir fıstık 2sini birlikte sabitleyin. Tepeye bir fıstık, bir sonraki boşluğa bir fıstık birlikte sabitleyin,  tekrar tepeye bir fıstık, dibine bir fıstık birlikte sabitleyin (bu bir artırma oluyor, bir başlangıçta bir de burada  koltuk altında 2 artırma yapmış olduk).
 Bir sonraki koltuk altına gelinceye kadar kutucuk örün ve bir sonraki koltuk altında yine aynı şekilde 2 artırma yapın. Sıra başına kadar kutucuk örmeye devam edin.

 Bundan sonra bir sıra artırma yapmadna öreceksiniz. Sonrkai sırada yien artırma yapacaksınız. Artırma yaparken koltuk altında bir yatay fıstık kalacak şekilde her iki boşlukta artırma yapacaksınız (daha net anlaşılabilmesi için üstteki resme bakın lütfen).


Son artırma sırasında sonra 4 sıra hiç artırma yapmadan örün. Sonra beyaz renge geçin ve 2 sıra da beyaz ile örün.Elbisemiz bitti. Şimdi de biraz süsleyelim. Bunun için her zaman yaptığım (lütfen önceki yazılarıma bakın) pıtırcıklardan yapacağız. Boyun kısmına beyaz renk ile, kollara ve etek uçlarına sarı ile.

Süsleme bitmiyor hemen, bir de ufak kuşak yapalım elbisemize :) Bunun için 6 zincir çekin, halka yapın.  2 zincir çekin, halkanın içine 4 tane 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin halkanın içine sık iğne ile sabitleyin. 2 zincir çekin 4 tane 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin halkanın içine sabitleyin. Bu şekilde bir yaprak daha yapın. Son yapraktan sonra ben 150 zincir daha çektim, sonr abir 6 zincir daha çekip halkayı oluşturdum ucunda, yine ilk halkaya yaptığım gibi 3 yapraklı bir çiçek yaptım.
Sonra elbisemin beline kuşağımı da taktım ve size poz verdik :)) Boyun kısmından elinizi sokup kullanabileceğiniz güzel bir lifiniz oldu, güle güle kullanın :))Yorumlar

 1. yapmak istediğim bir modeldi teşekkürler canım...

  YanıtlaSil
 2. ellerine sağlık sercan hanım harika olmuş anneciğim örmüştü bana da

  YanıtlaSil
 3. Bu ne güzel, ne şirin bir model yine. Çok teşekkürler arkadaşım. :)

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler arkadaşlar :)) elbise liflere devam edeceğim inşallah...yapması kolay ve çabucak bitiyor...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…