Ana içeriğe atla

Örelim Sökelim :))

Yakın çevrem bilir, genelde Kızılay'da Kocabeyoğlu Pasajındaki Beyaz Yün'den alışveriş yaparım.Her gittiğimde de orada örgü öğreten arkadaşlardan bir şeyler öğrenir ve ya benim gibi alışverişe gelen müşterilerle oturur, onlardan yeni bir şeyler öğrenir gelirim.

Her gittiğimde gördüğüm ama çok fazla dikkatimi çekmeyen, ama bir çok müşteri tarafından yapılan bir bere modeli vardı orada. Önce örüyormuşsunuz sonra da söküyormuşsunuz. Çok üzerinde durmadığım bir model. Geçenlerde Rus bloglarını gezerken bir baktım bu bere, hem de oldukça güzel bir şekilde örülmüş...Hımm  dedim ben bunu yapayım bir ara. Ama bir bakayım bizim Türk bloggerlarda anlatmış mı bu bereyi... Aradım taradım ve anlatımını buldum. Oradaki anlatımdan yararlanarak bir güzel ördüm, sonra da söktüm. Yok gerçekten söktüm model için değil, zira keserken çok sıkı kesmişim olmadı bere :)) Neyse bir daha ördüm ve karşınızda örülüp sökülen bere!!


Resimler için kusura bakmayın benim koca kafamda  ancak böyle duruyor bere, yoksa güzel bir model.

Anlatımı için lütfen Nazan Hanımın blogunu ziyaret ediniz. Ben onun anlatımının üzerine tekrar anlatmak istemedim, Nazan Hanımın emeğine sağlık.Nazan Hanımın blogunda bu yazıya da bakarsanız bereyi örenlerin farklı uygulamalarını görebilirsiniz. Benim yünüm bittiği  ve elimde de fazla olmadığı için böyle bıraktım, sizler farklı şekillerde süsleyebilirsiniz.
Benim öreceklere ufak bir tavsiyem var, ilmekleri kapatırken bir yandan da sökerseniz, gevşekliğini daha rahat ayarlarsınız. Ben ikinci denemem de öyle yaptım daha düzgün oldu.

Yorumlar

 1. şapkanın modeli çok hoşmuş..ama bak kıskandırıyosun kendini şekerim,bebekli bir anne olarak örgü öremiyorum diye hasedimden çatlıcam haberin olsun:)))

  YanıtlaSil
 2. Bu bere moda olduuuu :)
  Örmesi kolay, kullanımı güzel ya, annem istedi bundan, merserizeden, saçlarını toplaması için, öreceğiz mecbur :)

  YanıtlaSil
 3. filizcim valla bence benim kız büyüdükçe benim de örmeye fırsatım olmayacak gibi..zaten şimdi de ufak tefek şeyler yapabiliyorum bir de fazla uğraşmayacağım şeyler...

  banucum mutlaka ör bir tane, çok kolay ve hoş bir bere...ben özellikel bir tane daha örüp ponponla süslemek istiyorum..

  YanıtlaSil
 4. Meşhur bereden sende örmüşsün, çok sevindim Sercan.Ayrıca blog linkimi de vermişsin, çok teşekkür ederim.Aslında uzun süredir izleyicinim.Örgülerini ve stilini çok beğeniyorum.Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. nazan hanımcım emeğinize sağlık sayenizde ördüm...siz anlatmışken benim anlatmam da hoş olmazdı bend e blogunuza yönlendirdim örmek isteyenleri..ben de sizi takip ediyorum bundna sonra, harika şeyler paylaşmışsınız ...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…