Ana içeriğe atla

Küçük ama zeki beresi -Açıklama

Daha önceki buradaki yazımda paylaştığım berenin yapılışını soran arkadaşlar için hemen açıklamasını eklemek istedim.

Bu bereyi örmek için öncelikle kordon yapmayı bilmeniz gerkeiyor. Zira bere bir uçtaki kordonu örerek başlıyor diğer uçtaki kordonu örerek bitiyor, dikiş felan da yok (çok pratik bir bere çoook).
Kordon örmesini bilmiyorsanız öğrenmek için buraya bir bakın. Kordon örmeyi biliyorsanız ya da verdiğim linkten öğrendiyseniz geçelim bereyi örmeye:
Ben bereyi Alize Lanagoldla ördüm, biraz kalın bir ip, 4 numara şiş kullandım, 1 aylık bir bebek için uygun boyda oldu. Bu arada berenin 2 boyu var, ben küçük olanı ördüm.Sizlere vereceğim ilk sayılar küçük parantez içinde olan sayılar ise büyük boy için.
Şişinize eğer 2 renk kullanacaksanız ana renginizle 3 ilmek atın ve kordon örmeye başlayın. 15 (16) cm kordon ördükten sonra normal örmeye geçin ve bir sıra ters örün, sonraki sırada bu 3 ilmeğin sağından ve solundan birer ilmek artırın, şişinizde 5 ilmek olacak. Burdan itibaren bereyi örmeye başlıyoruz. Bere haroşa örülecek, ama ortadaki 3 ilmek düz örülmeye devam edilecek. Artırmalar ortadaki 3 ilmeğin sağından ve solundan yapılacak.Şişte toplam 39(43) ilmek oluncaya kadar örgünün ön yüzünde (2 sırada bir artırma yapılacak yani) ortdaki 3 ilmeğin sağından ve solundna birer ilmek artırın. İlmek sayınız 39(43) a ulaştığında diğer renge geçin ve aşağıdaki şekilde örmeye devam edin:

1. sıra: tüm ilmekler düz
2. sıra: tüm ilmekler düz
43 ilmek örenler için; 38 ilmek düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
Her iki boy için:
33 düz örün geri dönün , başa kadar düz örün
28 düz örün geri dönün, başa kadar düz örün
23 düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
19 düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
2 sıra hep düz örün
19 düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
23 düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
28 düz örün geri dönün, başa kadar düz örün
33 düz örün geri dönün , başa kadar düz örün
43 ilmek örenler için:
38 ilmek düz örün, geri dönün, başa kadar düz örün
2 sıra hep düz örün
Şimdi ana renge geçin ve bu sefer ortadaki 3 ilmeğin sağından ve solundan birer keserek 5 ilmek kalıncaya kadar örmeye devam edin.
5 ilmek kaldığında ortadaki bir ilmeğin sağında ve solunda 1 ilmek kesin, 3 ilmeğiniz kalacak, bir sıra ter sörün ve kordon örmeye başlayın tekrar. Kordon boyu 15 (16) cm oluncaya kadar örün ve bitirin.

Yorumlar

 1. Çok şirin bir bere.Örülüşü de çok ilginç.Çokta güzel anlatmışsınız, teşekkür ederim.Mutlaka deneyeceğim...

  YanıtlaSil
 2. Ben resmini göremedim canım..açıklamalarını okudum kolaymış denemeliyim..ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. nazancım teşekkür ederim.
  elif hanımcım daha önce bereyi paylaşmıştım ama o yazıma atıf yapmayı ihmal etmişim, düzelttim, oradan görebilrisiniz berenin resimlerini

  YanıtlaSil
 4. merhaba,
  rica etsem bereyi ördüğünüz ipin markasını ya da türünü verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bereyi bravonun bambusu ile ördüm, siz de aynı iple veya alize lanagold ile örebilrisniz.

   Sil
 5. çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…