Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-8/Project of Friday-8

Herkese merhaba, bu hafta biraz geciksem de cuma bitmeden yeni projemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu hafta yine kolay bir lifimiz var. Umarım hoşunuza gider.

Bu lifimize 4. projemizdeki lifimizi ördüğümüz gibi başlıyoruz. 6 fıstığa 6 sıra olacak şekilde bir küçük kare örüyoruz, 1. rengimizle.

This friday's bathcloth is also so easy. As I told before on 4th project crochet a square of 6 puff stitches and 6 rows. 


Daha sonra 2. renk ipimizle yeni bir sıraya başlıyoruz. İlk kenarın sonuna gelinceye kadar fıstıkları daha önceki yayınlarımda anlattığım gibi yapmaya devam ediyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde 1 örümcek yapıp sabitliyoruz, bu örümceğin bitimine hemen bir örümcek daha yapıyoruz ve bu 2 örümcekli kısmı resimde okla gösterdiğim yere bir fıstık yaparak sabitliyoruz. Bir sonraki resim size köşede ne yaptığımızı daha net gösteriyor.
Tüm köşelerde aynı işlemi yaparak sıra sonuna kadar (yani karemizin tüm kenarları bitene kadar) örmeye devam ediyoruz.
 After 6 rows with the second color begin to crochet a new row. At the corner, as you see in the picture, make a solomon's knot, then make another one and join them to the point shown with a puff stitch. Work to the end of the row like this.Work totall of 4 rows with this color.


2. sırada köşelere yine 2li örümcek yapıp önce bir önceki sıradaki örümceğin ortasına batıyoruz. Sonra tekrar 2li örümcke yapıp, 2. okla gösterdiğim yere fıstık yaparak sabitliyoruz. Bundan sonraki sıralarda aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. 2. rengimizle toplam 4 sıra ördükten sonra tekrar ilk rengimize geçiyoruz.
İlk rengimizle de toplam 4 sıra örüp lifimizin kenar oyasına geçiyoruz. Kenar oyası için ben bir örümcek örümceğin tepesine 3 zincir çekip aynı yere batarak bir pıtırcık, tekrar bir örümcek yaptım. Fıstıklaırn üzerinde iki fıstığın arasına, örümcekler de ise önceki sıranın örümceğinin ortasıan batarka yaptım. 
Hepsi bu kadar, umarım anlatabilmişimdir...Yapacak herkese kolay gelsin:))


Then work a totall of 4 rows with the first color and one row as edging.
For edging I crochet a solomon's knot, chain 3 join it at the end of this knot with a slip stitch, make another solomon's knot and join this grup to the point between two puff stitches or between two solomon's knot.
I hope it is clear, enjoy the pattern!Yorumlar

 1. ellerine sağlık tatlım sayende fıstık yapmayı öğrendim ve ilk lifim bitmek üzere altncı hafta projesini yapıyorum:))teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. ellerine emeklerine sağlık sercanım yine harika bir lif ve açıklama süpersinn:))sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. sitenizi uzun uzun inceleme fırsatı buldum ve battaniyelere bayıldımmmm. ellerinize emeğinize sağlık

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…