Ana içeriğe atla

Cuma'nın Projesi-4/ Project of Friday-4

Eveet geldik yine cumaya...Başta niyetim sık sık yazmaktı bloguma, hatta bir kaç proje birdne yürütmekti, ama evdeki hesap çarşıya uymadı :( Nerdeyse cuma projelerini bile yetiştiremez duruma geliyorum bazen. Bu hafta da son güne kalan bir yazı ile karşınızdayım...Hemen başlayalım istiyorum zira gelecek haftanın örneğini örmeye, örerken de resimlemeye başlamam lazım :))

Bu haftaki lifimiz de pek kolay. Başlangıç olarak, ilk haftaki lifimizde olduğu gibi başlıyoruz. Bu defa 8 fıstık yapıyoruz. Aynen oradaki gibi örmeye devam ederek topalm 7 sırayı tamamlıyoruz. Bu sefer elimizde 7X7 kare olacak. 7. sırayı tamamlayınca ipimizi koparıp diğer renge geçiyoruz.

This week's project is also easy like the weeks before. Begin your pattern as I told here with 7 puff stitches and work 7 rows. We will have a square with 7 stitches and 7 rows. Then cut the yarn and join the other color.


Bu karenin her bir köşesine ayrı ayrı 4 kare daha yapacağız. Bunun için diğer renginizi karenin bir köşesine bağlayın ve örmeye başlayın, yine fıstık örüyoruz, yine 7 sıra örüyoruz. 
Now we will work 7 rows with the other color on one side of this square. And when we finish we will join the yarn the other side and work 7 rows again. And work for the other sides like this.Finally we will have a cloth like the one below.Yukarıdaki resimde gösterdiğim yere diğer renk ipi bağlayarak yine fıstık yapmaya başlıyoruz (aşağıda gösterdiğim gibi)

Join the first color to the point shown above and work along the row like shown below.


İki beyaz karenin birleştiği yere geldiğinizde aşağıdaki reismde görüldüğü gibi 3 fıstığı bir arada örün.

When you come to the corner of two square crochet  three puff stitches together as shown below.

Sıra bittiğinde örgünüz bu şekilde olacak.

You will get a clothe when you finish the row.
Bundan sonra her sırada renk değiştirerek ilmek kalmayıncaya kadar örmeye devam edin.

And now change your color again and work another row as we did before. And work like this till you will have no stitch to work.Bu sadece bir kenardı. Bu şekilde toplam 4 kenar çalışacaksınız.Ve lifmiz bitmiş olacak. Kenarıan ben aralarına örümcek giderek fıstık ve tepesini yaptım..siz dilediğinzi bir başka modeli de çalışabilrisiniz.

We work only one corner, we have three more. so finish all corners like this..And finally work any pattern for the edging.

Yorumlar

 1. eline sağlık canım bu lifi bende açıklamıştım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yuh bana ya...ben de nasıl yapacam diye resimlerdne baka baka çözmeye çalıştım :(

   Sil
 2. işte ben asıl bunu yapabilirim.geçen haftkilere kafam pek yatmadı .ben genelde bunları gece melis uyuduktan yani 1 den sonra başlıyorum.ama bunu yaparım rahatlıkla.yaşasınnn
  ellerine sağlık ablam cumaları iple çeker oldum valla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canısı geçen haftakiler gerçekten oyalıyıcı, bend esnein gibi eylül uyuduktan sonr arahat rahat örebiliyorum, onalr bir hayli zaman kaybettriyor, bu tarz olanlar daha rahat örülüyor...benzer bir kaç model daha var, onalrı da ekleyeceğim inşallah. bir de varsa sizinde yapmamı istedikelriniz foruma resimelri ekleyin, onalrı d aaradan çıkaralım

   Sil
 3. Değişik lifler yapmak isteyip nasıl yapacağını bilmeyenlere (mesela ben) harika açıklamalar. Sağ ol Sercan.

  YanıtlaSil
 4. I uѕeԁ to be ablе tο finԁ good іnfο
  from youг blog articles.

  my blog ρost - ironman oyunları

  YanıtlaSil
 5. I don't know whether it's јust me or if perhаps everуbody else eхpeгіencing problems with yоur
  website. It lоokѕ like some of the ωritten text іn youг
  posts are running off the screen. Cаn someone else please commеnt
  and let mе know if this is happening tο them as wеll?
  Τhis might be a issue with my web bгowser
  bеcausе Ι've had this happen previously. Appreciate it

  Here is my homepage :: Dantel Örnekleri

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…