Cuma Projeleri-22/ Çiçekli Yuvarlak Lif

Ekim 11, 2013

Herkese merhaba, bu sıralar pek bir yoğunum, Hanımelim'de yenilikler var, onlarla uğraşıyorum ve inanmayacaksınız iki gündür örgü örmedim :( Benim için bile inanması zor bir şey :)

Bu lifi öreli çok oldu, sonra bir tane de sizlere resimlemek için ördüm. Ben pek beğeniyorum bu lifi, pek çıtı pıtı, pek kibar...Umarım sizlerinde hoşuna gider.

Bu lifte geçen haftalarda anlattığım teknikleri kullanacağız, aslında anlatımı biraz kısa olacak, zira bol bol sizi eski yazılarımza yönlendireceğim.

İlk önce bu yazımda anlattığım yuvarlak life bakın, lifimiz bu şekilde örülecek. Bu şekilde örmeye devam ederken bu yazımda bahsettiğim çiçeklere de bir bakın zira lifmize bu çiçeklerden yerleştireceğiz.

Siz onlara bakarken ben de hemen anlatmaya başlayayım.Önce yuvarlak lifimizi örmeye başlıyoruz. 4. sırayı örerken ilk yapraklarımızı yapmaya başlıyoruz.  Yaprakları yatay fıstıklaır sayarak yapıyoruz. 1 yatay fıstık beyaz iple örüyoruz, 2. ve 3. yatay fısıtklar yeşil iple, 4. yatay fıstık tekrar beyaz iple. Yatay fıstıktan kastım yaptığınz her 3 lü fıstık bir yatay fıstık oluşturur. 5. sırada çiçeğimizi yapıp üzerine 2 sıra fıstık örmeye devam ediyoruz. 8. sırada tekrar yapraklarımızı yapmaya başlıyoruz. Bu sırada her dilimde 2şer tane yaprak olacak. Yine bir yatay fıstıktan sonr ayaprak yapmaya başlayacağız, 2 yaprağın arasında 2 yatay fıstık olacak ve sonra bir yaprak daha yapacağız. Bu şekilde devam edip lifimizi bitireceğiz.


Evet lif burada bitiyor ama sakın beyaz ipi koparmayın şimdi sıra lifi süslemeye geldi.
Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi örümcek yapmaya başlıyoruz. "Bir örümcek, tepesine bir pırtık (3 zincir tepeye sık iğne, 3 zincir aynı yere sık iğne, 3 zincir aynı yere sık iğne), bir örümcek sonraki iki yatay fıstığın ortasına sık iğne" bunu lifin tüm çevresine yapıyoruz.Lifimizin bir etabı daha bitiyor ve geldi sıra son sıradaki yaprakların çiçeklerini yapmaya. Tek yapmanız gereken çiçek için kullanacağınız ipi yaprağın tam ortasına sabitlemek ve bir fısıtk yapmak, sabitleyin, bu fıstığın tepesine bir fıstık sabitlemeden ilk fıstığın dibine bir fısıtk yapın ve ikisini birlikte sabitleyin. Bir çiçeğimiz bitti, ipi koparın sonraki yaprağa geçin. Bu şekilde lifin etrafına çiçek yapmaya devam edin.

Herşey bitince açıkta kalan ipleri örgünün içine alın ve kesin. Lifimiz şimdi bitti. Güle güle kullanın :)You Might Also Like

2 yorum

  1. Ellerine sağlık sercan çıtı pıtı bir lif olmuş

    YanıtlaSil
  2. Ellerine sağlık sercan çıtı pıtı bir lif olmuş

    YanıtlaSil

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz