Ana içeriğe atla

Cuma Projeleri-23/ Çok Çiçekli Lif

Vallahi zorlanıyorum artık bu liflere isim bulmada, uyduruyorum çoğunu. Hiçbirinin özel bir adı yok ki , herkes "yeni bir lif modeli" ya da " yine bir lif modeli" diye yapmış paylaşmış (ya da sadece paylaşmış). Ben de kendim buluyorum isimleri, çoğu mükerrer oluyor ama olsun  sonuçta biz birbirimizi anlıyoruz :)

Yine tembellik liflerimden, işi çok ama anlatımı kolay zira yine sizi eski yayınlarıma yönlendireceğim. Buradaki yazımda anlattığım gibi örmeye başlıyoruz lifimizi, 4. sırada yaprakalrı yapmaya başlıyoruz, 5. sırada ise çiçeklerimizi yapıyoruz. Bu lifin orjinalinde yaprakları 6. sırada, çiçekleri ise 7. sırada yapmışlar ama ben çok büyük lif sevmediğim için 4 ve 5. sıraları kullandım. Bir sıra daha fıstık örüp lifimizin göbek kısmını bitiriyoruz.Sıra lifin kenar kısmında, burası yine sizi biraz oyalacak. Kırmızı ipimizi sabitliyoruz ve örmeye başlıyoruz. Bu kısımlarda eksiltme yapacağız. eksiltme nasıl yapılır hemen resimlerle anlatıyorum. Üstteki reismd egördüğünüz gibi 2 fıstık yapıp birlikte sabitliyoruz önce.  Sonra tepeye bir fıstık, dibine bir fıstık ve yana bir fıstık yapıp üçünü birlikte sabitliyoruz.

Sonra yine aynı şekilde tepeye bir fıstık, dibine bir fıstık, yana bir fıstık yapıp üçünü birlikte sabitliyoruz.

Geri dönüyoruz. İlk yaptığımızı tekrar ederek ilk sıranın aynısı örüyoruz. Ama burada bir fıstık eksilmiş oluyor.Bu şekilde devam ediyoruz. Son sırada sır abaşlarında yaptığımızı yapınca sıramız bitiyor.
Bu ilk üçgenimizdi. Hemen yanına bir tane daha başlıyoruz. Bu şekilde her dilimde 2 üçgen olacak şekilde lifin etrafını örüyoruz.
Son durum bu, bakmayın siz ordan burdan iplerin sarktığına , ben onları kesmektense örerken içine saklayarak yoketmeyi daha çok seviyorum.

Şimdi açık renk ipimizi sabitliyoruz. Tüm kenarı öreceğiz. 
 Üstteki reismde görüldüğü gibi bir fıstık yapıp sabitliyor sonra tepesine bir fıstık yana bir fıstık yaparka devam ediyoruz. Üçgenlerin tepesine gelince aynı yere 4 defa batacak şekilde kutucuk fıstıklarımızı yapıyoruz (kutucuk fıstık nasıl yapılır buraya bir gözatarmısınız? ).

Alttaki resimde 3 okla gösterdiğim kısımda fısıtklaır sabitlemedne önce o 3 noktaya batmanızı gerektiğini göstermeye çalıştımAçık renk ipimizle tüm kenarı örüyoruz.
Bundan sonra tekrar kırmızı ipimizi bağlayıp tüm kenara pırtıklı fıstık yapacağız. Dikkat etmeniz gereken üçgenlerin tepesinde aynı noktaya 2 tane ayrı ayrı, iki üçgne arasında iki ayrı noktadakini birlikte sabitlemek. Fıstıkların arasında 2 zincir çekin.

Ve lifin son hali...Büyük olan 8 sıra örülen lif, küçük olansa benim anlattığım 6 sıra örülen lif. Siz hangisini tercih ederseniz onu yapın. 
Yapacaklara kolay gelsin!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…