Ana içeriğe atla

Cuma Projeleri-21/ Elbise Lif 2

Geçen hafta cici bir elbise örmüştük lif olarak. Bu hafta yine bir elbise lif örüyoruz. Geçen haftakinden de basit üstelik :))

Hemen başlayalım efendim...

Tığ no 8 - 1,25 mm, 2 renk lif ipim var.

Geçen hafta yaptığımız gibi üst üste fıstık yaparak başlıyoruz. 18 fıstık yapınca hemen bir halka yapıyoruz.


İlk sıramız aşağıdaki reismd eçok belirgin görünmese de bir fıstık araya bir zincir aynı yere bir fıstık, bir zincir sonraki noktaya bir fıstık araya bir zincir aynı yere bir fıstık şeklinde olacak. 2. sıra ve bundan sonraki tüm sıralarda aynı yere yaptığımız iki fıstığın arasına bir fıstık bir zincir aynı yere bir fıstık yapılacak. Aralarda hep bir zincir çekilecek. Bu şekilde toplam 4 sıra örülecek.

4. sıra bu şekilde ördükten sonra kolları ayırmaya geldi sıra. Burada yapacağınız şey çok basit, 5 tane yanyana 2 şerli fıstık yapıyorsunuz önceki sıralardaki gibi. Alt sıradan 4 fıstık atlayıp 5. fıstığın arasına 2şerli fıstıkları yapmaya devam ediyorsunuz, 5 tane daha yapılacak, sonra baştaki fıstık ile birleştirilecek. Arada 4 fıstık daha atlamış olacaksınız.

 

Aşağıdaki resimdeki gibi olacak kollar ayrıldıktan sonra lifimiz.


Bu sırada beyaz ipe geçiyoruz. Burada dikkat edeceğiz nokta daha önce 2şerli fıstıkların arasına yaptığımız fıstıklardan aralardaki 1 zincir boşluklarına da yapıyor olmamız. Aralarda hep bir zincir çekerek 10 fıstığımızın arasına ve aralarındaki 1 zincir boşluklarına 2şerli fıstıklarımızı yapacağız.

 


Aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

 


Bundan sonra bir sıra beyaz bir sıra diğer renkten olmak üzere toplam 14 sıra öreceğiz.
 Lifimiz bitti sayılır, süslemeler kaldı sadece. Ben etek ve kol uçlarına trabzan üzeri pırtık yaptım, sizler istediğiniz başka bir şeyle de süsleyebilirsiniz. Benim yaptığım bir zincir boşluğuna beyaz ipi sabitledim, bir zincir çektim, 2 fıstığın arasına bir trabzan yaptım, trabzanın tepesine 3 zincir çekerek bir pırtık yaptım, aynı yere bu şekild etoplam 3 tane trabzan yaptım, bir zincir çektim yandaki bir zincir boşluğuna sık iğne ile sabitledim. Tüm kenarı bu şekilde ördüm, sonra aynı şekilde kol uçlarını ördüm.

 

Yakaya bir şey yapmadım, siz isterseniz yapabilirsiniz.

Çok kolay bir model, çabuk da bitiyor, 2 tane ördüm hevesimi aldım :))
Örecek herkese kolay gelsin!

Yorumlar

 1. Canım ablam aslında tam da buydu yapmak istediğim akşam oyalanayım diye uzun lif başladım ben de ..o dursun bi tane bundan başlım bari :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pelincim sen diğerini istedin diye önce onu anlattım...benim favorim budur

   Sil
 2. ellerinize sağlık cok güzel olmuş banada beklerim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben size siz bana gelemden geldim aslında :)) uzun lifin tarifini sizde gördüm, sizden yararlanaraj kendimce yakında bir tane öreceğim inşallah...

   Sil
 3. ellerine sağlık sercan hanımcım epey bir lif arşivin oldu olsun lif her zaman lazım bir şey daha örmeyeceğim dedikçe örülüyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim mavilalecim, eylüşden fırsat bulup rahat rahat ördüğüm nadir şeylerden biri lif...iplerim bitinceye kadar örmeyi tasarladım, inşallah örmeye devam edeceğim

   Sil
 4. Ellerine emeğine Sağlık Sercan.Bu anlatımların olmasa bu liflerden öremezdim sanırım.Sarı renkli lahana lifi bitirip, bloğuma ekledim.Dün gece de bu elbise lif bitti.Model dediğin gibi çok kolay ve zevkli.Sen anlattıkça ve ipler bitinceye kadar bende seni takip edeceğim sanırım.Emeğin için tekrar çoook teşekkür ederim...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…