Ana içeriğe atla

Cumanın Projesi/Project of Friday-3

Bu cumanın lifini erkenden örüp bitireyim yazısını da hazırlayayım dedim, başladığım modelin başka bir modelle nerdyese aynı olduğunu görünce 2. lif ortaya çıktı. Bu cuma tek bir lif değil, aynı mantıkla, ufacık bir farkla örülen 2. lif anlatacağım size...

İlk lif için ben 3 farklı renk kullandım, sizler istediğiniz farklılıkta rnekle örebilirsiniz.

This friday I have two bathcloth pattern, actually they both are the same but there is a small difference and this makes two pattern.  I have used three colors in first one. You can crochet both bathcloth using more than three color...

Önce 16 tane örümcek yapın. Ben çok büyük lif sevmediğim için 16 örümcek yaptım, siz boyunu ayarlamak için 2şer 2 şer örümcek ekleyebilirsiniz.Son örümceğin tepesine 7 adet 2 de çıkarak fıstık yapacağız.

First make 16 solomon' knotsAt the top of the last solomon's knot crochet a puff stitch (in this pattern we will do puff stitches with two hdc's), do not chain, and make another puff stitch and make total of 7 puff stiches at this point.


7 fıstığı tamamladıktan sonra 2 ile 3. örümceğin arasına sık iğne yapıyoruz.Sonra bir örümcek atlayıp 3 ile 4. arasına yine daha önceki gibi 7 tane fıstık yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı tamamladığınızda aşağıdaki gibi 8 motif elde ediyorsunuz.

When finished 7 puff stitches, make slip stitch between the 2nd and 3rd solomon's knot. Then crochet another 7 puff stitches between 3rd and 4th solomon's knot. And work to end of row like this. At the end of row you will have 8 clusters like in the picture below.
Şimdi 2. renge geçiyoruz. İkinci rengi, alt sıranın son motifinin dibine bağlayıp buraya bir fıstık yapıyoruz, ama başını kapatmıyoruz, alt sıradaki yedi fıstığın aralarına denk gelecek şekilde 3 tane daha fıstık yapıp, hepsini bir kapatıyoruz. Toplam 4 fıstık yapmış olduk. 

Now we will use second color, join second color at the end of row below with a slip stitch. Make a puff stitch (please remember we use two long half double croche for puff stitch in this pattern), but do not pull the yarn trough, make another puff stitch in the hole between first and second puff stitches below, then make two more puff stitches between 2nd and 3rd and 3 rd and 4th and pull yarn trough all these puff stitches. Şimdi bir örümcek yapıyoruz, örümceği resimde gösterilen yere, yani 4. fıstığın tepesine sık iğne ile sabitliyoruz.

Now make a solomon's knot and join it to the top of 4th puff stitch of row below with a slip stitch.
Bir örümcek daha yapıyoruz bunu hiç bir yere sabitlemeden yine fıstık yapmaya başlıyoruz. sırayla her bir fıstığın arasına ve 2 motifin arasına denk gelecek şekilde toplam 7 fıstık yapıyoruz ve hepsini birlikte kapatıyoruz. Bir alttaki resme bakınız.

Now make another solomon's knot but do not join this one anywhere begin to make puff stitches, make totaly 7 puff stitches between the puff stitches below and one between the clusters. Please see the pictures below. Work to the end of row like this.


 Sıra sonuna kadar bu şekilde örün , aşağıdaki gibi olacka örgünüz.

At the end of row you will have a pattern like below.


Sonraki sırada resimde gösterilen yere teker teker 7 fıstık yapacaksınız. Her bir fıstığın tek tek kapatın daha önceki sırada yaptığımız gibi yedisini birlikte kapatmayın.En alttaki resimdeki gibi sıra sonuna kadar bu şekilde örün.İstediğiniz boya gelinceye kadar son 2 sırayı örmeye devam edin. Ben her 2 sırada bir renk değiştirdim. Siz de kendinize göre örebilirsiniz.


On the third row as shown below make 7 puff stitches at the point shown on the photo. Make every puff stitches one by one do not pull the yarn trough all seven.Work to the end of row as shown in the second picture. Work these last two rows till the desired length. I changed color in every two rows you. Change them as you want.
Ve lifimizin bitmiş hali

And the bathcloth :))


Başta da dediğim gibi, aynı mantıkla sadece ufak bir değişiklikle bir başka lif daha örebiliyoruz. Bunun için sadece 2. sırada bir değişiklik yapıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi,ilk fıstığın boşluğuna, ayrı ayrı dört fıstık yapıyoruz. Sonra bu fıstıkları ortadaki noktaya sık iğne ile sabitleyin. Resimde gösterdiğim 2. noktaya 7 fıstık yapın.

As I wrote before with a little difference we can make another bathcloth. Make 4 puff stitches in the hole as shown below, and join these stitches at the top of the 4th puff stitches below. And make 7 puff stitches at the top of the seven puff stitches below, as shown in the picture.Ve sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.
 
Work at the end of the row like this.
Bir sonraki sırada ilk renge geçerek devam edin. Önce bir örümcek yapın, örümcekten hemen sonra (örümceği hiç bir yere bağlamıyorsunuz) alttaki sıradaki her bir fıstığın arasına ve tam ortaya batarak toplam 7 tane fıstık yapın.Bu sıra aslında 2. sıranın aynısı sadece başında ufak bir fark. bu şekilde sıra sonuna kadar tekrar edin. Örnek son 2 sıranın tekrar tekrar örülmesinden ibaret. 

On the 4th row, work as second row, make a solomon's knot but do not join this knot (it is like chain for the beginning of the row), and make 7 puff stitches every hole between stitches below and on the midd point  as shown in the picture. Work to the end of row. Repeat 2nd and 3rd row.The pattern will like this. But I have not finished it yet :((
Örneğimiz yukarıdaki resimdeki gibi oalcak, ben henüz bitiremedim lifimi, bitirince ekleyeceğim bitmiş halini :))

Yorumlar

 1. cnm ablam ilk yorum benden olsun istedim
  ikisini de yapmak istiyorum.ben bu işi çok sevdim.sen fıstıkları kaç kez doladn?bi de ben 2 no tığ ile yapıyorum ondan mı kaba duruyo acaba?

  YanıtlaSil
 2. canım lif için mutlaka 7 veya 8 no tığ kullanacaksın ben 8 le öryorum genelde, 1,25 kalınlığı...bu modellerde fıstıkalrı 2 sefer dolayarak yaptım, bir de bu şekild edene bakalım

  YanıtlaSil
 3. model şahane renkler daha da şahane ellerine sağlık canım...

  YanıtlaSil
 4. Canım güzel ellerine sağlık, sayende lif arşivi yapacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim elifcim, Allah izin verirse daha çoook modelimiz var

   Sil
 5. Emeğine sağlık Sercan.Sayende güzel bir model daha öğrendim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saol nazancım, hep birlikte örelim diye hep bunlar

   Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…