28 Temmuz, 2012

Sepet Örgüsü Battaniye/Basket Weave Blanket

Çok severek takip ettiğim bir blog arkadaşım var; sevgili Neslihan nam-ı diğer Alonenes. Tesadüfen rastladım bloguna, doğumdan sonra başlattığı bir etkinliğe katıldım ve bu etkinlik sayesinde kendisini biraz daha tanıma fırsatı elde ettim. Etkinliğimiz hala devam ediyor, bir ara size onunla ilgili bir şeyler de yazmayı düşünüyorum.

Ramazan başındna beri Neslihan, her gün bir post giriyor bloguna, ben de takip ediyorum. Geçen yazısı ile ilgili yorumlaşırken beraber battaniye örme fikri çıktı ortaya. Mail aracılığı ile modele karar verdik ve ben dün gece örmeye başladım. Neslihan örgüyü netteki kaynaklardan öğreniyor, bu yüzden modelin nasıl örüleceğini anlatmadan önce kendisine ve bu modeli örmek isteyenlere bir kaç temel bilgi vermek istiyorum. Modelimizin adı "Basket Weave Baby Blanket", kolay ve hoş bir örnek.

Modelde kullanacağımız bazı ilmek çeşitleri var.Şu şekilde:

İkili Trabzan : Tığa bir defa ip doluyoruz, alt sıradaki ilmeğin tepesine batıp tekrar ip doluyoruz, tığın üzerinde 3 dolama olacak sonra tığa tekrar ip dolayarak önce ilk ikisinden sonra kalanlardan çıkıyoruz.
Yarım ikili trabzan : İkili trabzan gibi örüyoruz tek farkı, tek seferde çıkıyoruz tüm ilmeklerden.
FPdc  ve BPdc: bu iki ilmeği size bir video ile açıklamak istiyorum. Lütfen buraya tıklayın. Boyutlu şal örenlerin bildiği ilmekler bunlar. Videoda ilk anlatılan FPdc, ikinci anlatılan ise BPdc.

Modelin orijinali için 5 mm tığ kullanılmış, kenarlarla beraber battaniyenin eni 1metreyi bulmuş.Ben 3,5 mm tığ kullandım, 164 zincir çektim.Size orijinalinden anlatacağım modeli.
 
Ve battaniyemizin modeli:
156 zincir çekerek başlıyoruz.
1. sıra: tığdan 4 zincir öteye bir ikili trabzan yapın. Sıra sonuna kadar ikili trabzan yaparka sırayı tamamlayın. 2 zincir çekip dönün.
2. ve 3. sıralar: ilk ilmeği atlayın, sonrakine bir tane yarım ikili trabzan yapın, *3 tane FPdc,3 tane  BPdc* , işaretin arasını sonda 2 ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 2 tane yarım ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin ve dönün
4. ve 5. sıralar:  ilk ilmeği atlayın, sonrakine bir tane yarım ikili trabzan yapın, *3 tane BPdc,  3 tane FPdc* işaretin arasını sonda 2 ilmek kalıncaya kadar tekrar edin, 2 tane yarım ikili trabzan yapın, 2 zincir çekin ve dönün .
Bu 4 sırayı battaniye isteidğiniz boya gelinceye kadar tekrar edin. Battaniyeyi ya 3. sıra ile ya da 5 sıra ile bitirin ama sonda 2 zincir çekmeyin.

Kenarını size battaniyemiz bittiğinde anlatacağım...Ben başladım örmeye, Neslihan da başlar en kısa zamanda, beni de onu da takip edin :))

Me and my blog friend Neslihan have decided to crochet a blanket together. We looked for some patterns and we agreed this lovely pattern which we found on Ravelry; Basket Weave Baby Blanket.

I translated the pattern in Turkish but no need to write all pattern in English here, because there is a clear definition of it here on Craft Passion.  

 

27 Temmuz, 2012

Cuma'nın Projesi-4/ Project of Friday-4

Eveet geldik yine cumaya...Başta niyetim sık sık yazmaktı bloguma, hatta bir kaç proje birdne yürütmekti, ama evdeki hesap çarşıya uymadı :( Nerdeyse cuma projelerini bile yetiştiremez duruma geliyorum bazen. Bu hafta da son güne kalan bir yazı ile karşınızdayım...Hemen başlayalım istiyorum zira gelecek haftanın örneğini örmeye, örerken de resimlemeye başlamam lazım :))

Bu haftaki lifimiz de pek kolay. Başlangıç olarak, ilk haftaki lifimizde olduğu gibi başlıyoruz. Bu defa 8 fıstık yapıyoruz. Aynen oradaki gibi örmeye devam ederek topalm 7 sırayı tamamlıyoruz. Bu sefer elimizde 7X7 kare olacak. 7. sırayı tamamlayınca ipimizi koparıp diğer renge geçiyoruz.

This week's project is also easy like the weeks before. Begin your pattern as I told here with 7 puff stitches and work 7 rows. We will have a square with 7 stitches and 7 rows. Then cut the yarn and join the other color.


Bu karenin her bir köşesine ayrı ayrı 4 kare daha yapacağız. Bunun için diğer renginizi karenin bir köşesine bağlayın ve örmeye başlayın, yine fıstık örüyoruz, yine 7 sıra örüyoruz. 
Now we will work 7 rows with the other color on one side of this square. And when we finish we will join the yarn the other side and work 7 rows again. And work for the other sides like this.Finally we will have a cloth like the one below.Yukarıdaki resimde gösterdiğim yere diğer renk ipi bağlayarak yine fıstık yapmaya başlıyoruz (aşağıda gösterdiğim gibi)

Join the first color to the point shown above and work along the row like shown below.


İki beyaz karenin birleştiği yere geldiğinizde aşağıdaki reismde görüldüğü gibi 3 fıstığı bir arada örün.

When you come to the corner of two square crochet  three puff stitches together as shown below.

Sıra bittiğinde örgünüz bu şekilde olacak.

You will get a clothe when you finish the row.
Bundan sonra her sırada renk değiştirerek ilmek kalmayıncaya kadar örmeye devam edin.

And now change your color again and work another row as we did before. And work like this till you will have no stitch to work.Bu sadece bir kenardı. Bu şekilde toplam 4 kenar çalışacaksınız.Ve lifmiz bitmiş olacak. Kenarıan ben aralarına örümcek giderek fıstık ve tepesini yaptım..siz dilediğinzi bir başka modeli de çalışabilrisiniz.

We work only one corner, we have three more. so finish all corners like this..And finally work any pattern for the edging.

26 Temmuz, 2012

Pembe Lif (Güncelleme)

Geçen hafta 2 lif örneği vermiş ama birini bitirememiştim ve bitmişini ekleyememiştim. Sonunda bitti, hemen ekliyeyim dedim.

This post is about bathcloth of last week. I posted two pattern but I could not finish the second bathcloth last week. Today I finished it and I wanted to post it. Here it is :))


20 Temmuz, 2012

Cumanın Projesi/Project of Friday-3

Bu cumanın lifini erkenden örüp bitireyim yazısını da hazırlayayım dedim, başladığım modelin başka bir modelle nerdyese aynı olduğunu görünce 2. lif ortaya çıktı. Bu cuma tek bir lif değil, aynı mantıkla, ufacık bir farkla örülen 2. lif anlatacağım size...

İlk lif için ben 3 farklı renk kullandım, sizler istediğiniz farklılıkta rnekle örebilirsiniz.

This friday I have two bathcloth pattern, actually they both are the same but there is a small difference and this makes two pattern.  I have used three colors in first one. You can crochet both bathcloth using more than three color...

Önce 16 tane örümcek yapın. Ben çok büyük lif sevmediğim için 16 örümcek yaptım, siz boyunu ayarlamak için 2şer 2 şer örümcek ekleyebilirsiniz.Son örümceğin tepesine 7 adet 2 de çıkarak fıstık yapacağız.

First make 16 solomon' knotsAt the top of the last solomon's knot crochet a puff stitch (in this pattern we will do puff stitches with two hdc's), do not chain, and make another puff stitch and make total of 7 puff stiches at this point.


7 fıstığı tamamladıktan sonra 2 ile 3. örümceğin arasına sık iğne yapıyoruz.Sonra bir örümcek atlayıp 3 ile 4. arasına yine daha önceki gibi 7 tane fıstık yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Sırayı tamamladığınızda aşağıdaki gibi 8 motif elde ediyorsunuz.

When finished 7 puff stitches, make slip stitch between the 2nd and 3rd solomon's knot. Then crochet another 7 puff stitches between 3rd and 4th solomon's knot. And work to end of row like this. At the end of row you will have 8 clusters like in the picture below.
Şimdi 2. renge geçiyoruz. İkinci rengi, alt sıranın son motifinin dibine bağlayıp buraya bir fıstık yapıyoruz, ama başını kapatmıyoruz, alt sıradaki yedi fıstığın aralarına denk gelecek şekilde 3 tane daha fıstık yapıp, hepsini bir kapatıyoruz. Toplam 4 fıstık yapmış olduk. 

Now we will use second color, join second color at the end of row below with a slip stitch. Make a puff stitch (please remember we use two long half double croche for puff stitch in this pattern), but do not pull the yarn trough, make another puff stitch in the hole between first and second puff stitches below, then make two more puff stitches between 2nd and 3rd and 3 rd and 4th and pull yarn trough all these puff stitches. Şimdi bir örümcek yapıyoruz, örümceği resimde gösterilen yere, yani 4. fıstığın tepesine sık iğne ile sabitliyoruz.

Now make a solomon's knot and join it to the top of 4th puff stitch of row below with a slip stitch.
Bir örümcek daha yapıyoruz bunu hiç bir yere sabitlemeden yine fıstık yapmaya başlıyoruz. sırayla her bir fıstığın arasına ve 2 motifin arasına denk gelecek şekilde toplam 7 fıstık yapıyoruz ve hepsini birlikte kapatıyoruz. Bir alttaki resme bakınız.

Now make another solomon's knot but do not join this one anywhere begin to make puff stitches, make totaly 7 puff stitches between the puff stitches below and one between the clusters. Please see the pictures below. Work to the end of row like this.


 Sıra sonuna kadar bu şekilde örün , aşağıdaki gibi olacka örgünüz.

At the end of row you will have a pattern like below.


Sonraki sırada resimde gösterilen yere teker teker 7 fıstık yapacaksınız. Her bir fıstığın tek tek kapatın daha önceki sırada yaptığımız gibi yedisini birlikte kapatmayın.En alttaki resimdeki gibi sıra sonuna kadar bu şekilde örün.İstediğiniz boya gelinceye kadar son 2 sırayı örmeye devam edin. Ben her 2 sırada bir renk değiştirdim. Siz de kendinize göre örebilirsiniz.


On the third row as shown below make 7 puff stitches at the point shown on the photo. Make every puff stitches one by one do not pull the yarn trough all seven.Work to the end of row as shown in the second picture. Work these last two rows till the desired length. I changed color in every two rows you. Change them as you want.
Ve lifimizin bitmiş hali

And the bathcloth :))


Başta da dediğim gibi, aynı mantıkla sadece ufak bir değişiklikle bir başka lif daha örebiliyoruz. Bunun için sadece 2. sırada bir değişiklik yapıyoruz. Aşağıdaki resimdeki gibi,ilk fıstığın boşluğuna, ayrı ayrı dört fıstık yapıyoruz. Sonra bu fıstıkları ortadaki noktaya sık iğne ile sabitleyin. Resimde gösterdiğim 2. noktaya 7 fıstık yapın.

As I wrote before with a little difference we can make another bathcloth. Make 4 puff stitches in the hole as shown below, and join these stitches at the top of the 4th puff stitches below. And make 7 puff stitches at the top of the seven puff stitches below, as shown in the picture.Ve sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.
 
Work at the end of the row like this.
Bir sonraki sırada ilk renge geçerek devam edin. Önce bir örümcek yapın, örümcekten hemen sonra (örümceği hiç bir yere bağlamıyorsunuz) alttaki sıradaki her bir fıstığın arasına ve tam ortaya batarak toplam 7 tane fıstık yapın.Bu sıra aslında 2. sıranın aynısı sadece başında ufak bir fark. bu şekilde sıra sonuna kadar tekrar edin. Örnek son 2 sıranın tekrar tekrar örülmesinden ibaret. 

On the 4th row, work as second row, make a solomon's knot but do not join this knot (it is like chain for the beginning of the row), and make 7 puff stitches every hole between stitches below and on the midd point  as shown in the picture. Work to the end of row. Repeat 2nd and 3rd row.The pattern will like this. But I have not finished it yet :((
Örneğimiz yukarıdaki resimdeki gibi oalcak, ben henüz bitiremedim lifimi, bitirince ekleyeceğim bitmiş halini :))

13 Temmuz, 2012

Cumanın Projesi/ Project of Friday-2

Nasıl olsa lif öreceğim, perşembeden başlar cumaya hem resimler hem lif hazır olur dedim...Öyle de yaptım.Ama evdeki hesap çarşıya uymadı, bir ufak detayı atlamışım; EYLÜL! Saolsun kızım 2 gündür olmadığı kadar huysuz, örgü örmek şöyle dursun, ihtiyaç molası bile veremiyorum :(
Ama azmin elinden bir şey kurtulmazmış :)) Yeni lif modelim de hazır, haydi başlayalım...

Because of my baby girl project of this week is a bit late...She is very grumpy last two days...But I finally finished the project and her is the project of this friday...

Bu da daha önceki gibi kolay bir model. İlk etapta sizlere kolay modelleri anlatmak istedim. Daha sonra daha zor modellere geçeriz.
This pattern is also easy one like the one I posted last week. The dificult ones will come :))

Geçen hafta anlattığım gibi 18 adet fıstık yaparak başlıyoruz yine.
As we did last week make a chain and in this chain crochet a puff stitch, and work totaly 18 puff stitch like this.

Sıra sonunda 3 zincir çekip son fıstığın tepesine 3 tane 3 lü trabzan yapıyoruz. Araya zincir çekmeden sonraki fıstıkla ilk fıstığın arasındaki boşluğa bu sefer 4 tane 3 lü trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar her bir fıstığın arasına 4 er 3 lü trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.Turn and chain 3, make 3 half double crochet , without a chain make 4 hdc between the first and second puff stitches. And work like this to end of the row.


Sonraki sırada diğer renk ipi bağlayıp bu trabzanların tepesine birer tane tek fıstık yapıyoruz ve hepsinin başını bir sabitliyoruz.

On the next row with the second color, crochet puff stitch of four on the top of the hdcs of  previous row and pull yarn together (please see picture above).

Bu ilk 4lü tek fıstığın tepesine normal fıstık yapıyoruz ama ilmekleri kapatmıyoruz. İlmekleri kapatmadan dah önce yaptığımız gibi sonraki 4  3lü trabzanın tepeisne yen 4 tane tekli fıstık yapıp ilmekleri beraber kapatıyoruz.Aşağıdaki resimdeki gibi.Sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

On this puff stitch make another puff stitch but do not pull the yarn, make another puff stitch of four on next 4 hdcs and pull yarn together as shown in the picture.And work like this at the end of the row.


Sonraki sıra 2. sıradaki gibi 4 tane 3 lü trabzan yapıyoruz yien 2. renkle. Sonraki sırada ise sarı rengin ilk sırası şeklinde örülecek. Örgü sonuna kadar bu 2 sırayı tekrar ederek örgüyü bitirin. Ben kenarlarını reismdeki gibi geçtim sizler istediğiniz gibi bir kenar uygulayabilirsiniz.

The pattern is about repeating last two rows 11 times. At last row work only the 3rd row and fasten.You can crochet any kind of edging to finish. And you can work this pattern more than two color. I hope you enjoy it :))

Bu haftaki projemiz de tamam darısı önümüzdeki haftaya :))

09 Temmuz, 2012

Pazar Kahvaltısı /Sunday Breakfast

Uzun zamandır yeni halini merak etmeme rağmen bir türlü gidememiştim. Ben Hacettepe'de okurken gittiğimde, heryer yıkılacak gibi duran evlerle doluydu, bir çoğunun altında öğrenci kafeleri, salaş mekanlar vardı. Restarasyon sonrası önünden çok geçtim, her geçişimde bir gün buraya gelmeli diye düşündüm. Ama bir türlü fırsat yaratamadık.
Neyse bu sabah kardeşimlerle kahvaltıyı dışarda yapalım da nerede yapalım diye düşünürken aklımıza geldi, ve kahvaltıya Hamamönü'ne gittik. Güzel, hoş bir kafede kahvaltımızı yaptık ve sonra bir güzel gezdik Hamamönü'nü...
Ben çok beğendim, çok güzel, şirin hele çocukla gezmek için çok uygun bir yer olmuş (merdiven, bozuk kaldırımlar yok). Hava muhalefetine rağmen ve fotoğraf makinam olmamasına rağmen sizler için bir kaç yeri fotoğrafladım. Fotoğrafları eşimin cep telefonuyla amatörce çekebildim.

This sunday my family and my sister's decided to have breakfast out.We thougth some choices, and at last we decided to go Hamamönü...This place is a district with restorated old Ankara house. There are some mansions, museum and mosques..Most of the houses and mansions are cafe or restorante or art clubs.We had breakfast at Hamamönü and I wanted to share some photos , but forgot to bring my camera, and I took these photos by using my husband's cellphone, so they are not good  but enough to give a clue about how lovely place is Hamamönü


Burası Sanat Sokağı...Sokakda bir çok kurs yeri var, benim gözüme çarpan özellikle çinicilikle ilgili olanlar oldu.
Here is The Art Street, there are some art classes and most of them are traditional turkish arts.

Sanat Sokağının kapılarından biri...
One of the gates of the Art Street...


Tüm sokaklar çiçeklendirilmiş, özellikle duvardna sarkan sardunya saksıları harikaydı. Bir de bu petunya arabaları, Utku'şum teyze hadi bunu götürelim derken resimledim :))

All streets have flowers, you can see them hanging on walls of the houses and some of them in carriage like these. My nephew wanted to take the red one  to home :))


Bu da bunaltıcı havaya dayanamayıp kendine minik bir yatak bulmuş... İnsanlara rağmen derin bir uykuda dinleniyordu.

The weather was really hot and this little one could not stand, he/she found this place as a comfortable bed and fell in a deep sleep ...

06 Temmuz, 2012

Cumanın Projesi /Project of Friday-1

İlk projemiz Lif örmek :))
Havalar çok sıcak, şişleri alınca koltuğumun altına (ne yazık ki öyle örebiliyorum) yapış yapış ter oluyorum...Bu yüzdne özellikle sıcaklar başlayınca tığ işine döndüm yine. Ufak, çabuk biten ne örebilirim diye düşünürken lifler geldi aklıma, uzun zamandır örmüyordum ve evde bir sepet dolusu rengarenk lif iplerim var. Hemen ufak bir araştırma yaptım, Google önüme bir sürü lif modeli döktü, ben de ucundan kıyısından başladım.

Kalpli lif

İlk lifim çok basit, lif örmeye ilk başlayanların bile rahatlıkla örebileceği bir lif. Fıstık yapmasını biliyorsanız bitmiştir :)
İhtiyacınız olan renkli lif ipleri, bir tığ ve biraz da sabır....haydi başlayalım

The project of Friday is to crochet a bathcloth.You will need a custom yarn for it (two different color, color A and B) and also 1,26 mm hook. And knowledge of crohet puff stitch. Let's begin!Zincir çekerek başlıyoruz. Zincirin tepesine bir fıstık yapıyoruz. Ben genelde aynı yere 3 defa batarak yapıyorum fıstığı. Fıstığı sabitlemek için bir zincir çekin ve 2. fıstığı bu çektiğiniz zincire yapın. Bu şekilde toplam 9 fıstık yapın (resimlerde 6 fıstık var siz onu dikkate almayın )

Make a chain and make a puff stitch into this chain as shown above. Make a chain again and crochet another puff stitch in this chain. Make totally 9 puff stitches like this.9. uncu fıstığın tepesine bir fıstık yapıyorsunuz ama bunu kapatmadan okla gösterilen yere (birini atlayıp 2. cisine) bir fıstık daha yapıp hepsini birlikte kapatıyorsunuz.Böylece bir kutucuk oluşuyor. Aşağıdaki resimde gösterilen yerlere fıstık yaparak sıra sonuna kadar örmeye devam ediyorsunuz.

On the 9.th puff stitch, make a puff stitch but do not pull yarn trough th loops, make another puff stitch at the point shown above (this point is the space between 8th and the 7th). This makes a square of puff stitches, and crochet puff stitches this way to the end of row.Sırayı tamamlayınca geri dönün ve bir sornaki sırayı yine aynı şekilde örün. Bu şekilde toplam 4 sıra öreceksiniz.

At the end of the row turn and crochet the second row as shown below. Crochet 4 rows .
4 sıra ördükten sonra yeni sıraya başlayın ama bu yeni sırayı yarıda bırakacaksınız, yani toplam 4 kutucuk yapıp geri döneceksiniz. Yine 4 sıra örüp ilk kalbimizi tamamlayacağız.Bu şekilde 4 ayrı kalp öreceksiniz. 2 si farklı renk 2 si farklı renk olacka şekilde.

After 4 rows begin to crochet another row as before but you will crochet to the half of the row (you will have 4 squares). Then turn back and crochet another row and so on. You will have 4 rows of half way. When finished you will have first hearth . Crochet 2 hearths with color A , and 2 hearths with color B


Elimizde 4 ayrı kalp var şimdi , sıra geldi bunları birleştirmeye. Birleştirirken yine fıstık yapıyoruz. İlk önce birinci kalbin etrafına bir fıstık yapıp, fıstığın tepesine kirpiğini (kirpiği 3 zincir çekip fıstığın tepesine batarak yapıyoruz. aynı yere 3 defa 3 zincir çekip batıyoruz.) yaparak bitiririyoruz.Her bir kirpikli fıstık arasına 2 zincir çekilecek.Kalbin tepesinde ve uç noktasında nerelere batarak yapacağınızı resimde gösterdim.

 Now we will crochet an edging row around first heart. Edging is also with puff stitch but there is small difference here. crochet a puff stitch as before, *then chain 3, make a slip stitch athe top of this puff stitch, * repeat this 2 more times. On the above you will see how to make edging.


2.ci kalbin etrafını yaparken aynı şekilde yapıyoruz ama bir kenarını yaparken bitmiş olan kalple birleştiriyoruz.Bu şekilde 4 kalbi de birleştirip aşağıdaki resimdeki gibi bir lif elde ediyoruz.

Crochet edging of second heart like the first one but crochet one side with the first heart's edging together.Work all four hearts like this and you will have a cloth as shown below.


Resimde gördünüz gibi lifin ortası boş, ben daha önce ördüklerime o ortaya çiçek yapmıştım bu sefer, 8 zincir çekip bir halka yaptım ve kenarlara uyguladığım şeyi yaparak ortayı kapattım.

As you see there is a hole in the middle of the cloth, you can crochet a flower or somthing like that for it, or you can leave it empty, or as I did, chain 8, make a ring with a slip stitch and use edging pattern for the middle part.

Umarım anlatabilmişimdir. Yapacak olanalara kolay gelsin...

I hope it is clear enough, enjoy it!