Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-1

"Aman bu ne  hız!",  diyeceksiniz, bir güne 2 yazı (2 mi acaba??) ...Özlemiş miyim yoksa ben bloguma yazmayı?? Çok mu şey biriktirmişim yoksa :))

Yok biriktirmekten değil yazılarımın sebebi...Malum Anneler günü yaklaşıyor, Hanımelim'de bir fikir attım ortaya, sonra ufak tefek değişikliklerle fikir, bloguma mal oldu. Anneler günü için bir çiçek buketi yapalım dedim, sonra haydi, Anneler gününe olmasın sadece, ben sizlere çiçeklerin nasıl yapıldığını anlatayım, sizler dilediğiniz yerde kullanına döndü fikir. Son hali ise, Nisan çiçekleri olsun adı, hergüne bir çiçek yapılışı anlatayım oldu, ama Eylüşüm saolsun ilk 4 günün çiçeklerini eklememe fırsat vermedi.

Ben hemen sizlere bir terslik olmazsa tüm ay boyunca sürecek olan Nisan Çiçekleri etkinliğimin ilk çiçeğini anlatıyorum...

Tabi ki ilk çiçeğim gözdem olan papatya !


Yapılabilecek en kolay model bence, hemen başlayalım :

Malzemeler:

Beyaz yün
Sarı yün
3 mm tığ

Ben yün olarak etkinlikten kalan Nako Bonbon Lüks kullanıyorum.

1. sıra: 6. zincir çekin, sık iğne ile birleştirip bir halka yapın
2. sıra: 1 zincir çekin ve halkanın içine 11 tane sık iğne yapın. İlk zincirle birleştirin, toplam 12 sık iğneniz olacak (ilk zinciri 1 sık iğne sayıyoruz)
3. sıra: 11 zincir çekin bir sonraki sık iğnenin tepesine batın. 11 zincir çekin bir sonraki sık iğnenin tepesine batın. Bu şekilde toplam 12 yaprak olacak şekilde sıra sonuna kadar örün.

Ve papatyanız bitti !

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…