Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-19

Yine Attic24'ten cici bir çiçek modelini paylaşmak istiyorum sizlerle.Lafı uzatmıyorum hemen yapılışına geçiyorum.

Adım adım anlatımı Attic24'te, çevirisi burada.
İlk rengimizle 4 zincir atarak başlayın, halka yapın.
1. sıra: 2 zincir çekin ve halkanın içine 6 tane sık iğne yapın.Toplam 7 sık iğneniz olacak.
2. sıra: 2 zincir çekin aynı yere bir sık iğne yapın. Sonraki her bir sık iğnenin tepesine 2şer sık iğne yapın. Toplam 14 sık iğneniz olacak.
İlk katı yapmak üzere 2. rengimize geçiyoruz.İpinizi herhangi bir ilmeğe bağlayın, sonraki ilmeğe 4 tane 2li trabzan yapın, sonrkai ilmeğe bir sık iğne yapın. İlk yaprağınız tamamlanmış oldu. "Sonraki ilmeğe 4 tane 2li trabzan yapın, sonrak ilmeğe bir sık iğne yapın" bu şekilde toplam 7 yaprağı tamamlayın.
2. katı yapmak için 3. rengimize geçin. Bu katı oluştururken önce zincir çekeceğiz, sonra zincirlerin içini dolduracağız. Zincirlerimizi bir önceki katmandaki trabzanların arkasına çekiyoruz, ortadaki iki ilmeğin arkasından Attic24'ün gösterdiği gibi iki ilmek alıp sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz, bir sonrkai yaprağın arkasına geçiyoruz. Bu şekilde toplam 7 zincir yapıyoruz.
Şimdi bu zincirlerin içini dolduracağız.Bu zincirlerin herbirinin içine 6 tane 2li trabzna bir tane sık iğne yapacağız. Bu şekilde 2. katın yapraklarını da oluşturmuş olacağız.
Gelelim son katın yapraklarına, aslında burada bir önceki katta yaptıklarımızın aynısını yapıyoruz. 4. rengimizi bağlıyoruz, yine yaprakların arkasından zincir çekiyoruz önce, bu sefer 4 er zincir çekiyoruz.
Sonra her bir zincirin içine, 7 tane 2li trabzan, bir sık iğne yaparak yaprakları tamamlıyoruz. 
Ve son olarak kontur çizgimizi çekeceğiz. Bunun için son rengimize geçiyoruz.İlmeklerin arka boşluğuna (lütfen resimde gösterilen yere dikkat edin) batarak her bir ilmeğin tepesine bir sık iğne yapıyoruz. Yaprakların ortasına geldiğimizde ise zinciri battığımız ilmeklerin tam ortasına batarak ilmeğimizi uzatmış olarak sık iğne yapıyoruz. Bu şekidle tüm yapraklaırn etrafını dolanıyoruz. Ve çiçeğimiz bitti.

Attic24 bu çiçekle birlikte çok cici bir yaprak açıklaması yapmış Ben pek beğendim, bir tane yaptım ve sizlere de açıklayayım dedim.

Yaprak için 1. renkle 10 zincir çekerek başlıyoruz, 2. zincire sık iğne yaparak devam edip toplam 9 adet sık iğne yapıyoruz zincirin üstüne. Sonra 2. renge geçiyoruz ve önce bir sık iğne, sonra bir 2li trabzan sonraki 4 ilmeğe birer tane  3lü trabzan (bu bildiğimiz 3lü trabzan değil, burada tığın başını 2 defa doluyoruz, ve 2şer 2şer 3 defada çıkıyoruz) , bir 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan,bir sık iğne yapıp ilk tarafı bitiriyoruz. Şimdi burada ufak bir uç kısım yapacağız, bunun için yaprağın uç kısmına bir 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin, 2. zincire bir sık iğne yapın, uç kısma yien bri 2li trabzan yapın. Yaprağın diğer tarafına geçin, bir sık iğne, bir yarım 2li trabzan, bir 2li trabzan, 4 tane 3lü trabzan, bir 2li trabzan, bir sık iğne ve aynı yere bir de boş ilmek (tığın başını dolamadan batın, bir defa da çıkın) yapın. Yaprağımız da bitti.

Yapacak herkese kolay gelsin !

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…