Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-18

Dün yazımda sizlere Attic24'den bahsetmiştim, anlattığı çiçek modellerinden yararlandığımdan. Hazır bahsetmişken oradan yararlanarak yaptığım çiçekleri arka arkaya sizlere anlatayım istedim.
Attic24'ten sizlere güzel bir nergis geliyor şimdi de :))

 Anlatımı için buraya mutlaka bakın.Adım adım resimlerle anlatılmış çiçeğimizin yapılışı.

 

4 ilmek atarak başlıyoruz, ama bu sefer başlngıç ipimizi yaklaşık 20 cm kadar bırakıp sonr azincir atın, sık iğne ile birleştirin halka yapın.
1. sıra:2 zincir çekin bu bir sık iğne sayılacak, halkanın içine 11 tane daha sık iğne yapın.
2. sıra:İlk ilmeğe sık iğne yapın ve 6 zincir çekin, tığdan sonraki 2. zincire bir sık iğne yapın,  sonra sırası ile zincirin üzerine, bir yarım 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan, 2li trabzan, 2li trabzan yapın.Halkanın içindeki bir ilmeği atlayıp sonraki ilmeğe sık iğne yapın. yaprağınız halkaya bağlanmış oldu.Sonra yien 6 zincir çekip bir önceki zincire yaptıklarımızı aynen yapın, yine bir ilmke atlayıp sık iğne ile yaprağı halkaya bağlayın. Bu şekilde 6 yaprağı tamamlayın.
3. sıra: Aynı renk iplikle devam ediyoruz. Bu sırada yapraklarımızı dolgunlaştırmak için üzerlerinden gideceğiz.Bunun için her bir ilmeğin üzerine bir sık iğne yapacağız. bir tarafta 5 sık iğne yapıp, en tepeye geleceğiz, buraya aynı noktaya 2 sık iğne yapacağız sonra diğer tarafa geçip 5 sık iğne daha yapıp yaprağı bitireceğiz.
Tüm yaprakları bitirince yaklaşık 20 cm lik bir ip bırakarak ipinizi sabitleyin ve koparın.
Şimdi ortadaki kısma geçiyoruz.
4. sıra: Burada yaprakları oluştururken zincir çektiğimiz sırada bir ilmek atladığımız ilmeklerle çalışacağız. Bu ilmekler yaprakların dibinde, yaprakları biraz geri iterseniz rahatlıkla çalışırsınız. İlk ilmeğe koyu renkli ipimizi bağlayarak başlıyoruz, 2 zincir çekiyoruz aynı yere bir sık iğne yapıyoruz. Sonrkai atladığımız ilmeğe geçip aynı yere 2 sık iğne yapıyoruz. Bu şekild etüm atladığımız sık iğnelere 2şer sık iğne yaparak sırayı bitiriyoruz.
Bir sıra daha sık iğne yapıyoruz. Ve son olarak uçlardaki fırfırlı efekti vereiblmek için her bir sık iğnenin içine sık iğne-1 zincir-sık iğne yapıp sırayı bitiriyoruz. Böylece nergisin borusu da birmiş oluyor. İpinizi sabitleyip koparın.
Şimdi gelelim uzun uzun bıraktığımız iplere. Bu ipleri bir iğneye geçirin, çiçeğin ortasından arkadan öne geçirin sonra uzunca bırakarak tekrar arkaya geçirin ve sabitleyip kesin. Şimdi ön tarafta uzun kalan ipleri ortadan kesin 4 ayrı ip olarak bırakın (Eğer Attic24 ten takip ederseniz, resimlerden ne anlatmak istediğimi daha net takip edersiniz).
Nergisimiz tamam. Attic24 bir de minik bir yaprak açıklaması yapmış, benim yaprağım pek güzel olmadı, umarım sizinkiler güzel olur.

Yaprak için; 11 zincir atın, tığdan sonraki 2 zincire bir sık iğne yapın.Tüm zincir boyunca her bir zincir ebir sık iğne yapın, toplam 10 sık iğneniz olacak.Sıra sonunda 2 zincr çekin ve tığdan sonraki 2. zincire bir sık iğne yapın, diğer taraftan devam ederek (sık iğnelerin üstünden değil), yine her bir ilmeğe bir sık iğne yapın.
Yaprağımız da bitti. 

Herkese kolay gelsin !

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…