Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-6

Nisan çiçekleri projesi süper oldu gibi, nette dolan dolan başım dönüyor hergün :)) Yapılacak bir çok model var. Değişik şeyler denemeye çalışıyorum ama öncelik yine de en çok beni cezbedenlerin oluyor. Sizler için bugün kolay ama rengarenk, cıvıl cıvıl bir model seçtim.

Model Ravelry'den, Bloomin' Daisies, modelin sahibi Moxie Tonic Crochet. Ben sizler için Türkçe'ye çevirdim.

Yünüm Bonbon Lüks, tığım 3 mm.

İlk rengimizle 4 zincir çekerek başlıyoruz, sık iğne ile birleştirip bir halka yapıyoruz.

1. sıra: 3 zincir çekiyoruz (bu ilk 2li trabzanımız olacak), halkanın içine 13 tane daha 2li trabzan yapıyoruz (toplam 14  2li trabzan olacak).
2. sıra: Bir başka renge geçiyoruz, 1 zincir çekiyoruz, ilk 2li trabzanın tepesine bir sık iğne yapıyoruz. Sonraki 2li trabzanın tepesine 2 tane sık iğne yapıyoruz. Sonrakine 1, sonrakine 2 olacak şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Toplam 21 sık iğnemiz olacak.


3. sıra: Bir başka renge geçiyoruz, 1 zincir çekiyoruz, 1 ve 2. sık iğnenin tepesine birer sık iğne yapıyoruz. Sonraki sık iğnenin tepesine 2 tane sık iğne yapıyoruz. Sonraki 2 sık iğneye birer, sonrakine 2 olacakşekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Toplam 28 sık iğnemiz olacak.


4. sıra: Son rengimize geçiyoruz, 2 zincir çekiyoruz, aynı yere bir 2li trabzan yapıyoruz, sonraki sık 2 sık iğnenin tepesine birer tane 2li trabzan yapıyoruz, sonraki sık iğneye bir 2 li trabzan yapıp (toplam 4 adet 2li trabzan olacak), 2 zincir çekiyoruz. Sonraki sık iğneye batıyoruz, aynı yere bir tane 2li trabzan yapıyoruz. Sonraki sık iğnelere birer tane 2li trabzan yapıp yine 4 trabzana tamamlıyoruz. 2 zincir çekip sonraki sık iğneye batıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz,  ve çiçeğimizi bitiriyoruz.

Ben dayanamadım 2 tane ördüm :))
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…