Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-13

Bugün sizlere çok kolay iki çiçeğin yapılışını anlatacağım. Biliyorsunuz normalde hergüne bir çiçekti, ama bu çiçekler o kadar kolaylar ki ikisini birden anlatayım dedim.

1. Çiçeğimiz sarı göbekli olana; 6 zincir çekerek başlıyoruz.Sık iğne ile birleştirip halka yapıyoruz.
2. sırada bir zincir çekiyoruz, ve halkanın içine 11 tane sık iğne yapıyoruz. Toplam 12 sık ilmeğimiz oluyor.
3. sırada pembe renge geçiyoruz, 3 zincir çekip bir yandaki sık iğnenin tepesine 3 defa toplayarak bir fıstık yapıyoruz, 3 zincir çekip bir yandaki sık iğneye batıyoruz. tekrar 3 zincir çekiyoruz, bir sonraki sık iğnenin tepesine yine bir fıstık yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz, bir yandaki sık iğnenin tepesine batıyoruz, ve bu şekilde sıra sonuna kadar 3 zincir, 1 fıstık, 3 zincir devame diyoruz. Toplam 6 yapraklı bir çiçeğimiz olacak.

2. çiçeğimizin yapılışını burada buldum.Rusça anlatılmış ben sizler için çeviriyorum.

5 zincir çekerek başlıyoruz, sık iğne ile kapatıp halka yapıyoruz. 
1. sıra: halkanın içine 3 zincri çekip 2 tane 2li trabzan yapıyoruz. Tekrar 3 zincir çekiyoruz halkaya batıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip 2 tane 2li trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekip halkaya batıyoruz. Bu şekilde toplam 5 yaprak oluncaya kadar örmeye devam ediyoruz.
2. sıra: Beyaz renge geçiyoruz. herhangi 2 yaprağa ipimizi sık iğne ile bağlayıp 2 zincir çekiyoruz. 2 tane 2li trabzanın tam ortasına (ilmeklerin tepesine değil arasına) batıyoruz. Tekrar 2 zincir çekiyoruz, 2 yaprağın arasına sık iğne ile batıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz.

Ve 2. çiçeğimiz de tamam :))

Yorumlar

 1. günlerdir takip ediyorum nisan çiçeklerini. her baktığımda diyorumki bir gün oturup akşama kadar her birini denicem:)) henüz frsat bulamadm ama bulucam:)
  anlatımları türkçeye çevirmeniz ne iyi olmuş. ben hiç tığ işi bilmiyordum biraz biraz öğreniyorm. yabancı anlatımları da biraz anlıyorum ama bazı yerlerde tıkanıyorum:))
  anlatımınıza sağlık gerçekten:))
  yüzsüzlük yapık istek de bulunabilirmiyim?:))
  hani şu "doily" denen güzellikler var ya. basitinden bi tane anlatırmısınız?
  anlatsanız da anlatmasanızda şimdiden teşekkür ederim:))
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkür ederim yorumunuz için moriçe. bence en azından beğendiklerinizi mutlaka deneyin, el alışkanlığı oluyor ve ortaya hemen güzle bir şeyler çıkınca insan iyice hevesleniyor yeni şeyler denemeye.

  doily dedikleri modeller bizim dantel yuvarlak takımların parçaları varya aslında onlar. ama snaırım siz dantel olanları değil de özellikle bardak altı vb. şeyler için kullanılanları kastediyorsunuz.
  eğer özellikle hoşunuza giden varsa bunlardan aban linkini gönderin elimdne geldiğince açıklama yapmaya çalışırım

  YanıtlaSil
 3. evet doily ler bizim yuvarlak yatak odası takımlarından. ama onları sanırım merserize tarzı kalın ve canlı renklerde iplerle örüyorlar. daha büyükçe bi örtü oluyo böylece.
  ayyy en kısa zamanda size bi link bulup yollıcam:))
  sevgiler....

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…