Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-14

Çiçekleri örmeye devam ediyorum, örecek çok modelim var daha...Eylül'ümün minik ayakkabı kutusunun içinde biriktiriyorum çiçekleri, arada geliyor boşaltıyor kutuyu, çiçekleri saçıyor etrafa :)) Onun için de eğlence oldu bu çiçekler.

Bugünkü çiçeğimiz biraz uğraştırabilir sizleri. 3lü trabzan dediğimiz ama bildiğimiz 3lü trabzandan biraz farklı bir trabzan kullanacağız burada.Hemen anlatayım sizlere:

1. rengimizle sihirli halka yaparka başlıyoruz, halkanın içine 6 tane sık iğne yapıyoruz.
Bir sonraki sırada 2. renk ile her bir sık iğnenin tepesine 2 şer tane yarım 2li trabzan (2li trabzna yapackamış gibi ipi bir kez dolayıp 1 kerede çıkıyoruz) yapıyoruz, toplam 12 yarım 2li trabzanımız oluyor.
Son sırada 3. rengimize geçiyoruz. 5 zincir çekiyoruz, aynı yere 3 tane 3lü trabzan yapıyoruz. Sonraki ilmeğe 3 tane 3lü trabzan yapıyoruz, 5 zincir çekip trabzanların dibine batıyoruz. *Sonraki ilmeğe geçiyoruz sık iğne ile, 5 tane zincir çekip aynı yere 3 tane 3lü trabzan yapıyoruz. Sonraki ilmeğe atlıyoruz, 3 tane 3lü trabzan yapıyoruz, 5 zincir çekip dibine batıyoruz*. Sıra sonuna kadar işaretin arasını tekrar ediyoruz.


Peki bu 3lü trabzan nasıl yapılacak?? 3lü trabzanı yaparken tığımızın başını 2 defa doluyoruz, ilmeğe batıyoruz, 2şer 2şer 3 defada çıkıyoruz. Videosu burada, anlattığım videoyu izlediğinizde daha açık olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…