Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-12

bir Menekşe tarifiyle daha karşınızdayım. Yine elimdeki renklerle gerçeğe pek uymayan bir sonuç ortaya çıktı, yine de yapılmaya değer bir model, deneyin pek seveceksiniz.Anlatımını Annoo's Crochet World' de adım adım takip edebilirsiniz. Tercümesini hemen yapıyorum.

Sihirli halka yaparak açık sarı renkle başlıyoruz bu modele, içine 5 tane yarım 2li trabzan yapıyoruz.
2. sıra: Trabzanların tepesine sadece öndeki ilmeği alarak 5 tane sık iğne yapıyoruz.
3. sıra: Turuncu ipi herhangi bri ilmeğin tepesine bağlayarak, 6 zincir çekip sonraki ilmeğin tepesine sık iğne ile batıyoruz. Bunu bir kez daha tekrar ediyoruz.Aynı şeyi bu sefer 4 zincir çekerek yapıyoruz. Bir kez 5 zincir ve son olarak 4 zincir çekerek tekrar ediyoruz. Son 4 zinciri ilk baştaki altı zincire sık iğne ile bağlıyoruz.
4. sıra: 6 zincirin içine bir tane yarım 2li trabzan, bir 2li trabzan, bir 3lü trabzan (1 zincir, bir 3lü trabzan) 9 defa, bir 2li trabzan, bir tane yarım 2li trabzan , bir sık iğne yapıyoruz. Sonraki 6 zincirin içine , bir sık iğne, bir tane yarım 2li trabzan, bir 2li trabzan, bir 3lü trabzan (1 zincir, bir 3lü trabzan) 9 defa, bir 2li trabzan, bir tane yarım 2li trabzan , bir sık iğne yapıyoruz.Turuncu ipimizi koparıp koyu sarı ipe geçiyoruz.
5. sıra:Sık iğne ile 4 zincir boşluğuna bağlıyoruz ipimizi, bir tane yarım 2li trabzan, 6 tane 2li trabzan, bir tane yarım 2 li trabzan, bir sık iğne yapıyoruz. 5 zincir boşluğuna geçiyoruz,  bir sık iğne, bir tane yarım 2li trabzan, 7 tane 2li trabzan, bir tane yarım 2 li trabzan, bir sık iğne yapıyoruz.4 zincri boşluğuna geçiyoruz, bir sık iğne, bir tane yarım 2li trabzan, 6 tane 2li trabzan, bir tane yarım 2 li trabzan, bir sık iğne yapıyoruz.

İpinizi koparabilrisiniz, menekşemiz bitti :))

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…