Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-16

Herkese merhaba, ayın yarısını geçtim, çiçeklere devam.
Ben hergün yeni çiçek ekleyip baharın gelişine sevinirken Ankara'da hava yine kışa döndü :( Haftasonu güzeldi hava, dışarı çıktık. Ama dün akşam birden bozdu, yağmur başladı. Bugün nerdeyse tüm gün sağanak yağdı. Oldukça da serin hava, kombi en düşük de olsa da yanıyor.

Havalara inat biz çiçeklerimize devam edelim.


Bu çiçeğin yapılışını Pinterest'ten buldum. Bu arada Pinterest'i sıkı bir şekilde takip ediyorum, harika bir yer :) Neyse çiçeğin yapılışı anlatılmış ama sayılar felan yok, ben de resimlerden anladığım kadarıyla yaptım. Buyrun siz de benimle yapın.

Ben ilk önce 6 zincir çektim, içine 12 tane sık iğne yaptım. Sonraki sırada 3 zincir çekip bir ilmek atlayarak sonraki ilmeğe sık iğne ile batıp toplam 6 tane yaprak yeri yaptım.
Sonraki sırada bu 3 zincirin içine bir sık iğne 2 zincir, 5 tane 2li trabzan, 2 zincir bir sık iğne yaptım ve 6 yaprağı tamamladım. Sonra 2 renge geçtim. 2. renk ile, bir sık iğne, 2 zincir, bir önceki sırada atladığım sık iğnenin içine 4 tane 2li trabzan yaptım. 2 zincir çektim, bir sonraki ilmeğe (bir önceki sıranın 3 zinciri bağladığım sık iğneye) sık iğne yaptım.Bu şekilde toplam 6 yaprak ördüm.

Bu çiçeğin yanında bir de yaprağımız var, yaprak için 9 zincir çektim, tığdan 2. zincire bir sık iğne yaptım, sonra sırayla, 1 tane yarım 2li trabzan, 1 tane 2li trabzan, 4 tane 3lü trabzan, bir 2li trabzan, bir sık iğne yapıp zincirin diğer tarafına geçtim.Aynı şeyleri o taraf için de tekrarladım ve ilk sık iğneye sık iğne ile birleştirdim.

Çiçek pek bi cici oldu, resimdeki gibi renk renk yapıp bir yerlerde kullanmak gerek.

Yapacak herkese kolay gelsin !Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…