Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-9

Size bugün hayli zahmetli bir çiçek anlatacağım. Daha doğrusu yine anlatımından yararlandığım bloga yönlendireceğim, adım adım resimli açıklamalarından yararlanmanız için ve ben sizlere Türlçe açıklamasını yazacağım.

Bu modeller sayesinde ben Portekizce, İspanyolca , Japonca vb. bir çok dili örgü bazında öğrenmiş olacağım bu gidişle :))

Bu blogu bulduğuma ben çok memnun oldum, bu çiçek dışınd adaha bir çok farklı çiçek modelini buradan aldım, anlatımları harika. Dil bilmek gerekiyor onu da bir şekilde hallediyorum.

Çiçeğimizin anlatımı için lütfen Aminaath'ın blogunu ziyeret ediniz.

Hemen ben simultane çeviri yapayım size :))

6. zincir çekerek başlıyoruz, bir halka yapıyoruz.

1. sıra: 3 zincir çekip 3 tane 2li trabzan yapıyoruz, tekrar 3 zincir çekip sık iğne ile halkaya batıyoruz. Bu şekilde 3 yaprak yapıyoruz.
2. sıra: 7 zincir çekip ilk yaprakalrın arkasından sık iğne ile 3 tane yaprak yapıyoruz.
3. sıra:7 zincirin içine bir sık iğne 7 tane 2li trabzan bir sık iğne yaparak 3 yaprağı da tamamlıyoruz.
4. sıra: Bu sırada da yaprak yapıyoruz, zincir çekip sık iğne ile 2. sıra yaprağın arkasından bağlayarak yine 3 yaprak yapıyoruz.
5. sıra: Bu sırada yaprak sayımız artacak. Sık iğne yaparka başlıyor, zincirin içien 8 tane 2li trabzan yapıyoruz. Sık iğne ile yine aynı zincire batıyor, 8 tane daha 2li trabzan yapıyoruz.Böylece yaprak sayımız 6 ya çıkıyor.
6. sıra: Bundan sonra 6 yaprka oluşturacak şekilde devam ediyoruz.8 zincir çekip he rbir yaprağın ortasındaki sık iğnelere batarak 6 yaprağı tamamlıyoruz.
7. sıra:8 zincirin içine bir sık iğne, 10 tane 2li trabzan, bir sık iğne yapıyoruz. 6 yaprağı tamamlıyoruz.
8. sıra:10 zincir bir sık iğne yaparak 6 yaprağı tamamlıyoruz
9. sıra: Her bir yaprağın içine bir sık iğne, 12 tane 2li trabzan,sık iğne  şeklinde 6 yaprağı tamamlıyoruz.
10. sıra:12 zincir çekerek 6 yaprak yapıyoruz.
11. sıra: Her bir yaprağın içine sık iğne 14 tane 2li trabzan , bir sık iğne yapıyoruz.
12. sıra: 12 zincir çekerek 6 yaprak yapıyoruz.
13. sıra: Her bir yaprağın içine bir sık iğne 16 tane 2li trabzan, bir sık iğne yapıyoruz.

Böylece 7 yapraklı çiçeğimizi tamamlıyoruz.Yorumlar

  1. Bayıldım bu nisan çiçeklerine ellerine sağlık:)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…