Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-11

Nisan Çiçekleri projemin 11. günündeyiz. Size 11 değişik çiçek modelini anlatmaya çalıştım. Bir terslik olmazsa ay sonuna kadar modellere devam edeceğim. 

Bugün menekşelere geçelim istiyorum. Bir kaç güzle menekşe modeli buldum, sizlerle paylaşayım.
Hercai menekşemin rengi pek aslına uymadı gibi, evdeki iplerdne yaptığım için ancak bu kadar uydurabildim. Sizler aslına uygun (lila tonlarında bir şeyler) yaparsanız harika olacaktır eminim.

Bu modeli Il Giardino Flora adlı blogda buldum. Yine resimli adım adım anlatım. Bana düşense sadece çeviri...

6 zincir çekip bir halka yapıyoruz.
1. sıra: 3 zincir çekin, 5 tane 2li trabzan yapın, 3 zincir çekin sık iğne ile halkaya batın. Tekrar 3 zincir çekip, 5 tane 2li trabzan yapın, tekrar 3 zincir çekin halkaya sık iğne ile batın. Bu şekilde toplam 4 yaprak olacak şekilde örmeye devam ediyoruz.
2. sıra:2. rengimize (bendeki açık maviye) geçiyoruz. İpi herhangi iki yaprağın ortasına bağlayıp 3 zincir çekin, alttaki 5 tane 2li trabzanın tepesine sırayla, 2 tane 2li trabzan, 2 tane 2li trabzan, 1 tane 2 li trabzan, 2 tane 2 li trabzan, 1 tane 2 li trabzan yapın. 3 zincir çekin sonraki iki yaprağın ortasından halkaya batın. Bu şekilde diğer 4 yaprağın üzerine de mavi yaprkaları örün.
3. sıra: 3. renge geçin. Herhangi 2 yaprağın ortasına ipiniiz bağlayın 4. zincir çekin. alttaki trabzanların tepesine sırayla, 1 tane 2li trabzan, aradakilere 2 şer tane 2li trabzan , sonuncusuna 1 tane 2li trabzan yapın, 4 zincir çekip alttaki 2 yaprağın ortasından sık iğne ile batın,sonraki yaprağa geçin. 2. yaprağı da aynı şekilde örün ve menekşenizi bitirin.


Yorumlar

 1. harika cicek modelleri yapip acikliyorsunuz.lakin benim sorum su yondeki: bu cicek projesi bitiminde elinizde kalan bu cicekler ne olmaya adaylar?? cvplarsaniz sevinirim kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 2. çok teşekkür ederim...bu çiçekleirn birçoğunu aksesuar olarak kullanacağım, şal fular gibi şeylere tkamak üzere...süslemelerde kullanmayı süşündükleirm var, bazırlarıyla da bir proem var, yakın zamanda umaırm sizlerle paylaşbilriim onda kullanacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aciklamaniz icin tesekkur ederim.merakla bekliyoruz yeni projelerinizi saglicakla kalin...

   Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…