Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-30

Veee son gün!! 
Bir aydır sizlerle hergün bir çiçek modeli paylaşıyorum.Benim için çok güzel bir ay oldu. Çiçeklerle uğraşmak çok zevk aldığım bir şeydir, örgü ile çiçeği birleştirince daha da zevkli oldu benim için.

İşin en uğraştırıcı tarafı çiçek modeli bulmak, yapmak veya çeviri değildi, bu yazılarda giriş kısmını yazmaktı. Bazen gerçekten yazacak bir şey bulamadım, kısa sürede bitecek yazı dakikalarca oyaladı beni (Şu an olduğu gibi :P) .

Neyse isterseniz son günün çiçeğini de paylaşayım sizinle, yazacak bir şeyler bulursam, eklerim sonlara.

Size son günde bir ayçiçeği modeli anlatmak istedim. Bunu bilerek en sona bıraktım. Yaptığım çiçekler içinde en çok hoşuma giden, içimi açan bu çiçek oldu. 

Modeli tesadüfen Dinah's Crochet'in blogunda buldum. Harika bir blog, işime yarayacak bir çok şey var, henüz gezmeyi tamamlamadım. Sizler de mutlaka tek tek tüm sayfaları gezin. Dinah çok güzel şeyler paylaşmış.
Dinah bu ayçiçeği modelini adım adım resimleyerek anlatmış, blog dili Malezya dili, ancak İngilizceye çevirince benim için bir şeyler ifade eder oldu. Size çevirirken umarım hata yapmam, ben anladığım kadarıyla yaptım, ortaya hemen hemen aynı sonuç çıktı.


Buyrun ayçiçeği yapmaya:

4 zincir çekip bir halka yapın. Bir zincir çekip halkanın içine 11 tane yarım 2li trabzan yapın. Toplam 12 trabzan olacak (ilk zinciri de bir trabzan sayıyoruz.)
2. sıra: Bu sırada her bir trabzanın tepesine 2 şer sık iğne yapın, toplam 24 sık iğne.
3. sıra: 1 zincir çekin ve her bir sık iğnenin tepesine birer sık iğne yapın, toplam 24 sık iğne
4. sıra:Bu sırada çiçek yaprakları için zincirleri oluşturuyoruz. 5 zincir çekin 3 sık iğen atlayıp 4. ye bir sık iğne yapın. Bu şekilde aralarda 5 zincir çekekre 6 yaprak oluşturun.
5. sıra: çİçek yapraklaır için boşlukalrı şu şekilde doldurun; 2 zincir, 1 tane 2li trabzan, 3 tane 3lü trabzan, 2 zincir çekin ve Dinah'ın blogunda gösterdiği gibi bir önceki 3lü trabzanın tepe ilmeğine batın, tekrar 3 tane 3lü trabzan, bir tane 2li trabzan,2 zincir, bir sık iğne...Tüm yapraklaır bu şekilde doldurduktan sonra, orta yapraklara geçeceğiz
6. sıra:Bu sıradaki yaprakları göbeğin son sırasındaki sık iğnelerin tepelerine yapıyoruz. Bunun için "2 zincir çekin, sonraki sık iğnenin tepesine 2 tane 2li trabzan yapın, 1 zincir çekip bir önceki trabzanın tepe ilmeğine batın (Dinah'ın 3lü trabzan için gösterdiği gibi), bir sonraki sık iğnenin tepesine 2 tane 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin sonrkai sık iğneye batın", işaretin arasını 8 yaprak olacak şekilde tekrar edin. 

Bu arada size anlatırken yaptığım bir hatayı farkettim :P . O hata yüzünden benim iç kısımdaki yapraklar 6 da kalmış :)). Neyse bir dahakine size anlattığım gibi örerim .

Veee son çiçeğimiz de bitti!

En kısa zamanda bu çiçeklerle yapılmış harika bir proje eklemeyi düşünüyorum...Şimdilik çiçeklere bir ara :)
Yorumlar

 1. gerçekten 1 ay boyunca sizi ilgiyle izledim elinden gelenleri yapmaya çabalıyorum.paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim başarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler...güzle bir ay oldu benim için, çok güzel çiçekler buldum, bir çoğunu paylaştım sizinle, inşallah hepsi işinize yarar...

   önümüzdeki ay farklı bir şey yapmayı düşünüyorum, bakalım kısmet

   Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…