Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-17

Geri sayım başlamak üzere, çiçek projemiz yakında bitecek. Sonra biraz ara vereceğim, ve yeni projelerle tekrar geleceğim inşallah.

Bir çoğunuz bilir belki, Attic 24 isminde bir blog var, ben takipçisiyim. Bu çiçek projesinde kendisinden çok yararlandım, bir kaç çiçek modelini oradaki anlatımlara göre yaptım. Anlatımları harika, ama bir sorun var ki o da benden kaynaklanıyor, tığ işinde Amerikan ve İngiliz terimlerine alışık değilim.
"O ne demek ki ?" diyeceksiniz, hemen anlatayım. İngilizler ve Amerikalılar, tığ işi terimlerinde farklılık gösteriyor, birinin sık iğne değine diğeri 2li trabzan diyor, diğerinin 3lü trabzanına beriki yarım 3lü trabzan diyor vb. İşin komik yanı bunların kafamı karıştırması yetmiyormuş gibi bizim tığ işinde 2li ve 3lü trabzanlarla da pek bir fark ediyor burdaki trabzanlar ve en kötüsü biz 3-5 teknik varken bunlarda gani gani teknikler var.
Neyse ben Attic24'ün açıklamasından yararlandım ama kafam inanılmaz karıştı, sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.Attic24 'ün açıklamalarını buradan takip edebilirsiniz.


İlk rengimizle 4. zincir çekerek başlıyoruz, sık iğne ile birleştirip bir halka yapıyoruz.

1. sıra: 3 zincir çekin, halkanın içine 11 tane 2li trabzan yapın. 3 zincirin tepesine sık iğne ile bağlayıp sırayı tamamlayın.
2. sıra: Diğer rengimize geçin, sık iğne ile herhangi bir yerden başlayın, 4 zincir çekin, bir ilmek atlayıp sonraki ilmeğe sık iğne yapın. 3 zincir çekin, bir ilmek atlayın, sonraki ilmeğe sık iğne yapın, bu şekilde sıra sonuna kadar toplam  6 yaprka oalcka şekilde devam edin.
3. sıra: Bu sırada zincirlerin içine dolgu yapacağız ve yaprakları oluşturacağız.Bunun için her 3 zincirli boşluğa, bir sık iğne, bir yarım 2li trabzan, 3 tane 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan, bir sık iğne yapın. Yaprakları tamamlayınca ipinizi koparın yeni renge geçeceğiz.
 4. sıra:Bu sırada yeni rengimizle, atladığımız ilmeklere batarak yapacağız yaprakları.  Her bir ilmeğe, bir sık iğne, bir yarım 2li trabzan, bir 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan, bir sık iğne yapın.Sırayla her bir atladığımız sık iğnenin içine yukarıdaki şekilde trabzanları yapın, altı yaprak tamamlanınca çiçeğimiz bitmiş olacak.
Umarım sizin çiçekleriniz benimkinde  daha güzel olur :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…